UNEP (2016) Global Status Report 2016: Towards Zero-emission Efficient and Resilient Buildings


UNEP (2016) Global Status Report 2016: Towards Zero-emission Efficient and Resilient Buildings. United Nations Environmental Program, Nairobi, Kenya, 32p. – free access document pdf

To je poročilo o globalnem stanju gradbeništva in gradbenega sektorja, ki obravnava vpliv tega sektorja na podnebne spremembe. Poročilo analizira porabo energije v stavbah, emisije toplogrednih plinov, ključne politične ukrepe in tehnologije, ki jih je mogoče uporabiti za doseganje zmanjšanja emisij in izboljšanje energetske učinkovitosti. Prav tako pregleduje investicije in financiranje, ki so potrebni za prehod na trajnostne stavbe. Podrobneje v nadaljevanju:

Globalni pregled:

  • Stavbe in gradbeništvo predstavljajo več kot tretjino svetovne porabe končne energije in prispevajo skoraj četrtino svetovnih emisij toplogrednih plinov (TGP).

“Poraba energije v stavbah in za gradnjo stavb predstavlja več kot tretjino svetovne porabe končne energije in prispeva skoraj četrtino emisij toplogrednih plinov (TGP) po vsem svetu.”

  • Naraščanje prebivalstva in hitra rast kupne moči v gospodarstvih v vzponu in državah v razvoju pomenita, da se lahko povpraševanje po energiji v stavbah do leta 2050 poveča za 50%, medtem ko se pričakuje, da se bo svetovna površina stavb podvojila do leta 2050, kar bo povečalo povpraševanje po energiji in s tem povezane emisije TGP za gradnjo.

“Naraščajoče prebivalstvo, kot tudi hitra rast kupne moči v gospodarstvih v vzponu in državah v razvoju, pomeni, da se lahko povpraševanje po energiji v stavbah do leta 2050 poveča za 50%, medtem ko se pričakuje, da se bo svetovna površina stavb podvojila do leta 2050, kar bo povečalo povpraševanje po energiji in s tem povezane emisije TGP za gradnjo.”

Možnosti za ublažitev podnebnih sprememb:

  • Stavbni sektor ponuja največji stroškovno učinkovit potencial za ublažitev emisij TGP, s čistimi prihranki stroškov in možnimi ekonomskimi koristmi z izvajanjem obstoječih tehnologij, politik in gradbenih načrtov.

“Stavbni sektor ponuja največji stroškovno učinkovit potencial za ublažitev emisij TGP, s čistimi prihranki stroškov in možnimi ekonomskimi koristmi z izvajanjem obstoječih tehnologij, politik in gradbenih načrtov.”

  • Tehnologije in politike energetske učinkovitosti stavb so se izkazale za stroškovno učinkovite načine za skupno izboljšanje energetske varnosti in produktivnosti, hkrati pa izboljšujejo zdravje in dobro počutje, zmanjšujejo lokalno onesnaženost zraka, ustvarjajo delovna mesta in se prilagajajo podnebnim spremembam.

Podnebne zaveze, povezane s stavbami:

  • Skoraj 90 držav je zdaj vključilo ukrepe v stavbnem sektorju v svoje nacionalno določene prispevke (NDC), koalicija več kot 90 držav in nedržavnih akterjev pa je oblikovala Globalno zavezništvo za stavbe in gradbeništvo, da bi ozavestila o velikem potencialu stavbnega sektorja za podnebne ukrepe in se osredotočila na vključevanje ustreznih deležnikov, da bi pomagala doseči pot, ki je precej pod 2°C.

“Skoraj 90 držav je zdaj vključilo ukrepe v stavbnem sektorju v svoje nacionalno določene prispevke (angl. Nationally Determined Contributions – NDC)…”

Ključni razvoj trajnostne gradbene politike:

  • Poročilo izpostavlja ključne politike in programe za trajnostno gradnjo v ZDA, Evropski uniji in Kitajski, ki so namenjeni spodbujanju energetske učinkovitosti in zmanjševanju emisij TGP v stavbnem sektorju.

Ključne rešitve trajnostne gradbene tehnologije:

  • Poročilo poudarja pomen energetsko učinkovitih tehnologij, kot so visoko zmogljive ovojnice stavb, učinkovita oprema za ogrevanje in hlajenje, napredni sistemi razsvetljave in naprave.

Naložbe in financiranje za omogočanje preobrazbe:

  • Poročilo poudarja potrebo po povečanju naložb v energetsko učinkovitost v stavbnem sektorju in razpravlja o finančnih mehanizmih in spodbudah, ki so na voljo za podporo tem naložbam.

Poti do trajnostnih stavb:

  • Poročilo opisuje poti za doseganje ciljev trajnostne gradnje, vključno z izboljšanim sprejetjem in uveljavljanjem gradbenih energetskih kodeksov, agresivnimi ukrepi za reševanje energetske učinkovitosti obstoječih stavb in integracijo obnovljivih virov energije.

Ključne ugotovitve:

  • Potrebni so ambicioznejši ukrepi za doseganje ciljev Pariškega sporazuma.
  • Naložbe v energetsko učinkovite stavbe naraščajo, vendar je treba storiti več za povečanje financiranja.
  • Nedržavni akterji imajo ključno vlogo pri spodbujanju trajnostne gradnje.
  • Poleg energetske učinkovitosti je ključnega pomena vključiti obnovljivo energijo in celoten spekter strategij za ublažitev podnebnih sprememb in prilagajanje.
  • Imamo edinstveno priložnost za reševanje vprašanja energetske porabe v stavbah, preden se težava poslabša.

Priporočila za ukrepanje:

  • Poročilo vsebuje vrsto priporočil za ukrepanje za države, lokalne oblasti in nedržavne akterje, da bi pospešili prehod na trajnostne stavbe, vključno s sprejetjem skupne globalne strategije, razvojem in izvajanjem celovitih političnih paketov, povečanjem financiranja in financiranja, ki je na voljo za preobrazbene podnebne ukrepe v stavbnem sektorju, vključevanjem trajnostne gradnje v izobraževanje in usposabljanje ter spremljanjem prispevkov stavbnega sektorja k ohranjanju globalnega segrevanja precej pod 2°C.

To poročilo poudarja nujnost ukrepanja za zmanjšanje emisij TGP v stavbnem sektorju. S kombinacijo političnih ukrepov, tehnoloških rešitev in finančnih spodbud lahko dosežemo cilje trajnostne gradnje in prispevamo k boju proti podnebnim spremembam.

Stavbe in gradbeništvo predstavljajo skoraj eno tretjino svetovne porabe končne energije.

Slika: Svetovna poraba končne energije in poraba energije v stavbah glede na delež goriv, 2014 (vir: https://wedocs.unep.org/bitstream/handle/20.500.11822/10618/GABC-Report_Updated.pdf).

URL: https://www.unep.org/resources/report/global-status-report-2016-towards-zero-emission-efficient-and-resilient-buildings