Znanstveniki menijo, da sta katastrofalni potres in cunami neizogibna za obalo severozahodnega Pacifika. Načrtovanje za primer katastrofalnega potresa in cunamija pomeni, da se je treba pripraviti na katastrofo, kakršne v sodobnih Združenih državah Amerike še ni bilo.
Osnova za tako razmišljanje so rezultati raziskave, objavljeni v znanstvenem članku: Carbotte et al. (2024) Subducting plate structure and megathrust morphology from deep seismic imaging linked to earthquake rupture segmentation at Cascadia. Science Advances 10, 23 – https://org.doi/10.1126/sciadv.adl31 – open access pdf
Zahodno ob obali Pacifika, na razdalji okoli 100 milj, se od obal severne Kalifornije do Vancouverskega otoka v Kanadi se razteza 700 milj dolga prelomnica, ki lahko povzroči potres z magnitudo 9,0 in posledicami na zahodni obali ZDA, podobnimi, kot so se zgodile na Japonskem leta 2011 po katastrofalnem potresu in katastrofi v jedrski elektrarni Fukušima.
Stavbe, grajene po letu 2005, upoštevajo potresne sile ob tako močnem potresu, vplive cunamija pa šele stavbe, zgrajene po letu 2016 – poseben problem ob tem predstavlja neodporna kritična infrastruktura (prometnice, mostovi, bolnišnice, šole, druge javne ustanove …).
URL: https://edition.cnn.com/washington-earthquake-tsunami-violent-earth/index.html