Plešec Gasparič R, Glavan M, Žveglič Mihelič M, Valenčič Zuljan M (2024) Effectiveness of Flipped Learning and Teaching: Knowledge Retention and Students’ Perception. Journal of Information Technology Education: Research, 23, online – https://doi.org/10.28945/5237 – open access article pdf
Abstract (povzetek):
Cilj/namen
Ta članek obravnava učinkovitost obrnjenega učenja in poučevanja kot didaktične inovacije pri pouku matematike. Zanima nas primerjava tradicionalnega in obrnjenega učenja in poučevanja z vidika pridobljenega znanja in njegovega ohranjanja ter zaznavanja obrnjenega učenja in poučevanja s strani študentov.
Ozadje
Tradicionalni pouk, pri katerem prevladuje frontalni pouk, ne more v zadostni meri obravnavati vseh učencev, zlasti pri zahtevnejših predmetih, kjer je treba upoštevati didaktično načelo diferenciacije in individualizacije učenja. Obrnjeno učenje in poučevanje je didaktična inovacija z velikim potencialom za izvajanje omenjenega didaktičnega načela, saj se lahko v večji meri prilagodi potrebam učencev. Za obrnjeno učenje in poučevanje ni enotnega načina izvajanja, kar pomeni, da so učinki v veliki meri odvisni od specifičnih učnih dejavnosti, zaradi česar dosedanje raziskave ne poročajo o prepričljivih rezultatih. Zato je pomembno, da se ta inovacija še naprej preučuje, da se zagotovi njeno boljše in podrobnejše razumevanje.
Metodologija
Predstavljamo študijo, v kateri so 13-letni osnovnošolci sodelovali v pedagoškem eksperimentu pri pouku matematike. V kontrolni skupini (n = 26) so pouk izvajali na tradicionalen način, v eksperimentalni skupini (n = 26) pa po načelu obrnjenega učenja in poučevanja. Po eksperimentu je bil v obeh skupinah izveden enak posttest, s katerim so učenci ocenili svoje znanje predmeta po obravnavi. Po treh mesecih je bil izveden še en posttest, da bi ugotovili, ali je znanje, pridobljeno z obrnjenim učenjem in poučevanjem, trajno. Vsi trije testi so bili sestavljeni iz 13 nalog, pri čemer se je prvih 6 nalog nanašalo na obod mnogokotnikov, drugih 6 nalog pa na površino mnogokotnikov. Zadnja naloga je bila osredotočena na obod in površino mnogokotnikov. Izvedena je bila tudi kratka anketa, da bi ugotovili, kako učenci eksperimentalne skupine dojemajo to didaktično novost z vidika motivacije za učenje, zanimanja za predmet, ravni pridobljenega znanja itd.
Prispevek
Naša raziskava o obrnjenem učenju in poučevanju, ki se osredotoča na osnovne šole, je pomembna, saj so prejšnje raziskave na to temo pogosto potekale na vzorcu srednješolcev in še pogosteje na univerzitetnih študentih. Naš poseben prispevek je dejstvo, da nismo preverjali le takojšnjega znanja učencev po intervenciji, temveč tudi ohranjanje znanja po treh mesecih, kar zagotavlja dodaten pogled na učinkovitost obrnjenega učenja in poučevanja.
Ugotovitve
S to raziskavo smo odgovorili na tri raziskovalna vprašanja. Prvič, ugotovili smo, da med obema skupinama ni statistično pomembnih razlik glede pridobljenega znanja. Tako smo ugotovili, da sta tako tradicionalni pristop kot obrnjeni pristop učenja in poučevanja enako uspešna pri prenosu znanja na učence. Poleg tega smo ugotovili, da obstajajo razlike med obema skupinama glede ohranjanja znanja. Skupina, ki se je učila po obrnjenem pristopu učenja in poučevanja, je pokazala višjo stopnjo ohranjanja znanja kot skupina, ki se je učila po tradicionalnem pristopu. Nazadnje je bilo ugotovljeno, da so bili učenci s tem pristopom precej zadovoljni in da bi si takšnih inovacij želeli tudi v prihodnje.
Priporočila za izvajalce
Rezultati kažejo na boljše ohranjanje znanja pri uporabi obrnjenega poučevanja in učenja, zato na podlagi naših ugotovitev učiteljem priporočamo, da to inovacijo preizkusijo v svojih učilnicah. Vendar je treba vse inovacije uvajati po temeljitem premisleku in postopoma, zato menimo, da bi bilo treba organizirati usposabljanja o obrnjenem učenju in poučevanju, da bi se učitelji seznanili s to inovacijo, ugotovili njeno učinkovitost in razmislili, kako jo lahko vključijo v svojo prakso.
Priporočilo za raziskovalce
Priporočamo, da se raziskave v prihodnosti bolj osredotočijo na osnovnošolce, pri čemer je treba posebno pozornost nameniti eksperimentalni zasnovi. Predlagamo, da se raziskovalci osredotočijo na raziskovanje prispevka različnih učnih dejavnosti z obrnjenim učnim načrtom k splošni učinkovitosti inovacije.
Vpliv na družbo
Rezultati naše raziskave tako predstavljajo pomemben prispevek na področju pedagogike in splošne didaktike na primarni in nižji sekundarni ravni. Na podlagi naših ugotovitev o ohranjanju znanja v eksperimentalni skupini menimo, da je obrnjeno učenje in poučevanje učinkovita inovacija, ki lahko prispeva k višji kakovosti poučevanja in s tem k boljšemu znanju učencev.
Prihodnje raziskave
V prihodnjih raziskavah bi bilo pomembno ugotoviti, kateri dejavnik zagotavlja višjo stopnjo ohranjanja znanja pri obrnjenem pristopu učenja in poučevanja kot pri tradicionalnem pristopu učenja in poučevanja. Prav tako bi bilo pomembno ugotoviti učinke obrnjenega učenja in poučevanja pri drugih predmetih v okviru pouka matematike, pri drugih starostnih skupinah učencev in pri drugih predmetih v osnovni šoli.