Spletni prispevek o Kitajski viziji globalnega električnega omrežja, ki naj bi najprej povezal Azijo. Glavne teme in najpomembnejše ideje spletnega članka so naslednje:
Kitajska vizija globalnega energetskega omrežja (GEI)
Leta 2015 je kitajski predsednik Xi Jinping predstavil ambiciozen načrt globalnega energetskega povezovanja (angl. Global Energy Interconnection – GEI), ki si prizadeva za preoblikovanje svetovnih elektroenergetskih omrežij. Cilj GEI je združiti obstoječa, nacionalno razdrobljena omrežja v globalno mrežo v naslednjih petih desetletjih. Ta integriran sistem bi služil kot hrbtenica prehoda s fosilnih goriv na nov energetski sistem, ki temelji na treh stebrih: čisti energiji (angl. clean energy ali sustainable energy), pametnih omrežjih (angl. smart grid) in novi tehnologiji za daljnovode ultra visoke napetosti (angl. Ultra-high-voltage electricity transimission – UHV).
Politični vidiki GEI
GEI je postal pomemben del kitajske zunanje energetske politike in osebna prioriteta predsednika Kitajske Xi Jinpinga. Organizacija za sodelovanje in razvoj globalne energetske interkonekcije (Global Energy Interconnection Development and Cooperation Organization – GEIDCO), ustanovljena za promocijo programa, sodeluje z Združenimi narodi in številnimi podjetji ter regionalnimi organizacijami. Začeli so se tudi pogovori o čezmejnih daljnovodih v severovzhodni Aziji.
Kitajska predstavlja GEI kot obojestransko koristen projekt za globalni trajnostni razvoj. Vendar pa avtor prispevka opozarja, da je treba ta program kritično oceniti, saj se potrebe po čezmejni trgovini z električno energijo in interesi, ki spodbujajo kitajsko politiko povezovanja, na nekaterih področjih razlikujejo.
Izzivi pri povezovanju
Kitajska ima s svojimi vodilnimi podjetji v energetskem sektorju, kot je State Grid Corporation of China (SGCC), potencial za vodenje globalnega povezovanja. Vendar pa avtor prispevka poudarja, da so dosedanji poskusi regionalnega povezovanja po svetu večinoma neuspešni. Ovira so ekonomski, tehnični in predvsem politični izzivi.
Prispevek navaja poročilo Svetovne banke iz leta 2010 z naslovom “The Potential of Regional Power Sector Integration“, ki poudarja: “če obstaja ena prevladujoča zahteva za uspešno regionalno integracijo, je to, da morajo imeti države politično voljo za sodelovanje s svojimi sosedami.”
GEI kot industrijska politika
Prispevek trdi, da se GEI ujema s kitajsko industrijsko politiko za energetski sektor, katere cilj je širitev globalne prisotnosti kitajskih podjetij in njihova uveljavitev kot tehnoloških voditeljev. To se kaže v valu kitajskih naložb v tujini in promociji tehnologije UHV.
Čeprav kitajsko financiranje prinaša določena tveganja, prispevek poudarja, da z Zahoda ni pričakovati primerljivega obsega investicij. Vendar je tehnologija UHV zaenkrat primerna le za omejeno število projektov in vzbuja pomisleke glede varnosti omrežja. Poleg tega GEI s poudarkom na UHV postaja tarča kritik ZDA in drugih držav, ki so skeptične do kitajske industrijske politike.
Kitajska in azijsko povezovanje
Prispevek opozarja na napetosti v kitajskem pristopu do sodelovanja v ustanovah za trgovino z energijo. Kot primer navaja zastoj pri pobudi Azijske razvojne banke (Asian Deveopment Bank) za trgovino z energijo v podregiji Velikega Mekonga (Greater Mekong Subregion Power Trade and Interconnection – GMS), ki ga je sprožil spor o lokaciji stalnega sekretariata. Kitajska je zavrnila predloge za ponovno oddajo ponudb, kar kaže na njeno nepripravljenost za kompromise.
Povezovanje onkraj GEI
Prispevek zaključuje, da je povezovanje, če je pravilno izvedeno, pomemben projekt, ki lahko okrepi regionalno sodelovanje in zmanjša emisije ter stroške. GEI lahko s svojim poudarkom na pametnih omrežjih in čisti energiji prispeva k temu cilju.
Vendar pa je zaradi spornih vidikov GEI, kot so poudarek na UHV in kitajski pristop k regionalnemu sodelovanju, potrebna previdnost. Pomembno je ločiti med konceptom povezovanja in programom GEI, da se prepreči, da bi se polemike okrog GEI prenesle na povezovanje kot tako.
URL: https://reconasia.csis.org/global-energy-interconnection/