Napredek na področju podnebnih sprememb se je letos zaustavil. Ena država je stopila na zavoro (CNN Climate – 31. december 2024)

Prispevek na spletnem portalu CNN Climate poroča o tem, kako je Savdska Arabija ovirala globalni napredek pri reševanju podnebnih sprememb. Njihovo delovanje je opisano kot drzno in očitno, saj so blokirali ambiciozne ukrepe na različnih mednarodnih pogajanjih. Strokovnjaki poudarjajo, da je Savdska Arabija, kljub lastni ranljivosti pred podnebnimi spremembami in načrtom za zmanjšanje emisij, aktivno delovala proti prehodu stran od fosilnih goriv. To vedenje pojasnjujejo z močno odvisnostjo njihovega gospodarstva od nafte in prihodnjim prevzemom oblasti Donalda Trumpa v ZDA (januarja 2025).

Povzetek bistva prispevk,a kot ga je pripravil virtualni asistent NotebookLM:

Glavna tema:

Članek obravnava vlogo Savdske Arabije pri oviranju globalnih prizadevanj za boj proti podnebnim spremembam, onesnaževanju s plastiko in izgubi biotske raznovrstnosti. Poudarja, kako je država s svojim bogastvom in taktičnim pogajanjem zavirala napredek na teh področjih.

Ključne ideje in dejstva, predstavljena v prispevku:

  • Savdska Arabija kot ovira pri podnebnih pogajanjih: Članek jasno kaže, da je Savdska Arabija v zadnjem letu postala še bolj dejavna pri blokiranju podnebnega napredka.
  • Sistem konsenza in vpliv Savdske Arabije: Savdska Arabija je v preteklosti (v 1990-ih) izkoristila sistem odločanja s konsenzom, ki je omogočil, da lahko ena sama država blokira odločitve o podnebju, kar je še posebej škodljivo za manjše, ranljive države.
  • Odvisnost od fosilnih goriv: Savdska Arabija ima druge največje zaloge nafte na svetu in se zanaša na fosilna goriva za približno 70% prihodkov vlade, kar spodbuja njihovo nasprotovanje podnebnim ukrepom.
  • Odmik od zavez: Kljub temu, da je Savdska Arabija lani na podnebnem vrhu COP28 podpisala dogovor o prehodu na obnovljive vire energije, so uradniki takoj poskušali “razveljaviti” dogovor, s poudarkom, da je prehod prostovoljen.
  • Blokiranje dogovora o plastiki: Savdska Arabija je aktivna tudi pri blokiranju dogovorov o zmanjševanju onesnaževanja s plastiko, pri čemer je bilo v pogajanjih za globalni sporazum o plastiki zavračanje kakršnih koli omejitev proizvodnje plastike, ki je povezana s fosilnimi gorivi.
  • Širša problematika: Članek poudarja, da Savdska Arabija ni edina država, ki zavira podnebni napredek. Bogate države, vključno z ZDA, naj bi “skrivale za Savdsko Arabijo” in izkoriščale njene taktike za zaviranje napredka. Kljub temu je Savdska Arabija ena najglasnejših pri svojem nasprotovanju.
  • Ranljivost Savdske Arabije: Paradoksalno je, da je Savdska Arabija sama zelo ranljiva za podnebne spremembe, s pogostimi poplavami in sušami ter ekstremnimi vročinskimi valovi, ki že povzročajo žrtve.

“Posredovanje Savdske Arabije je bilo ‘očitno in direktno,’ je dejal Harjeet Singh, podnebni zagovornik in ustanovni direktor Fundacije za podnebje Satat Sampada. ‘Preprosto blokirajo vse.'”
“So najbolj neposredni, najbolj glasni,” je dejal Alden Meyer, višji sodelavec pri E3G, podnebnem think tanku.
“V 90-ih letih je Savdska Arabija vztrajala, da se globalne podnebne odločitve sprejemajo na podlagi konsenza, ne pa večinskega glasovanja, kar pomeni, da lahko peščica držav blokira odločitve,” je dejal Meyer. “Na samem začetku so igrali po sistemu.”
“Savdski uradniki so govorili, ‘to je prostovoljno, nič se ne dogaja, kar naprej,’ je dejal Meyer. ‘Očitno so na vojni poti, da bi preprečili kakršen koli napredek na podlagi te odločitve.'”
“Kar vidimo (Savdska Arabija), da počnejo na področju podnebja, se v celoti zrcali na področju plastike,” je dejal David Azoulay, direktor za zdravje okolja pri neprofitni organizaciji Center za mednarodno okoljsko pravo (Centre for International Environmental LawCIEL).
“Ljudje kažejo drug na drugega in pravijo, da se vaš del reševalnega čolna potaplja,” je dejal Meyer, “in ne sprejemajo dejstva, da smo vsi v istem čolnu in gremo skupaj dol.”

Savdska Arabija in njeni protiargumenti:

  • Savdska Arabija zagovarja svojo vlogo s poudarkom na domačih pobudah, kot so recikliranje in sajenje dreves.
  • Država ima strategijo za raznolikost gospodarstva imenovano “Vizija 2030” in cilj “neto nič” do leta 2060, vendar pa analitiki ocenjujejo njihove podnebne cilje kot “kritično nezadostne.”

Savdski podnebni odposlanec Adel al-Jubeir je pozval kritike, naj “pogledajo naša dejanja” in poudaril, da njihova država dela na “pragmatičen, praktičen način, ki rešuje probleme – ne čustveno, ne politično.”

Zaključek:

Članek izpostavlja, kako Savdska Arabija kljub svoji ranljivosti do podnebnih sprememb in obstoju splošnega soglasja o nujnosti prehoda od fosilnih goriv, aktivno preprečuje globalni podnebni napredek. Poudarja tudi, da je problem bolj zapleten, saj tudi druge bogate države izkoriščajo podobne taktike zavlačevanja. Vendar pa je prav Savdska Arabija tista, ki je najbolj odločna pri svojem nasprotovanju in se ji pripisuje glavna vloga pri zastoju podnebnih pogajanj. Končni rezultat je, da so države v razvoju in ranljive skupine najbolj ogrožene zaradi takšnega načina delovanja.

URL: https://edition.cnn.com/2024/12/31/climate/climate-negotiations-obstruction-saudi-arabia/index.html