Globalni preboj v boju proti emisijam v pomorskem prometu (BBC News – 11. april 2025)

Prispevek na spletnem portalu BBC News poroča o prelomnem globalnem dogovoru za zmanjšanje emisij iz ladijskega prometa. Po skoraj desetih letih pogajanj so se države dogovorile, da bodo lastniki ladij od leta 2028 naprej morali uporabljati čistejša goriva ali pa bodo kaznovani. Kljub temu, da je dogovor bil sprejet, so ga nekatere manjše otoške države in okoljske skupine kritizirale kot neustreznega, saj ni bil dogovorjen splošni davek na emisije. Sporazum je bil blizu propada zaradi glasovanja, ki ga je zahtevala Savdska Arabija, in kratkotrajnega umika ZDA iz pogovorov. Kljub temu dogovor predstavlja prvi industrijski sektor na svetu z mednarodno obveznimi cilji za zmanjšanje emisij.

Glavne teme prispevka:

  • Dosežen globalni dogovor za zmanjšanje emisij v ladijskem prometu: Po skoraj desetletju pogajanj so države dosegle mednarodni sporazum o zmanjšanju emisij iz komercialnega ladijskega prometa.
  • Mehanizem zmanjšanja emisij: Sporazum predvideva, da bodo morali lastniki ladij od leta 2028 naprej uporabljati čistejša goriva ali pa se soočiti s finančnimi kaznimi.
  • Nasprotovanje in kompromisi: Dogovor je bil skoraj iztiril zaradi nasprotovanja Savdske Arabije in umika ZDA iz pogovorov. Na koncu je bil sprejet z glasovanjem, kar je nenavadno za organe ZN.
  • Odzivi in kritike: Male otoške države in okoljske skupine so izrazile nezadovoljstvo, ker ni bil dogovorjen splošen davek na ogljik, in ocenile dogovor kot “neprimernega za svoj namen”.
  • Stroški prehod na čista goriva: Prehod na okolju prijaznejša goriva je precej dražji od trenutno uporabljanih fosilnih goriv.
  • Potencialni vpliv dogovora: Ocenjuje se, da bi dogovor lahko do leta 2030 dosegel 8-odstotno zmanjšanje emisij v sektorju, kar je manj od cilja Mednarodne pomorske organizacije (International Maritime OrganizationIMO) Združenih narodov, dogovorjenega pred dvema letoma (20-odstotno zmanjšanje).

Pomembne ideje in dejstva:

  • Ladijski promet prispeva približno 3% globalnih emisij, kar je enako emisijam iz letalskega prometa. Vendar se je ta sektor v preteklem desetletju težje spopadal z zmanjšanjem svojega ogljičnega odtisa in je močno odvisen od fosilnih goriv, kot je dizel.
  • Ta dogovor predstavlja prvo industrijo na svetu z mednarodno obvezujočimi cilji za zmanjšanje emisij.
  • Lastniki velikih mednarodnih ladij bodo morali povečati uporabo goriv z nižjo vsebnostjo ogljika ali plačati kazen do 380 USD na tono izpuščenega ogljikovega dioksida.
  • Savdska Arabija je zahtevala glasovanje o dogovoru in mu ni nasprotovala sama, temveč jo je podpirala ducat drugih držav proizvajalk nafte, vključno z Rusijo. Kljub temu bodo morale dogovor izvajati kot članice Mednarodne pomorske organizacije (IMO).
  • Glavni razlog, zakaj so fosilna goriva za ladje tako poceni, je pojasnil Faig Abbasov iz think tanka Transport and Environment: “Nobeno gorivo ni tako poceni kot dizelsko gorivo, ki ga danes uporabljajo ladje, saj ko iz zemlje vzamemo surovo nafto, iz nje izločimo vse najboljše dele, to je kerozin za letalstvo ter dizelsko gorivo in bencin za avtomobile. Vse, kar ostane na dnu, je tisto, kar sežigajo ladje. Zato nobeno gorivo ne bo tako poceni kot to, ker se za njegovo proizvodnjo ne porabi veliko energije.”
  • Zelena goriva, kot sta e-kerozin in amonijak, so precej dražja za proizvodnjo (ocenjujejo se na 3-4 krat višje stroške). Refke Gunnewijk iz pristanišča Rotterdam je poudaril: “Stroškovna vrzel med fosilnimi gorivi in gorivi z ničelnimi emisijami je še vedno velika, zato jo moramo odpraviti. Zato potrebujemo korenčke in palice, ki pri prevozih še niso tako velike, da bi uporabljali trajnostna goriva.”
  • Predlog za uvedbo splošnega davka na ogljik je bil umaknjen. Ralph Regenvanu, minister za energijo in podnebne spremembe Vanuatuja, je ob tem dejal: “Jasno povejmo, kdo se je odpovedal 1,5 °C. Savdska Arabija, ZDA in zavezniki, ki uporabljajo fosilna goriva, so številke znižali na nevzdržno raven in na vsakem koraku ovirali napredek.”
  • Okoljske skupine so bile kritične in so menile, da je bila zamujena priložnost za ambicioznejše ukrepanje. Delaine McCullough iz koalicije Clean Shipping Coalition je dejala: “Države članice IMO so ta teden zapravile odlično priložnost, da bi svetovni ladijski sektor svetu pokazal, kako lahko obrne tok katastrofalnega segrevanja podnebja, in s tem onemogočile doseganje lastnih ciljev.”
  • ZDA so se umaknile iz pogovorov zaradi ključnega dela dogovora, ki predvideva, da bi se denar, zbran iz kazni, namenil v “Net Zero” sklad za spodbujanje zelenih goriv in podporo državam v razvoju. V pismu so ZDA opozorile, da bi takšna dajatev povzročila inflacijo in da bi sprejele “povratne ukrepe”.
  • Kljub umiku ZDA se zdi, da to ne bo bistveno vplivalo na zbrana sredstva, saj ZDA registrirajo le majhen delež svetovne komercialne ladijske tonaže (0,57%).
  • Jesse Fahnestock iz Global Maritime Forum je dejal, da je dogovor kompromis: “Gre za težke odločitve, vendar je to prva tovrstna uredba, kar je treba pozdraviti.” Vendar je dodal, da ni jasno, ali bodo kazni dovolj visoke, da bi premostile stroškovno vrzel med gorivi.

Napovedi in naslednji koraki:

  • Pričakuje se, da bo dogovor formalno sprejet oktobra.
  • Potrebna bodo dodatna prizadevanja za spodbujanje investicij v proizvodnjo zelenih goriv in za zmanjšanje stroškov teh goriv.

URL: https://www.bbc.com/news/articles/c20xxv22wl9o