CAMPI FLEGREI | Magmatski sistem kaldere do še nikoli raziskanih globin (INGV News – 4. april 2025)

Prispevek na spletni strani italijanskega Nacionalnega inštituta za geofiziko in vulkanologijo (angl. National Institute of Geophysics and Volcanology – Istituto Nazionale de Gophysica e Vulcanologia – INGV) povzema članek, objavljen v reviji Nature Communications Earth & Environment. Znanstveni članek opisuje novo tridimenzionalno magnetotelursko tomografijo, ki je omogočila vpogled v notranjo strukturo kaldera Campi Flegrei do globine 20 km, kar je izboljšalo razumevanje magmatskih procesov pod vulkanom. Raziskava, ki so jo izvedli znanstveniki INGV v sodelovanju z drugimi evropskimi univerzami (University of Oxford, Trinity College Dublin, Ludwig Maximilian University of Munich), je identificirala območja kopičenja magme in poti njenega dviganja, kar je ključno za oceno nevarnosti vulkanskega izbruha.

Glavne teme v prispevku:

  • Nov vpogled v notranjo strukturo kalder Campi Flegrei: Študija z uporabo napredne 3D magnetotelurske tomografije je omogočila vpogled v strukturo vulkanskega sistema do globine 20 km, kar je globlje kot kdaj koli prej.
  • Podrobne informacije o magmatskem sistemu: Raziskava zagotavlja natančne podatke o celotni strukturi kalder, vključno z njenim potopljenim delom (pod morsko gladino), kar prispeva k boljšemu razumevanju magmatskih procesov.
  • Identifikacija območij akumulacije in prenosnih poti magme: Z analizo električne prevodnosti podpovršja so raziskovalci identificirali območja z delno staljeno magmo (nizka električna prevodnost) in kanale, ki bi lahko omogočali dvig magme in plinov skozi zemeljsko skorjo na površino.
  • Pomen za razumevanje vulkanske aktivnosti in oceno tveganja: Podrobno poznavanje notranje zgradbe vulkana je ključno za oceno trenutnih procesov in zagotavljanje koristnih informacij znanstveni skupnosti ter organom za upravljanje tveganj.
  • Tehnološki in logistični izzivi raziskave: Izvedba raziskave na gosto naseljenem območju z močnimi antropogenimi elektromagnetnimi motnjami je predstavljala pomembne izzive, ki so jih raziskovalci premagali z razvojem inovativnih protokolov za zajem podatkov.
Slika: Interpretativna shema magmatskega sistema in globokih struktur pod kaldero Campi Flegrei, rekonstruirana s 3D magnetotelurno tomografijo.
(vir: slika 2 – https://www.ingv.it/en/press-and-urp/Press/Press-releases/5724-Phlegraean-Fields-the-magma-system-of-the-caldera-up-to-depths-never-explored-before)

URL: https://www.ingv.it/en/press-and-urp/Press/Press-releases/5724-Phlegraean-Fields-the-magma-system-of-the-caldera-up-to-depths-never-explored-before