Študija Nacionalnega laboratorija za obnovljive vire energije (angl. The National Renewable Energy Laboratory – NREL), ki je nacionalni laboratorij Ministrstva za energijo ZDA (U.S. Department of Energy) in njihovega Urada za energetsko učinkovitost in obnovljivo energijo (Office of Energy Efficiency and Renewable Energy), ki ocenjuje potrebe po infrastrukturi za polnjenje električnih vozil v ZDA do leta 2030. Analiza, ki upošteva različne scenarije širjenja električnih vozil (30–42 milijonov), predlaga število in lokacijo potrebnih polnilnih postaj, od zasebnih do javno dostopnih hitrih polnilnic. Rezultati študije so namenjeni podpori razvoju nacionalnega omrežja za polnjenje električnih vozil in bodo v pomoč pri načrtovanju investicij na državni in lokalni ravni. Študija uporablja napredne podatkovne modele in upošteva regionalne posebnosti, kot so vremenske razmere in prometni vzorci.
Wood E, Borlaug B, Moniot M et al. (2023) The 2030 National Charging Network: Estimating U.S. Light-Duty Demand for Electric Vehicle Charging Infrastructure. Denver: National Renewable Energy Laboratory (NREL), 67p. – free access document pdf
Uvod
Študijo je izdelal Nacionalni laboratorij za obnovljivo energijo (NREL), ki v njej ocenjuje potrebe po infrastrukturi za polnjenje električnih vozil (EV) v ZDA do leta 2030. Študija je ključnega pomena za doseganje ambicioznih ciljev administracije ZDA glede čiste energije in prehod na električna vozila. Ugotovitve podpirajo prizadevanja ameriškega Skupnega urada za energetiko in promet (Joint Office of Energy and Transportation) za gradnjo nacionalne mreže polnilnic.
Glavne teme in ideje v študiji
1. Potreba po obsežni polnilni mreži:
- Študija ocenjuje, da bo za podporo od 30 do 42 milijonov električnih vozil do leta 2030 potrebnih približno 28 milijonov polnilnih mest.
- Poudarja se, da bo za dosego tega cilja potrebna dobro načrtovana in obsežna polnilna infrastruktura.
“Zdaj je v teku naslednji veliki projekt javnih del: omrežje za polnjenje električnih vozil, ki bo doseglo najbolj oddaljene kotičke države in bo pomagalo, da bo priročno, zanesljivo in cenovno ugodno polnjenje postalo realnost za vse Američane.” – NREL
2. Podpora ciljem državne administracije ZDA:
- Študija podpira cilje ZDA za prehod na čisto energijo in določa okvir za dosego cilja, da bo večina novih avtomobilov prodanih do leta 2030 električnih na baterije ob prednostni izgradnji nacionalnega omrežja za polnjenje električnih vozil.
3. Podatkovno podprt pristop:
- Študija temelji na obsežnih podatkovnih modelih in visokozmogljivem računalništvu.
- Raziskovalci so analizirali različne dejavnike, kot so tipične potrebe po polnjenju voznikov, stopnje uporabe električnih vozil in vpliv različnih podnebij na energijske potrebe.
4. Različne potrebe po polnjenju:
- Študija upošteva različne načine potovanja, vključno z vsakodnevnimi opravili, vožnjo v službo, uporabo storitev prevoza na zahtevo in dolgimi potovanji.
- Uporabili so posebna orodja (EVI-Pro, EVI-RoadTrip, EVI-OnDemand) za oceno potreb po polnjenju v različnih scenarijih.
- Poudarek je na prilagojenem pristopu, ki upošteva razlike v podnebju, vrstah stanovanj in potovalnih navadah.
Ključne ugotovitve
- Za podporo 33 milijonom električnih vozil do leta 2030 (srednji scenarij) bo potrebnih 28 milijonov polnilnih mest.
- Potrebnih bo 182.000 javno dostopnih hitrih polnilnic za dolga potovanja in storitve prevoza na zahtevo.
- Potrebnih bo 1 milijon javno dostopnih polnilnic 2. stopnje (vključno z gostimi soseskami, poslovnimi stavbami in trgovinami).
- Potrebnih bo 26 milijonov polnilnic 1. in 2. stopnje v zasebni lasti (vključno z enodružinskimi hišami, večstanovanjskimi objekti in delovnimi mesti).
Sodelovanje javnega in zasebnega sektorja:
- Študija poudarja, da bo za izgradnjo nacionalne mreže potrebno sodelovanje med javnim in zasebnim sektorjem.
Stalni razvoj:
- Študija se zaveda, da se bo nacionalno okolje za polnjenje nenehno spreminjalo.
- Ugotovitve bodo verjetno spreminjale zaradi različnih dejavnikov, vključno s ceno električnih vozil, posvojitvijo tehnologij in preferencami potrošnikov.
- Kljub temu se verjame, da bodo prispevki študije še naprej vplivali na politiko in programe.
Zaključek
Študija NREL o nacionalni mreži polnilnic do leta 2030 je temeljnega pomena za načrtovanje in izgradnjo potrebne infrastrukture za podporo prehodu na električna vozila. S podrobnimi podatki in analizo potreb po polnjenju, študija ponuja ključne vpoglede za javne in zasebne deležnike, ki delujejo pri razvoju električne mobilnosti. Sodelovanje med javnim in zasebnim sektorjem ter nenehno prilagajanje spreminjajočemu se okolju bodo ključnega pomena za uspeh tega ambicioznega cilja.
URL: https://www.nrel.gov/news/program/2023/building-the-2030-national-charging-network.html