
IAHR (2024) Lakes. Hydrolink 2, 1-19 – free access document pdf
Abstract (povzetek):
S štirimi članki o globokih jezerih, enim o plitvih vodah in enim, ki se osredotoča predvsem na regulirane akumulacije, ta številka revije Hydrolink ponuja vpogled v različne raziskave po vsem svetu, namenjene razvoju strategij za upravljanje jezer in ublažitev njihovih posledic.
Content (vsebina številke):
- Kumagai M (2024) Effect of global warming on a deep lake and mitigation measures. Hydrolink 2, 4-7, pdf – Posledica nedavnega globalnega segrevanja je segrevanje površinskih voda in zmanjšana vertikalna cirkulacija v globokih jezerih in oceanih. To je povzročilo zmanjšanje primarne proizvodnje zaradi nezadostnega prenosa hranil v epilimnion in velik vpliv na bentoške ekosisteme zaradi pomanjkanja kisika v hipolimniju. Poudarjeno je bilo, da to dejstvo ne vpliva le na staleže rib, temveč lahko povzroči tudi izgubo endemičnih organizmov v različnih delih planeta. Od devetdesetih let prejšnjega stoletja se valovne črpalke uporabljajo za izkoriščanje energije v oceanu, prenos hranil v ribogojnicah in odpravljanje hipoksije. V zadnjem času se uporabljajo tudi za varstvo pred orkani. V trenutnih predhodnih poskusih v jezeru Biwa na Japonskem s cevmi dolžine 20 m ali 40 m in premera 50 mm, se je voda prenašala navzgor ali navzdol s hitrostjo približno 1 m3 vsako uro, kar kaže na možnost pomoči pri izboljšanju vertikalne cirkulacije.
- Schladow SG, Watanabe S (2024) The evolving dynamics of a deep North American lake over a half-century. Hydrolink 2, 8-11, pdf – Jezero Tahoe v gorovju Sierra Nevada v ZDA je znano po svoji ultraoligotrofnosti in izjemni čistosti. Površina jezera je 495 km2, največja globina 501 m, nahaja pa se v razmeroma majhnem, gozdnatem povodju s površino 800 km2. Majhno razmerje med površino povodja in prostornino jezera ima za posledico velik povprečni čas zadrževanja jezerske vode, ki znaša približno 650 let.
- Toffolon M, Amadori M, Piccolroaz S et al. (2024) Reframing water management from the lake’s perspective: Lessons learnt on Lake Garda. Hydrolink 2, 13-17 – pdf – Jezera prekinejo kontinuiteto povodij in pogosto ločijo tokove gorvodno in dolvodno v smislu količine in kakovosti vode. V njih potekajo močne interakcije med fizikalnimi, geokemičnimi in ekološkimi procesi ter človekovimi dejavnostmi, ki jih pogosto prikriva razmeroma dolg čas zadrževanja vode. Zato so jezera velik izziv za trajnostno upravljanje vodnih virov, hkrati pa tudi plodna podlaga za inženirske raziskave in inovacije z velikim učinkom. V tem članku predstavljamo pregled dela novoustanovljenega laboratorija za fizikalno limnologijo Univerze v Trentu s poudarkom na izkušnjah, pridobljenih pri raziskavah na Gardskem jezeru.
- Rueda FJ, Ramon CL, Escot C et al. (2024) Standing on a roller-coaster: the challenge of source water quality management in eutrophic reservoirs under recurrent drought conditions. Hydrolink 2, 18-21 – pdf – Strukturni primanjkljaj vode je značilen za vse sredozemske regije. Povpraševanje se v suhih in sušnih razmerah poveča poleti, medtem ko se padavine pojavljajo predvsem pozimi. Razpoložljivost vode ima tudi velika medletna nihanja. V porečju reke Guadalquivir na jugu Španije se na primer letna razpoložljivost giblje od 400 do več kot 20000 Mm3/leto, medtem ko letne potrebe po vodi ostajajo stabilne pri 3500 Mm3/leto. V takšnih razmerah izjemne hidrološke spremenljivosti so umetne akumulacije, ki se uporabljajo za oskrbo s pitno vodo in/ali namakanje, strateška infrastruktura.
- Qin B (2024) Hydrodynamics in association with the eutrophication in large shallow lake Taihu, China. Hydrolink 2, 22-25 – pdf – Kitajska ima 2693 naravnih jezer s površino nad 1,0 km2; približno 23,5 % teh jezer in 25,9 % njihove površine se nahaja v srednjem in spodnjem toku reke Jangce ter na vzhodnem obalnem območju Kitajske. Vsa ta jezera so plitva in sladkovodna jezera z visoko produktivnostjo, ki jih pogosto pestijo obogatitev s hranili in škodljivo cvetenje alg.