White R (2025) Failure to communicate – Geoengineering could be crucial in the fight against
climate change. But first scientists need to learn how to talk to the public about it. Science 388, 6742 – https://doi.org/10.1126/science.adx8700 – free access article pdf
Članek v reviji Science, objabljen tudi na njenih spletnih straneh, obravnava kritično potrebo po učinkoviti javni komunikaciji in vključevanju javnosti s strani znanstvenikov, ki razvijajo in testirajo tehnologije geoinženiringa za boj proti podnebnim spremembam (angl. Geoengineering ali Climate engineering). Poudarja, da kljub potencialu teh tehnologij, pomanjkanje transparentnosti in neustrezno javno sodelovanje vodita v nezaupanje, proteste in celo ustavitev projektov. Članek razlikuje med modifikacijo sončnega sevanja (angl. Solar Radiation Modification – SRM) in odstranjevanjem ogljika (angl. Carbon Dioxide Removal – CR), opisuje primere uspešnih in neuspešnih projektov ter izpostavlja lekcije, ki so se jih znanstveniki in raziskovalci naučili na področju javnega sodelovanja. Raziskave, ki niso bile transparentne ali niso upoštevale lokalnih skrbi, so se soočile z odporom in neuspehom. Uspešni projekti kažejo, da je vzpostavljanje zaupanja in vključevanje skupnosti ključnega pomena.
Glavne teme in najpomembnejše ideje/dejstva v prispevku:
1. Pomanjkanje javne podpore je ključna ovira za geoinženiring: Članek poudarja, da “je sposobnost raziskovalcev, da izvedejo celo najosnovnejše terenske preizkuse, odvisna od dobre volje bližnjih skupnosti.” Ko je javnost prezrta ali obveščena šele naknadno, to pogosto vodi v nasprotovanje in prekinitev projektov. Primer poskusa osvetljevanja oblakov v Alamedi, ki so ga raziskovalci izvajali na skrivaj, je močan primer, kako pomanjkanje transparentnosti “udari nazaj“.
2. Geoinženiring vključuje dve glavni kategoriji:
- Modifikacija sončnega sevanja (angl. Solar radiation modification – SRM): Tehnike, namenjene odbijanju sončnih žarkov stran od Zemlje, s čimer se omeji segrevanje. Primeri vključujejo vbrizgavanje delcev v stratosfero (angl. Stratospheric Aerosol Injection) in osvetljevanje morskih oblakov (angl. Marine Cloud Brightening). Članek navaja, da je mednarodna ladijska flota “nehote desetletja izvajala geoinženiring na Zemlji” z izpusti, ki so osvetljevale oblake.
- Odstranjevanje ogljika (angl. Carbon (dioxide) removal – C(D)R): Tehnike, namenjene zmanjšanju ravni CO2 v atmosferi. To vključuje nizko-tehnološke rešitve (saditev dreves) in novejše metode, kot sta izboljšanje kislosti oceanov (angl. ocean alkalinity enhancement) in črpanje plinov iz ozračja (angl. vacuuming the gas out of the air). Za dosego cilja omejitve segrevanja na 1,5°C bo potrebno bistveno povečanje teh metod, „v zelo kratkem času je treba iz nečesa, za kar večina ljudi še nikoli ni slišala, postati največja industrija, kar jih je svet kdaj videl.“
3. Neuspeli projekti kot opozorilo:
- SCoPEx (Stratospheric Controlled Perturbation Experiment) v Švedski: Projekt je bil ustavljen leta 2021 zaradi nasprotovanja lokalne staroselske skupine Saami Council in drugih aktivistov, kljub temu da testni polet balona ni nameraval izpuščati nobenih delcev. Ključni problem je bil v tem, da namera raziskave – vbrizgavanje delcev v stratosfero – “imela globlji pomen kot le prisotnost ali odsotnost delcev v zraku.” Projekt je bil dokončno opuščen leta 2024.
- Planetary Technologies v Cornwallu, Anglija: Poskus izboljšanja alkalnosti oceana je naletel na močan odpor lokalne skupnosti, ki je bila skeptična glede uporabe kemikalij v morju, delno zaradi preteklih okoljskih nesreč (razlitje nafte 1967, onesnaženje s kanalizacijo). “Manjkal mu je vpogled v zgodovino in identiteto regije.” Pomanjkanje zaupanja in občutek, da se “nekaj dela s teboj brez kakršnega koli posvetovanja,” je pripeljalo do protesta in zaustavitve projekta.
4. Uspeli projekti in ključne lekcije:
- Izzivi javnega sodelovanja in iskanje rešitev:
- Nezaupanje v posvetovanja: Mnogi ljudje, zlasti v študiji Livie Fritz, so izrazili “razočaranje nad sodelovanjem“, ker so imeli v preteklosti slabe izkušnje s “posvetovanji v slabi veri, ki so skušala prepričati namesto poslušati.”
- Zaskrbljenost glede »spreminjanja zapletenih naranih sistemov«: Geoinženiring posega v naravne sisteme, kar je v veliki meri nepovratno in “nelagodno za javnost“. Nejasno je, kako bodo tehnologije nameščene in regulirane, kar vodi v vprašanja o “kakšen naj bi bil svet“.
- Sovpadanje z teorijami zarote: Raziskave so pokazale “močno prekrivanje med spletno razpravo o tehnologiji [SRM] in dolgotrajnimi teorijami zarote.” To prispeva k pobudam za prepoved ali omejitev SRM raziskav.
- Regionalne razlike v podpori: Ljudje iz globalnega Juga so “na splošno bolj odprti za solarni geoengineering kot tisti na globalnem Severu,” verjetno zato, ker že “nosijo breme podnebnih vplivov.” Mlajše in ranljivejše skupine, ki bodo bolj prizadete, so prav tako bolj podporne. Po drugi strani so prebivalci bolj prikrajšanih območij, ki so se že spopadali z industrijskim onesnaženjem, morda “bolj skeptični do netestiranih tehnologij.”
- Pomen akterja, ki izvaja projekt: Ljudje so bolj odprti za projekte, ki jih vodijo “lokalne zadruge,” kot za tiste, ki jih financirajo “zasebne naložbe.” “Specifika je pomembna,” ne le tehnologije, ampak tudi, “kako točno to izgleda v praksi v danem ekosistemu ali geografskem kontekstu.“
Zaključek:
Članek jasno poudarja, da je prihodnost geoinženiringa neločljivo povezana s sposobnostjo znanstvenikov in razvijalcev tehnologij, da pridobijo in ohranijo zaupanje javnosti. Pomanjkanje transparentnosti, neustrezna komunikacija in nespoštovanje lokalnih specifik (zgodovina, kultura, okoljske skrbi) so se izkazali za usodne za številne projekte. Uspešni primeri, kot je projekt na Velikem koralnem grebenu, kažejo, da so sovodenje raziskav, vključevanje zainteresiranih strani od začetka in razumevanje lokalnega konteksta ključni za pridobitev “družbenega dovoljenja” (social license), ki je nujno za napredovanje na tem področju. Potrebne so tudi strukturne spremembe v pristopu k javnemu sodelovanju, ki bi presegale posamezne projekte.
URL: https://www.science.org/content/article/geoengineering-fight-climate-change-if-public-can-convinced