van Oldenborgh GJ, Wehner MF, Vautard R et al. (2022) Attributing and Projecting Heatwaves Is Hard: We Can Do Better, Earth’s Future 10(6), e2021EF002271. https://doi.org/10.1029/2021EF002271 – open access pdf
Abstract (povzetek):
Sliši se preprosto. Ko se Zemlja zaradi povečane koncentracije toplogrednih plinov v ozračju segreva, se zvišujejo globalne temperature, zato se segrevajo tudi vročinski valovi. To pomeni, da se določen temperaturni prag preseže pogosteje: verjetnost ekstremne vročine se poveča. Vendar pa spremembe rabe tal, spremembe vegetacije, namakanje, onesnaževanje zraka in druge spremembe prav tako vplivajo na lokalne in regionalne trende vročinskih valov. Včasih povečujejo intenzivnost vročinskih valov, lahko pa tudi preprečujejo učinke podnebnih sprememb in v nekaterih regijah mehanizmi, ki vplivajo na trende vročinskih valov, še niso v celoti opredeljeni. Podnebni modeli precej dobro simulirajo vročinske valove ter povečano intenzivnost in verjetnost ekstremne vročine v velikem merilu. Vendar spremembe najvišjih letnih dnevnih temperatur v nekaterih regijah, vključno z vzhodnimi ZDA in deli Azije, ne sledijo globalnemu segrevanju, kar odraža vpliv lokalnih dejavnikov in naravne spremenljivosti. Poleg tega je temperaturna spremenljivost v številnih modelih nerealna in lahko ne prestane standardnih preverjanj kakovosti. Zato sta zanesljivo pripisovanje in napovedovanje sprememb v vročinskih valovih še vedno velik znanstveni izziv v številnih regijah, zlasti tam, kjer proračun vlage ni dobro simuliran in kjer so pomembne spremembe zemeljskega površja, spremembe kratkoživih dejavnikov in interakcije vlage v tleh.
Key points (ključne točke):
- IPCC AR6 WG1 navaja, da sta se “pogostost in intenzivnost vročinskih ekstremov povečali”.
- IPCC ugotavlja, da učinek povečanja toplogrednih plinov na visoke temperature na lokalni ravni blažijo ali krepijo drugi dejavniki
- Zanesljive kvantitativne trditve o vplivu človeka na vročinske valove so omejene z našim razumevanjem teh lokalnih procesov.
Plain Language Summary (povzetek v preprostem jeziku):
Vročinski valovi so verjetno najbolj smrtonosni vremenski pojavi. Ker se Zemlja zaradi večje koncentracije toplogrednih plinov segreva, je pričakovati, da se bodo vročinski valovi še poslabšali in da bodo terjali še več smrtnih žrtev, če ne bodo bolje zaščiteni pred vročino. Vendar se je izkazalo, da svet ni tako preprost in da na vročinske valove vplivajo tudi številni drugi dejavniki. Spremembe rabe tal, namakanje, onesnaževanje zraka in druge spremembe prav tako vplivajo na gibanje vročinskih valov. Nekatere od njih povzročajo veliko večje trende, nekatere pa so do zdaj preprečevale trende, ki jih povzročajo podnebne spremembe. V nekaterih regijah vzroki za visoke trende še niso bili ugotovljeni. Sedanja generacija podnebnih modelov pogosto ne simulira pravilno vseh teh mehanizmov, zato jih bo treba izboljšati, preden bomo lahko bolj zanesljivo zaupali njihovemu opisu preteklih trendov in napovedim prihodnjih trendov v zvezi z vročinskimi valovi.