“Hitri vlak za elektriko”: Kitajsko ultravisokonapetostno električno omrežje (BBC Future – 15. november 2024)

Spletni članek portala BBC Future obravnava Kitajsko ultra visokonapetostno električno omrežje (angl. Ultra-high-voltage electricity transmission – UHV), ki ga opisuje kot ”hitri vlak za elektriko”. Glavne teme in ideje, predstavljene v spletnem članku so:

1. Namen in delovanje UHV omrežja:

  • Ultravisokonapetostno električno omrežje je zasnovano za prenos električne energije na dolge razdalje z minimalnimi izgubami.
  • Deluje na principu visoke napetosti, ki omogoča nižji električni tok in s tem manjše izgube toplote med prenosom.
  • Kitajska uporablja UHV omrežje za prenos električne energije iz oddaljenih hidroelektrarn in termoelektrarn na premog do gosto naseljenih mest.

„Višja kot je napetost, manjši so električni tokovi pri enaki količini prenesene energije. Nižji tokovi povzročajo manjše toplotne izgube pri prenosu energije po kablih, kar omogoča učinkovitejše prenose na dolge razdalje.“

2. Razvoj UHV omrežja na Kitajskem:

  • Kitajska je začela graditi UHV omrežje leta 2006, da bi povezala oddaljena območja, bogata z naravnimi viri, z gospodarskimi središči na vzhodu.
  • Projekt je bil sprva sporen, vendar je kitajska vlada prepoznala njegov potencial in ga uvrstila v nacionalno strategijo.
  • Danes (2024) ima Kitajska največje UHV omrežje na svetu, s skupno dolžino 48.000 km.

„Kitajsko podjetje State Grid Corporation of China, eden od dveh upravljavcev omrežja v državi, je leta 2004 vladi predlagalo tehnologijo za povezavo hidroelektrarn in premogovnih elektrarn z gospodarskimi središči, ki porabljajo električno energijo več sto kilometrov stran.“

3. Vloga UHV omrežja pri prehodu na obnovljive vire energije:

  • Kitajska vidi UHV omrežje kot ključni element pri razvoju vetrnih in sončnih elektrarn, ki so koncentrirane v oddaljenih regijah.
  • UHV omrežje omogoča prenos velike količine energije iz obnovljivih virov do mestnih središč.
  • Kljub temu je delež energije iz obnovljivih virov, ki se prenaša po UHV omrežju, še vedno nizek zaradi visokih stroškov gradnje in odvisnosti od termoelektrarn na premog za stabilnost omrežja.

“Ker Kitajska pospešeno uvaja obnovljive vire energije, se je spremenilo tudi poslanstvo vodov UHV. Leta 2022 je nacionalna uprava za energijo navedla, da morajo vetrne in sončne elektrarne v puščavah načrtovati daljnovode za prenos električne energije do mest na drugi strani države.“

4. Izzivi in priložnosti UHV omrežja:

  • Visoki stroški gradnje in vzdrževanja UHV omrežja so glavni izziv za širjenje te tehnologije.
  • Odvisnost od termoelektrarn na premog za stabilnost omrežja ovira prehod na obnovljive vire energije.
  • UHV omrežje predstavlja tveganje za obsežne izpade električne energije, če pride do okvare v enem delu sistema.
  • Kljub izzivom UHV omrežje ostaja ključni element pri globalnem prehodu na obnovljive vire energije in povezovanju nacionalnih omrežij v globalno energetsko mrežo.

„Večji ko so, več zaščitnih ukrepov je potrebnih, da se kaj takega ne bi zgodilo.“

Zaključek:

Članek poudarja pomen ultravisokonapetsostnega omrežja za Kitajsko in svet pri prehodu na obnovljive vire energije. Kljub izzivom, ki jih ta tehnologija prinaša, tako omrežje ostaja ključni element pri izgradnji trajnostnega energetskega sistema prihodnosti.

URL: https://www.bbc.com/future/article/20241113-will-chinas-ultra-high-voltage-grid-pay-off-for-renewable-power