Prispevek na spletnem portalu BBC Future Planet raziskuje vpliv vetrnih elektrarn in pridobivanja nafte na divje živali. Primerja škodo, ki jo povzročajo podnebne spremembe zaradi fosilnih goriv, z lokalnimi vplivi vetrnih elektrarn. Strokovnjaki trdijo, da so podnebne spremembe večja grožnja za divje živali, čeprav imajo tudi vetrne elektrarne negativen vpliv, kot so izguba habitata in trki ptic. Prispevek pudarja, da je mogoče vpliv vetrnih elektrarn zmanjšati z izbiro primernih lokacij in izvajanjem ukrepov za zaščito živali, medtem ko so posledice izkoriščanja nafte pogosto dolgotrajne in obsežne, vključno z onesnaževanjem s hrupom in oljnimi madeži. Članek tudi razpravlja o prizadevanjih za zmanjšanje vpliva obeh industrij na okolje, vendar poudarja, da le zmanjšanje uporabe fosilnih goriv lahko učinkovito reši problem podnebnih sprememb.
Ključne ugotovitve in ideje v prispevku:
- Podnebne spremembe kot največja grožnja: Več strokovnjakov poudarja, da so podnebne spremembe, ki jih povzročajo fosilna goriva, največja grožnja za divje živali. Aspen Ellis poudarja, da so učinki podnebnih sprememb na morske ptice, kot so dvig morske gladine in selitev rib, bolj uničujoči kot neposredni vpliv vetrnih elektrarn.
- Vpliv politike na energetiko: Članek kritično obravnava politiko nekaterih držav, ki se nagibajo k povečanju proizvodnje nafte in plina na račun obnovljivih virov, kot so vetrne elektrarne. Spominja na izjave politikov, kot so “We will drill, baby, drill” (predsednik ZDA Donald Trump), pri tem pa poudarjajo škodljive posledice tega za okolje.
- Lokalni vplivi vetrnih elektrarn: Članek priznava, da imajo vetrne elektrarne lokalne negativne vplive na divje živali, vključno z izgubo habitatov in trki ptic s turbinami. Vendar pa poudarja, da se ti vplivi lahko razumejo, upravljajo in zmanjšajo.
- Vpliv črpanja nafte in plina: Članek opisuje različne načine, na katere črpanje nafte in plina škoduje divjim živalim, vključno z izlivom nafte, kroničnim onesnaževanjem in hrupom. Zlasti poudarja vpliv hrupa na morske sesalce.
- Razlika v trajanju vpliva: Članek poudarja, da so vplivi gradnje vetrnih elektrarn, kot je hrup, običajno začasni, medtem ko se hrup v okolju zaradi črpanja nafte in plina pojavlja v daljšem časovnem obdobju in se neprestano ponavlja. Poleg tega se vetrne elektrarne lahko nadomestijo z novimi na istem mestu, medtem ko se proizvodnja nafte premakne na drugo mesto, ko je eno mesto izčrpano.
- Primerjava habitatne fragmentacije: Raziskava primerja vplive vetrnih elektrarn in naftnih polj na kopnem.
- Strategije za zmanjšanje vpliva: Članek omenja različne ukrepe, ki jih industrije sprejemajo za zmanjšanje svojega vpliva na okolje. Pri vetrnih elektrarnah to vključuje izbiro lokacij, ki so manj na poti znanih migracijskih poti ptic, in financiranje programov ohranjanja. Pri črpanju nafte to vključuje zmanjšanje izliva nafte in onesnaževanja.
- Potreba po prehodu na obnovljive vire: Članek poudarja, da je prehod na obnovljive vire energije ključen za boj proti podnebnim spremembam in zaščito divjih živali. Vetrne elektrarne, čeprav ne brez vpliva, se štejejo za pomemben del tega prehoda.
„Fosilna goriva in njihov vpliv na podnebne spremembe odtehtajo vse … Podnebne spremembe so daleč, daleč najhujši sovražnik za vse divje živali in ljudi.“ – Beth Scott, profesorica morske ekologije na univerzi Aberdeen na Škotskem
„Strokovnjaki [za morske ptice] se zelo strinjajo, da je treba preiti s tradicionalnih virov energije na okvir obnovljivih virov energije, pri čemer ima vetrna energija na morju res velik potencial za to.“ – Aspen Ellis, biologinja za morske ptice na Kalifornijski univerzi v Santa Cruzu
„Predstavljajte si, da bi vam vsakih 10 sekund v obraz posvetila luč – to bi bilo moteče, ko bi poskušali preživeti svoj dan.“ – Kaitlin Frasier, znanstveni sodelavec na oceanografskem inštitutu Scripps na kalifornijski univerzi v San Diegu
„Na splošno smo ugotovili, da vetrna energija povzroča manjšo razdrobljenost habitatov kot nafta in plin, zlasti pa manjše dolgoročne vplive.“ – Liba Pejchar, profesorica in naravovarstvena biologinja na državni univerzi v Koloradu.
Zaključek:
Članek jasno poudarja, da so dolgoročni vplivi fosilnih goriv na divje živali zaradi podnebnih sprememb bistveno večji kot lokalni vplivi vetrnih elektrarn. Medtem ko je treba vplive vetrnih elektrarn minimizirati in upravljati, je prehod na obnovljive vire energije, vključno z vetrno energijo, nujen za ohranjanje biotske raznovrstnosti in zdravja ekosistemov. Ključno je, da razumemo in upoštevamo tako globalne kot lokalne vplive pri ocenjevanju različnih načinov proizvodnje energije.
URL: https://www.bbc.com/future/article/20250129-oil-vs-wind-which-is-worse-for-birds-and-whales