Kåresdotter E et al. (2023) Water-related conflict and cooperation events worldwide: A new dataset on historical and change trends with potential drivers. Science of The Total Environment 868, 161555.

Kåresdotter E, Skoog G, Pan H, Kalantari Z (2023) Water-related conflict and cooperation events worldwide: A new dataset on historical and change trends with potential drivers. Science of The Total Environment, 868, 161555 – https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2023.161555 – open access article pdf – CC BY

Abstract (Povzetek):

Kljub velikemu zanimanju in raziskavam konfliktov na različnih področjih so povezave med vodnimi tokovi in konflikti še vedno nejasne zaradi nepopolnih zbirk podatkov o dogodkih, povezanih z vodnimi konflikti in medsebojnim sodelovanjem, ter slabega razumevanja socialno-ekonomskih in biofizikalnih vzrokov teh konfliktov. Nabor podatkov o dogodkih, povezanih s konflikti in sodelovanjem na področju voda, zbran v tej študiji, sega do leta 2019 in posodablja prejšnje nize podatkov, ki so zajemali le obdobje do leta 2008, kar prinaša pomembna nova spoznanja o trendih v zvezi s sodelovanjem in konflikti. Globalni in regionalni trendi so bili analizirani z uporabo novega nabora podatkov o dogodkih, skupaj s spremembami hidroklimatskih spremenljivk in gostote prebivalstva. Analiza je pokazala, da je bilo sodelovanje, povezano z vodo, veliko pogostejše kot konflikti v vseh regijah, tako v bolj suhem kot bolj vlažnem podnebju, kar kaže na to, da lahko tako obilje kot pomanjkanje vode spodbujata sodelovanje. Vendar so bili konflikti pogostejši v bolj sušnih podnebnih območjih, kjer je vode manj. To razmerje med sodelovanjem in konflikti se je v dvajsetih letih 20. stoletja spremenilo, saj se je število konfliktnih dogodkov povečalo in leta 2017 preseglo število dogodkov sodelovanja. Do glavnega premika je prišlo v Afriki in Aziji, kjer je povečanje števila konfliktov v Afriki sovpadalo z daljšim obdobjem padavin pod povprečjem in hudo sušo, medtem ko je premik v Aziji sovpadal s povečano evapotranspiracijo zaradi človekovih dejavnosti in povečane gostote prebivalstva. Razlike med regijami so bile potrjene z opisi dogodkov, pri čemer so se dogodki v Afriki nanašali na dostop do vode in spore med kmeti in pastirji, dogodki v Aziji pa na namakanje in gradnjo jezov. Te razlike opozarjajo na potrebo po analizi trendov in poti konfliktov in sodelovanja, povezanih z vodo, na regionalni ravni. Zaradi pričakovanih podnebnih sprememb in človekovih dejavnosti bi se lahko trend naraščanja števila konfliktnih dogodkov nadaljeval, vodni viri pa bi lahko postali pogostejši vzrok prihodnjih konfliktov. Ugotavljanje teh zapletenih sprememb med sodelovanjem in konflikti je bistvenega pomena pri določanju prihodnjih ukrepov, potrebnih za zmanjšanje števila konfliktnih dogodkov in spodbujanje sodelovanja na področju voda.

Slika: Svetovna podnebna območja in lokacije globalnih dejanj sodelovanja in konfliktov 1951-2019 (Chen in Chen, 2013) (vir: https://ars.els-cdn.com/content/image/1-s2.0-S0048969723001705-gr3.jpg).

Ta študija analizira globalne trende konfliktov in sodelovanja, povezanih z vodo, med leti 1951 in 2019. Raziskovalci so ustvarili obsežno bazo podatkov, ki združuje obstoječe podatkovne zbirke o vodnih konfliktih in sodelovanju. Ugotovitve kažejo na povečanje konfliktov, zlasti v Afriki, povezano s podnebnimi spremembami, medtem ko se v Aziji konflikti zdijo bolj povezani s človekovimi dejavnostmi. Študija poudarja pomembnost regionalnih analiz in proaktivnega reševanja sporov za zmanjšanje konfliktov, povezanih z vodo. Prav tako izpostavlja potrebo po razumevanju dejavnikov, ki spodbujajo sodelovanje pri upravljanju vodnih virov.

Glavne teme in ključne ugotovitve članka:

Ta študija predstavlja posodobljeno bazo podatkov o dogodkih, povezanih z vodo, ki vključuje tako konflikte kot sodelovanje. Analiza baze podatkov (1951–2019) razkriva naslednje:

  • Prevladuje sodelovanje, vendar se povečujejo konflikti: Sodelovanje glede vode je bilo pogostejše od konfliktov, vendar se število konfliktov povečuje, s prelomnico leta 2017, ko so konflikti prvič po številu presegli število sodelovanj.
  • Regionalne razlike: Afrika in Azija sta regiji, kjer se je v zadnjih desetletjih povečalo število konfliktov povezanih z vodo. Povečanje konfliktov v Afriki sovpada z dolgotrajnim obdobjem podpovprečnih padavin in hudo sušo. V Aziji pa s povečano evapotranspiracijo, ki je posledica človekovih aktivnosti in povečane gostote prebivalstva.
  • Vzroki konfliktov se razlikujejo regionalno: V Afriki so konflikti pogosto povezani z dostopom do vode, sporih med kmeti in pastirji ter nezadostno vodno infrastrukturo. V Aziji so pogostejši konflikti v zvezi z namakanjem in gradnjo jezov.
  • Podnebne cone vplivajo na vrsto dogodka: Večina konfliktov se pojavlja v sušnih (B) podnebnih območjih (puščave in stepe). Čeprav sušna območja beležijo največ konfliktov zaradi manjše razpoložljivosti vode, lahko ta ista pomanjkanje spodbuja tudi sodelovanje. V vlažnih, tropskih podnebnih območjih so konflikti manj pogosti.
  • Vpliv zgodovine dogajanja: Dogajanje v preteklosti (konflikt ali sodelovanje) vpliva na prihodnje dogodke na istem območju. To nakazuje na pomembnost proaktivnega delovanja za preprečevanje konfliktov in spodbujanje sodelovanja.
  • Dolgotrajne spremembe so pomembnejše: Dolgotrajne spremembe v podnebnih in družbeno-ekonomskih spremenljivkah imajo večji vpliv na dogodke (še posebej na konflikte) kot kratkoročne spremembe.
  • Evapotranspiracija kot ključni dejavnik v Aziji: Rast evapotranspiracije, ki je posledica človekovih aktivnosti, vpliva na konflikte in sodelovanje v Aziji.
  • Pomen gorskih območij: Precejšen delež dogodkov (35% sodelovanja in 36% konfliktov) se zgodi v gorskih območjih, kar kaže na možno povezavo.
  • Nihanja v sodelovanju: Časovno zaporedje dogodkov sodelovanja kaže ponavljajoč vzorec. Avtorji ponujajo več razlag za to: časovno zapoznelost učinkov pogodb in sporazumov, vpliv podnebnih spremenljivosti in nihanje politične stabilnosti.

Pomembni citati:

„Predstavljamo nov nabor podatkov o sodelovanju in konfliktih, povezanih z vodo.“
„V zadnjih desetih letih so se konflikti povečali, sodelovanje pa zmanjšalo.“
„Ugotavljanje teh zapletenih sprememb v sodelovanju in konfliktih je bistvenega pomena za določanje prihodnjih ukrepov, potrebnih za zmanjšanje števila konfliktnih dogodkov in spodbujanje sodelovanja na področju voda.“
„Dogodki sodelovanja so bili sprva številčnejši od dogodkov konfliktov, v poznejših desetletjih pa se je število dogodkov konfliktov v zvezi z vodo povečalo, medtem ko se je število dogodkov sodelovanja zmanjšalo.“

Posledice:

Študija poudarja, da se v prihodnje lahko soočamo s povečanjem konfliktov zaradi vode, saj podnebne spremembe in človekove dejavnosti povečujejo pritisk na vodne vire. Regionalni pristop k reševanju problemov je ključen, saj so vzroki konfliktov in sodelovanja različni glede na regijo. Pomembno je spodbujati proaktivno reševanje sporov in sodelovanje.

Omejitve študije:

Avtorji priznavajo omejitve, ki izhajajo iz sprememb v načinu poročanja o dogodkih skozi čas (prehod iz tiskanih medijev v digitalne vire, globalizacija medijev) in možnosti večjega poročanja o konfliktih kot o sodelovanju. Uporaba baze podatkov WCC po letu 2008 bi lahko vplivala tudi na rezultate, saj se WCC bolj osredotoča na notranje konflikte.

URL: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969723001705