Ali je naše vesolje ujeto v črni luknji? To odkritje vesoljskega teleskopa Jamesa Webba vas bo presenetilo (Space.com – 13. marec 2025)

Prispevek na spletnem portalu Space.com o najnovejših ugotovitvah teleskopa James Webb, ki kažejo, da večina zgodnjih galaksij rotira v isto smer, kar je nepričakovano. Ta pojav bi lahko podpiral teorijo kozmologije črne luknje (angl. Black hole comsology), ki predlaga, da je naše vesolje notranjost črne luknje (angl. Black hole). Po tej zamisli bi lahko vsaka črna luknja ustvarila novo “otroško” vesolje. Alternativna razlaga za usmerjeno rotacijo galaksij bi lahko bila rotacija naše lastne galaksije Rimske ceste (angl. Milky Way), kar bi zahtevalo ponovno kalibracijo meritev razdalj v vesolju.

Ključne ugotovitve in ideje v prispevku:

  1. Nepričakovana usklajenost rotacije galaksij: JWST je opazoval 263 oddaljenih galaksij v zgodnjem vesolju v sklopu raziskave JADES (James Webb Space Telescope Advanced Deep Extragalactic Survey). Analiza je pokazala, da se približno dve tretjini teh galaksij vrti v eno smer (na primer v smeri urinega kazalca), medtem ko se tretjina vrti v nasprotno smer. V naključnem vesolju bi znanstveniki pričakovali enakomerno porazdelitev smeri rotacije (50% v eno smer, 50% v drugo).
  2. Dve primarni možni razlagi: Vodja ekipe raziskovalcev, Lior Shamir, je predstavil dve glavni možni razlagi za to opaženo nesimetrijo v rotaciji:
    • Vesolje se je rodilo rotirajoče: Ta razlaga se ujema s teorijami, kot je kozmologija črnih lukenj.
    • Vesolje se ni rodilo rotirajoče, ampak je za to odgovorna drugačen pojav: Če je temu tako, obstoječe teorije o vesolju morda niso popolne.
  3. Kozmologija črnih lukenj (imenovana tudi Schwarzschildova kozmologija): Ta teorija predpostavlja, da je naše opazljivo vesolje notranjost črne luknje v večjem “starševskem” vesolju. Schwarzschildov radij (dogodkovno obzorje) črne luknje bi bil hkrati tudi obzorje našega vidnega vesolja.
  4. “Otroška vesolja” v črnih luknjah: Po tej teoriji bi vsaka črna luknja v našem vesolju lahko bila “vrata” v novo “otroško vesolje”. Ta vesolja bi bila za nas neopazna, ker bi bila tudi za svojim dogodkovnim obzorjem.
  5. Teorija Nikodema Poplawskega o torziji in ponovnem odboju: Poljski teoretični fizik Nikodem Poplawski zagovarja idejo, da prepletanje torzije (vrtenja snovi) in spina prepreči neskončno stiskanje snovi v singularnost v središču črne luknje. Namesto tega snov doseže končno, a izjemno veliko gostoto, se ustavi, odbije kot stisnjena vzmet in začne hitro širiti. Ta hitri odboj bi lahko bil tisto, kar imenujemo Veliki Pok.
  6. Povezava s starševskim vesoljem in puščico časa: Po teoriji Poplawskega bi vsaka črna luknja ustvarila novo vesolje in postala Einstein-Rosenov most ali “črvina”, ki povezuje to vesolje s starševskim vesoljem. V novem vesolju bi se starševsko vesolje pojavilo kot druga stran edine bele luknje (območje, v katerega ni mogoče vstopiti od zunaj). Smer časa v novem vesolju bi bila podedovana od starševskega vesolja preko torzije.
  7. Vpliv rotacije črne luknje na novo vesolje: Ker se črne luknje tvorijo iz rotirajočih zvezd, galaksij in kroglastih kopic, tudi same rotirajo. Os rotacije starševske črne luknje bi lahko vplivala na novo nastalo vesolje in se manifestirala kot preferenčna os. Opažena nesimetrija v rotaciji galaksij bi lahko bila posledica te podedovane osi rotacije.
  8. Alternativna razlaga: rotacija Rimske Ceste: Druga možna razlaga za prevlado ene smeri rotacije galaksij bi lahko bil vpliv rotacije naše lastne galaksije, Rimske ceste. Čeprav so prej menili, da je hitrost rotacije Rimske ceste premajhna, da bi imela pomemben vpliv na opazovanja JWST, bi to lahko zahtevalo ponovno kalibracijo meritev razdalj v globokem vesolju.

Pomembne posledice:

  • Odkritje preferenčne smeri rotacije galaksij bi lahko predstavljalo pomemben izziv za obstoječe kozmološke modele.
  • Če se potrdi teorija o vesolju znotraj črne luknje, bi to radikalno spremenilo naše razumevanje narave vesolja, nastanka Velikega Poka in obstoja več vesolij.
  • Potreba po ponovni kalibraciji meritev razdalj bi lahko vplivala na naše razumevanje starosti in velikosti vesolja ter rešila nekatere obstoječe kozmološke probleme.

Zaključek:

Novo odkritje teleskopa James Webb Space o nepričakovani usklajenosti rotacije zgodnjih galaksij odpira fascinantno možnost, da je naše vesolje morda resnično notranjost rotirajoče črne luknje. Medtem ko je potrebna nadaljnja potrditev teh ugotovitev in temeljita analiza alternativnih razlag, kot je vpliv rotacije naše galaksije (Rimske ceste), to odkritje ponuja vznemirljiv vpogled v morebitno globoko povezanost med črnimi luknjami in nastankom vesolij. Če se teorija o “otroških vesoljih” v črnih luknjah izkaže za pravilno, bi to pomenilo pravo revolucijo v našem razumevanju vesolja.

URL: https://www.space.com/space-exploration/james-webb-space-telescope/is-our-universe-trapped-inside-a-black-hole-this-james-webb-space-telescope-discovery-might-blow-your-mind