Svetovna meteorološka organizacija (WMO) je avtoritativni glas sistema Združenih narodov o stanju in obnašanju Zemljinega ozračja, njegovi interakciji s kopnim in oceani, o vremenu in podnebju, ki ga ustvarja, ter posledični porazdelitvi vodnih virov. Na svojih spletnih straneh redno objavlja številne novice in druga gradiva – med njimi je zelo obsežna zbirka različnih virov, med njimi so:
- serijske publikacije:
- stanje globalnega podnebja (State of the Global Climate) – Svetovna meteorološka organizacija (WMO) prek Komisije za klimatologijo in v sodelovanju s svojimi članicami od leta 1993 objavlja letne izjave o stanju svetovnega podnebja, da bi zagotovila verodostojne znanstvene informacije o podnebju in njegovi spremenljivosti.
- desetletna poročila o stanju globalnega podnebja (The State of the Global Climate – Decadal Reports) – 2001/2010 Report, 2011/2020 Report & 20
- stanje podnebja v Evropi (State of the Climate in Europe) – To poročilo o stanju podnebja v Evropi je nastalo v sodelovanju s Službo Evropske unije za podnebne spremembe Copernicus. Vsebuje informacije o naraščajočih temperaturah, vročinskih valovih na kopnem in morju, ekstremnih vremenskih razmerah, spreminjajočih se vzorcih padavin ter umikanju ledu in snega.
- stanje podnebnih storitev (State of Climate Services) – WMO prek svojega Globalnega okvira za podnebne storitve (Global Framework for Climate Services – GFCS) od leta 2019 izdaja letna poročila o stanju podnebnih storitev kot odziv na zahtevo Združenih narodov po več informacijah o prilagoditvenih potrebah držav. Poročila pomagajo državam, agencijam za financiranje in razvojnim partnerjem opredeliti ukrepe, ki so potrebni za odpravo vrzeli in potreb po podnebnih storitvah, obveščanje o učinkovitejših naložbah ter izboljšanje rezultatov prilagajanja in razvoja:
- 2019 Stanje podnebnih storitev (2019 State of Climate Services: Agriculture and Food Security),
- 2020 Stanje podnebnih storitev: informacije o tveganjih in sistemi za zgodnje opozarjanje, (2020 State of Climate Services: Risk Information and Early Warning Systems),
- 2021 Stanje podnebnih storitev: vode (2021 State of Climate Services: Water),
- 2022 Stanje podnebnih storitev: energija (2022 State of Climate Services: Energy),
- 2023 Stanje podnebnih storitev za zdravje (2023 State of Climate Services for Health).
- Bilten WMO o kakovosti zraka in o podnebju (WMO Air Quality and Climate Bulletin) – Podnebne spremembe, ki jih povzroča kopičenje toplogrednih plinov v ozračju, potekajo v časovnem obdobju od desetletij do stoletij in povzročajo okoljske spremembe po vsem svetu. Nasprotno pa se onesnaženost zraka, ki se pojavlja v bližini Zemljinega površja, dogaja v časovnem obdobju od nekaj dni do nekaj tednov in na različnih prostorskih ravneh, od lokalnih (na primer mestna središča) do regionalnih (kot so vzhod Združenih držav Amerike, severna Indija ali Amazonija). Kljub tem velikim razlikam sta kakovost zraka in podnebne spremembe med seboj močno povezani. Bilten WMO o kakovosti zraka in podnebju vsako leto poroča o stanju kakovosti zraka in njeni povezanosti s podnebnimi spremembami, pri čemer upošteva geografsko porazdelitev in spremembe ravni tradicionalnih onesnaževal:
- 2021 Bilten WMO o kakovosti zraka in o podnebju (WMO Air Quality and Climate Bulletin No. 1 – September 2021)
- 2022 Bilten WMO o kakovosti zraka in o podnebju (WMO Air Quality and Climate Bulletin No. 2 – September 2022)
- 2023 Bilten WMO o kakovosti zraka in o podnebju (WMO Air Quality and Climate Bulletin No. 3 – September 2023)
- Združeni v znanosti (United in Science) – Zbirka najnovejših znanstvenih spoznanj o podnebnih spremembah, njihovih vplivih in odzivih, ki jo je pripravilo več organizacij:
- Združeni v znanosti 2021 (United in Science 2021)
- Združeni v znanosti 2022 (United in Science 2022)
- Združeni v znanosti 2023 (United in Science 2023)
URL: https://wmo.int/