Prispevek na spletnem portalu BBC News poroča o inovativnem projektu SeaCURE v Združenem kraljestvu, ki preizkuša učinkovitost odstranjevanja ogljika iz morske vode kot načina za boj proti podnebnim spremembam (angl. Climate change). Pilotni projekt financira britanska vlada, saj znanstveniki menijo, da bo poleg zmanjšanja izpustov treba zajeti že sproščene toplogredne pline. SeaCURE testira, ali je zajemanje ogljika iz morja, kjer je njegova koncentracija višja kot v zraku, lahko učinkovitejše. Projekt v majhnem obsegu trenutno odstranjuje majhne količine CO2, vendar raziskovalci verjamejo, da bi se lahko tehnologija znatno povečala ob uporabi obnovljivih virov energije. Prispevek omenja tudi raziskave o morebitnem vplivu nizkoogljične vode na morsko življenje in poudarja, da je razvoj tehnologij za zajemanje ogljika ključen za dosego neto ničelnih emisij.

Glavne teme v prispevku:
- Pilotni projekt SeaCURE v Združenem kraljestvu preizkuša inovativno metodo odstranjevanja ogljikovega dioksida (CO2) iz morske vode kot potencialno rešitev za blaženje podnebnih sprememb.
- Projekt temelji na dejstvu, da ocean absorbira približno četrtino vseh izpustov CO2 v ozračje, kar pomeni, da je koncentracija CO2 v morski vodi precej višja kot v zraku.
- Čeprav znanstveniki poudarjajo, da je primarni cilj zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov, mnogi menijo, da bo za dosego podnebne nevtralnosti potrebno tudi zajemanje že izpuščenih toplogrednih plinov.
- SeaCURE deluje tako, da iz morske vode odstrani ogljik, nato pa vodo z nižjo vsebnostjo ogljika vrne v morje, kjer lahko absorbira dodaten CO2 iz ozračja.
- Projekt je v zgodnji fazi razvoja in trenutno odstranjuje zelo majhne količine CO2, vendar njegovi pobudniki vidijo potencial za veliko povečanje obsega v prihodnosti.
- Obstajajo pomembna vprašanja glede stroškov, energetske učinkovitosti in morebitnega vpliva obsežnega izvajanja te tehnologije na morski ekosistem.
Pomembne ideje in dejstva:
- Postopek odstranjevanja ogljika: Morsko vodo se obdela tako, da se jo zakisa, kar spodbudi raztopljeni ogljik, da se spremeni v plinasti CO2, ki se nato zajame. Voda z nižjo vsebnostjo ogljika se nevtralizira in vrne v morje. To spodbudi ogljik, ki je raztopljen v morski vodi, da se spremeni v plin in se sprosti v ozračje kot CO2.
- Prednosti in izzivi: “Morska voda ima v sebi veliko ogljika v primerjavi z zrakom, približno 150-krat več”, pravi dr. Halloran. “Ima pa različne izzive, energetske zahteve za ustvarjanje produktov, ki jih potrebujemo za to iz morske vode, so ogromne.”
- Trenutni obseg in potencial za povečanje: Pilotni projekt trenutno odstranjuje največ 100 metričnih ton na leto. Vendar pa SeaCURE meni, da bi se tehnologija lahko zelo povečala in odstranila 14 milijard ton CO2 na leto, če bi se obdelalo 1 % svetovne morske vode na površju oceanov.
- Nujnost odstranjevanja ogljika: “Odstranjevanje ogljika je nujno. Če želite doseči neto ničelne izpuste, neto ničelni izpusti pa so potrebne za zaustavitev nadaljnjega globalnega segrevanja”, pravi dr. Oliver Geden.
- Potencialni okoljski vpliv: Raziskave Univerze v Exeterju preučujejo vpliv vode z nizko vsebnostjo ogljika na morska bitja. Zgodnji rezultati kažejo, da bi lahko obsežno izvajanje imelo nekaj vpliva na okolje. “Morski organizmi se zanašajo na ogljik za določene stvari”, pravi Guy Hooper, doktorski študent Univerze v Exeterju. “Fitoplankton uporablja ogljik za fotosintezo, medtem ko ga na primer školjke uporabljajo za gradnjo svojih lupin.”
Ključni poudarki:
- Projekt SeaCURE predstavlja zanimiv in inovativen pristop k zajemanju ogljika, ki se osredotoča na ocean kot bogat vir CO2.
- Čeprav je projekt v zgodnji fazi in se sooča z znatnimi izzivi glede obsega, stroškov in okoljskega vpliva, ga strokovnjaki vidijo kot eno izmed potencialnih orodij v boju proti podnebnim spremembam.
- Pomembno je nadaljevati z raziskavami in ocenami učinkovitosti ter potencialnih tveganj tovrstnih tehnologij, ob hkratnem nadaljnjem osredotočanju na zmanjševanje emisij toplogrednih plinov.