Prispevek na spletnih straneh CNN Business namenjenih avtomobilizmu poroča, kako je nedavno avtomobilistično razstavo v Šanghaju 2025 zaznamoval vzpon kitajskih proizvajalcev električnih vozil (angl. Electric vehicle), ki so prikazali pomembne tehnološke novosti, kot so hitro polnilne baterije (angl. Rechargeable battery) in napredni sistemi za pomoč vozniku. Ta sprememba kaže na spremembo globalne avtomobilske pokrajine, kjer domače kitajske znamke presegajo tradicionalne tuje igralce in postajajo vodilne v sektorju električnih vozil. Kljub konkurenčnemu domačemu trgu in grožnji trgovinske vojne z Združenimi državami Amerike, kitajska podjetja aktivno iščejo mednarodno rast in se uveljavljajo kot sila v svetovni avtomobilski industriji, kar odraža hitre tehnološke dosežke v državi.
Ključne ideje in dejstva v prispevku:
1. Kitajska kot globalni vodja v inovacijah na področju električnih vozil:
Avtomobilski sejem v Šanghaju v letu 2025 je jasno pokazal, da se Kitajska vidi kot globalnega vodjo v inovacijah, zlasti na področju električnih vozil. Razstavljenih je bilo veliko novih modelov, ki prikazujejo napredno tehnologijo.
2. Dominacija kitajskih znamk na sejmu in domačem trgu:
Za razliko od preteklosti, ko so prevladovali tuji proizvajalci, so bili letos v središču pozornosti kitajski proizvajalci električnih vozil. BYD, vodilni kitajski proizvajalec avtomobilov, je outsellal Teslo na svetovni ravni v lanskem letu in prehitel Volkswagen kot najbolje prodajani proizvajalec osebnih avtomobilov na domačem trgu. Kitajski potrošniki zdaj dosledno kupujejo več vozil kitajskih proizvajalcev.
3. Tehnološki napredki in cenovna dostopnost:
Kitajski proizvajalci se ostro potegujejo med seboj z napredno tehnologijo in vrednostjo za denar. Izpostavljene so hitro polnilne baterije (BYD in CATL) in napredne funkcije za pomoč voznikom, ki so na voljo tudi v cenovno dostopnih modelih.
4. Luksuzne funkcije po dostopnih cenah:
Kitajski avtomobili ponujajo množico luksuznih funkcij, kot so napredni infotainment sistemi, masažni sedeži in glasovno upravljanje, tudi v cenejših modelih, kar preseneča tuje obiskovalce sejma.
5. Intenzivna konkurenca in boj za tržni delež:
Kitajski trg EV je prenatrpan in neusmiljen, kar vodi do cenovne vojne in hitrih inovacij. Mnogi kitajski proizvajalci še niso dobičkonosni. Ta ostra konkurenca spodbuja izvoz na druge trge.
6. Trgovinske napetosti in tarife:
Kljub močnim trgovinskim napetostim med ZDA in Kitajsko ter uvedbi visokih tarif s strani ZDA, Kanade in EU, kitajski proizvajalci EV še naprej beležijo močno rast izvoza na druge trge.
7. Zgodovinski prehod s ‘kraljestva koles’ na globalno prestolnico EV:
Članek poudarja dramatičen prehod Kitajske iz države, kjer so prevladovala kolesa, v svetovnega vodjo na področju električnih vozil v samo nekaj desetletjih. To je bilo omogočeno s hitro gospodarsko rastjo, vladno podporo in vizionarskimi podjetniki.
8. Vladna podpora in vloga podjetnikov:
Kitajska vlada je od leta 2009 izvajala obsežno strategijo za razvoj ‘vozil nove energije’, vključno s subvencijami, davčnimi olajšavami in gradnjo infrastrukture. Vendar pa dolgoročni opazovalci poudarjajo, da je uspeh posledica tudi podjetniškega duha.
9. Vpliv na globalno industrijo in ‘protinapad’ tujih proizvajalcev:
Uspeh Kitajske je vplival na globalno industrijo, saj je prispeval k eksponentnemu znižanju stroškov EV. Tuji proizvajalci, ki izgubljajo tržni delež na Kitajskem, zdaj sklepajo partnerstva s kitajskimi podjetji, da bi izkoristili lokalne inovacije in ponovno pridobili kupce.
10. Nevarnost razcepljene prihodnosti zaradi trgovinske vojne:
Trgovinske napetosti in ameriška politika tveganja za “razcepljeno prihodnost”, kjer kitajski proizvajalci avtomobilov postajajo vse bolj dominantni v svetu, ki prehaja na električna vozila, medtem ko ZDA zmanjšujejo podporo EV in ostajajo “otok izpušnih cevi”.
Zaključek: Članek jasno ponazarja, da je Kitajska postala globalna sila na področju električnih vozil, ki združuje napredno tehnologijo, cenovno dostopnost in obsežno domačo podporo. Ta uspeh predstavlja resen izziv za tradicionalne proizvajalce avtomobilov po svetu, zlasti v luči naraščajočih trgovinskih napetosti, ki bi lahko privedle do ločenih globalnih trgov.
URL: https://edition.cnn.com/2025/05/02/cars/china-ev-industry-success-shanghai-show-intl-hnk-dst