Neto ničelna vrednost do leta 2050 je za Združeno kraljestvo “nemogoča”, pravi Badenoch (BBC News – 18. marec 2025)

Prispevek na spletnem portalu BBC News, v katerem je nova vodja britanske konservativne stranke Kemi Badenoch izjavila, da je neto ničelne izpuste do leta 2050 za Združeno kraljestvo “nemogoče” doseči brez znatnega znižanja življenjskega standarda ali bankrota države. Ta izjava predstavlja odmik od prejšnjega soglasja glede tega cilja, ki ga je leta 2019 zakonsko določila prejšnja konservativna vlada. Badenoch ni predlagala alternativnega datuma, vendar je napovedala preoblikovanje konservativnih politik, začenši z energijo in neto ničelnim ciljem. Njene izjave so sprožile kritike opozicijskih strank in nekaterih konservativcev, ki menijo, da je cilj dosegljiv in da bo zamuda škodovala prihodnjim generacijam. Drugi konservativni glasovi pa so njeno stališče pozdravili kot realistično oceno.

Povzetek prispevka:

Kemi Badenoch, vodja Konservativne stranke, je javno izjavila, da je cilj Združenega kraljestva, doseči ničelne neto izpuste do leta 2050, “nemogoč” brez “resnega padca našega življenjskega standarda ali bankrota”. Ta izjava predstavlja oster prelom z dolgoletnim političnim soglasjem o tem cilju, ki je bil pravno zavezan s strani prejšnje konservativne vlade pod vodstvom Therese May leta 2019. Badenoch ni predlagala alternativnega ciljnega datuma, vendar je dejala, da bi ga preučila, če bi njena stranka našla boljši način za dosego ničelne neto izpustov. Njene izjave so sprožile močne odzive iz opozicijskih strank, okoljevarstvenih skupin in celo znotraj njene lastne stranke.

Ključne ugotovitve in dejstva:

  • Badenochova izjava: Kemi Badenoch je izjavila, da je dosega ničelne neto emisije do leta 2050 “nemogoča”. Kot razlog je navedla, da bi to zahtevalo “resen padec našega življenjskega standarda ali bankrot.”
  • Pravna zaveza: Združeno kraljestvo je pravno zavezano k dosegi ničelne neto izpustov do leta 2050 na podlagi zakona, sprejetega leta 2019 pod vodstvom takratne premierke Therese May. Ta cilj je v skladu s Pariškim sporazumom iz leta 2015.
  • Odziv Therese May: Baronica May je na Badenochino izjavo odgovorila, da je cilj do leta 2050 “zahteven, a dosegljiv”. Opozorila je, da bo “odlašanje z ukrepanjem škodovalo naslednji generaciji in povečalo gospodarske ter socialne stroške podnebnih sprememb”.
  • Politični kontekst: Badenochina izjava se pojavi po tem, ko je stranka Reform UK predstavila podrobnosti o tem, kako bi opustila cilje ničelne neto emisije, kar je bila ena njenih ključnih obljub na zadnjih splošnih volitvah.
  • Badenochina argumentacija: Badenoch je dejala, da so trenutne politike “večinoma neuspešne” pri izboljšanju narave, hkrati pa dvigujejo cene energije. Meni, da Združeno kraljestvo “pada med dva stola – previsoki stroški in premajhen napredek”.
  • Badenochin naknadni komentar: Po svojem govoru je Badenoch dejala, da še vedno podpira ničelno neto izpuste, vendar ne bo “hitela” z določitvijo ciljnega datuma. Napovedala je posvetovanje s strokovnjaki in možnost določitve cilja, če bo to potrebno.
  • Reakcije opozicije:
    • Laburisti: Označili so Badenochino stališče kot “v nasprotju z njenimi lastnimi zgodovinskimi pogledi”, saj je v preteklosti kot ministrica promovirala cilj do leta 2050 kot “ključnega” za “čistejšo, zeleno prihodnost”.
    • Liberalni demokrati: Menijo, da Badenoch “vzema list naravnost iz priročnika Nigela Faragea” in opozarjajo, da bo opustitev ciljev povečala odvisnost od tujih fosilnih goriv.
  • Reakcije znotraj Konservativne stranke:
    • Kritika: Sam Hall, direktor Konservativne okoljske mreže, je Badenochino izjavo označil za “napako” in trdi, da “spodkopava pomembno okoljsko zapuščino zaporednih konservativnih vlad”.
    • Podpora: Lord Craig Mackinlay, konservativni lord in skeptik glede ničelnih neto izpustov, je pohvalil Badenochin “pregled realnosti” glede cilja do leta 2050.
  • Globalni kontekst: Badenochine izjave prihajajo v času, ko vlade po vsem svetu vlagajo v obnovljive vire energije za dosego mednarodnih podnebnih ciljev in zmanjšanje emisij CO2 na ničelno neto izpuste do leta 2050. Združeni narodi in Medvladni panel za podnebne spremembe (IPCC) opozarjajo, da morajo globalne emisije CO2 doseči ničelno neto vrednost do takrat, da bi omejili globalno segrevanje na 1,5 stopinje Celzija.
  • Laburistični načrti: Laburisti načrtujejo širitev obnovljivih virov energije in so v svojem volilnem programu obljubili 8,3 milijarde funtov naložb v državno podjetje Great British Energy za naložbe v projekte čiste energije v petih letih.

Glavne teme:

  • Prekinitev političnega soglasja: Badenochina izjava pomeni pomemben odmik od dolgoletnega bipartisannega soglasja o potrebi po dosegi ničelne neto emisije do leta 2050.
  • Stroški in gospodarski vpliv: Osrednji argument Badenochove je, da so trenutni načrti za dosego ničelne neto emisije gospodarsko nevzdržni in bi povzročili padec življenjskega standarda.
  • Realnost proti idealizmu: Badenoch trdi, da njena stranka “se bo soočila z realnostjo” cilja, medtem ko naj bi druge stranke ignorirale praktične izzive.
  • Vloga obnovljivih virov energije: Razprava se dotika tudi učinkovitosti in stroškovne učinkovitosti prehod na obnovljive vire energije. Skeptiki, kot je Lord Mackinlay, menijo, da so preveč odvisni od državnih subvencij.
  • Mednarodne obveznosti in ugled Združenega kraljestva: Odmik od cilja ničelne neto emisije bi lahko vplival na mednarodni ugled Združenega kraljestva in njegovo zavezanost globalnim podnebnim sporazumom.
  • Notranja razdeljenost Konservativne stranke: Različni odzivi znotraj Konservativne stranke kažejo na razhajanja glede podnebne politike.

Posledice:

Badenochina izjava bi lahko imela daljnosežne politične in okoljske posledice. Lahko bi vplivala na prihodnjo usmeritev podnebne politike Združenega kraljestva, njene mednarodne odnose in zaupanje javnosti v zavezanost vlade k boju proti podnebnim spremembam. Prav tako bi lahko vplivala na volilno podporo Konservativne stranke, glede na različne poglede volivcev na to vprašanje.

URL: https://www.bbc.com/news/articles/cly3pnjyzp4o