Fang G, Yang J, Li Z et al. (2022) Shifting in the global flood timing. Scientific Reports 12, 18853 – https://doi.org/10.1038/s41598-022-23748-y – open access pdf – CC BY 4.0
Abstract (povzetek):
Podnebne spremembe ne bodo vplivale le na obseg poplav, temveč tudi na čas nastopa poplav. V tem članku so preučene spremembe v časovnem razporedu poplav na 6167 merilnih postajah od leta 1970 do leta 2010 po vsem svetu. V članku preučujemo premik v času nastopa poplav in njegovo povezanost s tremi vplivnimi dejavniki (največja 7-dnevna količina padavin, presežek vlage v tleh in taljenje snega). Opazen je jasen globalni vzorec povprečnega datuma poplav: zima (december-februar) v zahodni obalni Ameriki, zahodni Evropi in Sredozemlju, poletje (junij-avgust) v severni Ameriki, Alpah, na Indijskem polotoku, v osrednji Aziji in na Japonskem ter avstralsko poletje (december-februar) na območju južne Afrike in severne Avstralije. Premik v času nastopa poplav ima trend od -22 dni na desetletje (prej) do 28 dni na desetletje (pozneje). Zgodnejše poplave so bile razširjene v Severni Ameriki, Evropi in severovzhodni Avstraliji, medtem ko so zapoznele poplave prevladovale v Amazoniji, Cerradu, južni Afriki, Indiji in na Japonskem. Zgodnejše poplave v Severni Ameriki in Evropi so bile posledica zgodnejšega taljenja snega, medtem ko so zapoznele ekstremne presežke vlage v tleh in padavine skupaj povzročile zapoznele poplave na monsunskem območju, vključno z južno Afriko, Indijo in Japonsko. Ta študija omogoča vpogled v mehanizem spreminjanja časa poplav ter podpira odločitve o ublažitvi globalnih poplav in vplivu prihodnjih podnebnih sprememb.
Zanimiv prispevek, ki kaže na vpliv globalnih sprememb v vodnem režimu na primeru časa nastopanja poplav, kar vpliva na družbene sisteme posvetu, proizvodnjo hrane in energije, krepitev poplavne odpornosti, ….