Rey F, Bifulco C, Bischetti GB et al. (2019) Soil and water bioengineering: Practice and research needs for reconciling natural hazard control and ecological restoration. Science of The Total Environment 648, 1210-1218 – https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2018.08.217 –
Highlights (poudarki):
- Inženirska biologija je ekološka inženirska rešitev, ki ljudem in naravi prinaša številne koristi.
- Poudarjena je potreba po uskladitvi obvladovanja naravnih nevarnosti in ekološke obnove.
- Uporabne raziskave na področju geoznanosti in ekologije se lahko uporabijo v interaktivnem procesu s praktiki za dosego tega cilja.
- Predlagane so dobre metode inženirske biologije, ki usklajujejo oba cilja.
Abstract (povzetek):
Inženirska biologija (angl. Soil and Water Bioengineering) je tehnologija, ki spodbuja znanstvenike in praktike, da združijo svoje znanje in veščine pri upravljanju ekosistemov s skupnim ciljem čim bolj povečati koristi za človeka in naravno okolje. Vključuje tehnike, ki uporabljajo rastline kot žive gradbene materiale, za: (i) varstvo pred naravnimi nevarnosti (npr. erozijo tal, hudourniškimi poplavami in zemeljskimi plazovi) in (ii) ekološko obnovo (angl. Ecological restoration) ali ponovno naselitev vrst na degradiranih zemljiščih, rečnih nasipih in drugače motenih okoljih, ki temeljijo na naravi. Da bi bil inženirsko-biološki projekt uspešen, morajo inženirji z dokumentiranjem tehničnih, ekoloških, gospodarskih in družbenih vrednosti poudariti vse potencialne koristi in ekosistemske storitve (angl. Ecosystem service). Novi pristopi, ki jih uporabljajo inženirski biologi, sprožajo vprašanja za raziskovalce in od praktikov zahtevajo inovacije pri oblikovanju inženirsko-bioloških konceptov in tehnik. Zato je naš cilj v tem prispevku izpostaviti potrebe prakse in raziskav na področju inženirske biologije za uskladitev varstva pred naravnimi nevarnostmi in ekološke obnove. Najprej pregledamo opredelitev in razvoj inženirsko-biološke tehnologije ter poudarimo vprašanja v zvezi z načrtovanjem, izvajanjem in spremljanjem inženirsko-bioloških ukrepov. Drugič, s postavljanjem novih praktičnih in raziskovalnih vprašanj poudarjamo potrebo po uskladitvi varstva pred naravnimi nevarnostmi in ekološke obnove.

URL: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969718331814