Spletne strani o trajnostnosti nastajajo v okviru dela Univerze v Ljubljani, Fakultete za gradbeništvo in geodezijo na projektu ULTRA (Univerza v Ljubljani za trajnostno družbo, 2022-2025) in sicer pilotnem projektu 4. Trajnostni prostor (več o projektu lahko izveste na naslednji povezavi).
V okviru projekta je pilot 4.01 namenjen pripravi Koncepta trajnostnega razvoja Univerze v Ljubljani. V okviru delovnega sklopa 3. Strategija trajnostnega razvoja Univerze v Ljubljani, je eden od rezultatov tega sklopa tudi nov izbirni predmet na VSŠ Operativno gradbeništvo, s poudarkom na trajnostnem razvoju, namenjen vsem študentom na UL – gre za usmeritev projekta ULTRA, da v visokošolske strokovne programe vključi trajnostne vsebine.
Skladno s programom dela je bil v študijskem letu 2022/23 na Univerzi v Ljuljani akreditiran nov izbirni predmet Trajnostno inženirstvo v obsegu 4 kreditnih točk – vsebina predmeta je na voljo tukaj (glej strani 109 do 112). Med viri so pri tem predmetu navedni učno gradivo v spletni učilnici UL FGG in gradivo na spletnih straneh UNESCO Katedre za zmanjševanje tveganj ob vodnih ujmah. To so strani, na katerih se pravkar nahajate.
Predmet Trajnostno inženirstvo je bil prvič razpisan v študijskem letu 2023/24 in drugič v študijskem letu 2024/25 – in sicer je ponujen kot izbirni predmet, kar je razvidno iz potrjenega predmetnika VSŠ Operativno gradbeništvo za študisko leto 2024/25 oziroma kot zunanji izbrni predmet na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani – glej seznam. Kratka predstavitev tega izbirnega predmeta na UL je tukaj.
Spletne strani o trajnostnosti (angl. sustainability) so namenjene relevantnim informacijam in novejši relevantni literaturi s spleta iz najrazličnejših (prosto) dostopnih virov, ki rišejo široko paleto izzivov 21. stoletja ter krepijo in na podlagi znanstvenih dejstev omogočajo razumevanje nujnosti našega skupnega prehoda v svetovnem merilu in na vseh drugih ravneh v vzdržni razvoj (angleški izraz “sustainability” prevajamo kot “trajnost”, “trajnostnost” ali “vzdržnost” – uradni prevod vztraja na izrazu “trajnosnost”).
Zbrano spletno gradivo je inženirski prispevek k doseganju cilju trajnostnega razvoja 4.7: “Do leta 2030 poskrbeti, da bodo vsi učenci pridobili znanje in spretnosti, potrebne za spodbujanje trajnostnega razvoja, tudi z izobraževanjem o trajnostnem razvoju in trajnostnem načinu življenja, človekovih pravicah, enakosti spolov, spodbujanju kulture miru in nenasilja, državljanstvu sveta ter spoštovanju kulturne raznolikosti in prispevka kulture k trajnostnemu razvoju”.
Osnovni gradnik spletnih strani je učno gradivo, strukturirano v posamezna poglavja, ki omogočijo samostojni študij izbrane vsebine (v pripravi). Nadgradnja so prispevki, opremljeni z oznakami (ključnimi besedami, angl. tags), ki omogočajo iskanje informacij skladno z željami po točno določenem področju vzdržnega razvoja. Prispevki so strukturirano razdeljeni v kategorije:
- Knjižni viri
- Revije/članki (iz periodičnih publikacij – revij)
- Spletni observatoriji
- Spletna orodja
- Spletna podatkovne baze
- Spletni viri (npr,: BBC, CNN, MIT, …)
Pri izbiri gradiva je bilo vodilo najti literaturo, ki poudari vlogo vode pri trajnostnem razvoju v vseh njegovih dimenzijah.