Veh G et al. (2025) Progressively smaller glacier lake outburst floods despite worldwide growth in lake area. Nature Water 3.

Veh G, Wang BG, Zirzow A et al. (2025) Progressively smaller glacier lake outburst floods despite worldwide growth in lake area. Nature Water 3, 271-283 – https://doi.org/10.1038/s44221-025-00388-w – open access document pdf – CC BY 4.0

Abstract (povzetek):

Poplave iz ledeniških jezer (angl. Glacier lake outburst flood – GLOF) lahko izvirajo iz večjih jezer, saj se ta ob stalnem umikanju ledenika še naprej povečujejo; vendar je ta domneva v razpoložljivih zbirkah podatkov o GLOF še vedno slabo podprta. Na tem mestu smo kartirali površine 1686 ledeniških jezer, tik preden so se izsušila, v 13 zaledenelih gorskih regijah zunaj polarnih območij in preučili trende v površinah jezer pred GLOF med letoma 1990 in 2023. Ugotovili smo, da se površine jezer pred pojavom GLOF skozi čas regionalno skoraj niso spremenile ali so se celo zmanjšale, čeprav se je skupna površina jezer in s tem potencialna nevarnost na splošno povečala. Ta protislovna ugotovitev odraža omejitve naraščanja velikosti GLOF, kot so ločitev jezer od matičnih ledenikov, razvoj širokih prelivov iz jezer z majhnim naklonom ali upravljanje s strani človeka. V vseh regijah so območja jezer pred pojavom GLOF odvisna od nekaj zaledenelih jezer, ki so povzročila desetkrat več poročanih poplav in desetkrat večje ledeniške poplave kot ledeniška jezera, zasuta z moreno in matično kamnino. Slednji dve vrsti naravnih pregrad bosta še naprej zadrževali vedno večje količine staljene vode in tako predstavljali večino celotnega potenciala nevarnosti pojava GLOF, medtem ko se bodo zaledenela jezera z deglaciacijo zmanjševala. Ker se bodo te vrste jezer v enaindvajsetem stoletju različno razvijale, pozivamo k prilagojenim simulacijam poplav in vplivov GLOF zaradi vse večje izpostavljenosti kritične infrastrukture.

Slika: Regionalna razporeditev območij jezer GLOF.
Globalni pregled (v sredini) 13 preučevanih regij, obdan s kartami višje ločljivosti teh območij. Odprti krogi prikazujejo območja jezer pred izbruhi, ki so se zgodili med letoma 1990 in 2023. V primeru ponavljajočih se izbruhov iz istega jezera smo izbrali največje od vseh jezerskih površin. V krožnih diagramih ločimo jezera, ki jih je zasul led (zaledenela in supraglacialna), od jezer, ki jih je zasula morena in kamnina, pod diagrami pa je navedeno skupno število izbruhov jezer v vsaki regiji; legenda prikazuje razmerje v vseh regijah.
(vir: https://media.springernature.com/full/springer-static/image/art%3A10.1038%2Fs44221-025-00388-w/MediaObjects/44221_2025_388_Fig1_HTML.png?as=webp)

URL: https://www.nature.com/articles/s44221-025-00388-w