Prispevek na spletnem portalu CNN Travel poroča o britanski hitri železnici HS2, ki je postala najdražja na svetu in se sooča s širokim dvomom o svoji smiselnosti. Visoki stroški so posledica političnih vmešavanj, slabega upravljanja in dragih gradbenih rešitev. Kljub prvotnim obljubam o povezovanju severa države se projekt zdaj zdi “mutiliran in nesmiseln”, saj so bile mnoge načrtovane povezave opuščene, cene pa še naprej rastejo.
Ključne ugotovitve in ideje v prispevku:
- Izjemni stroški: Projekt hitre železnice (angl. High Speed 2 – HS2) je trenutno ocenjen med 58,4 in 70 milijardami dolarjev za svojo prvo (in zdaj edino) fazo, kar znaša neverjetnih 416 milijonov dolarjev na miljo. To ga uvršča na prvo mesto med najdražjimi železniškimi projekti na svetu. Kot primerjavo avtor navaja, da je linija TGV Tours-Bordeaux v Franciji sredi prejšnjega desetletja stala med 32 in 40 milijoni dolarjev na miljo.
- Primerjava z drugimi projekti: Edini primerljiv projekt po naraščajočih stroških je kalifornijska hitra železnica v ZDA, katere stroški bi lahko presegli 200 milijonov dolarjev na miljo. Kitajska in Japonska sta uspešno zgradili hitre železnice skozi gosto poseljena urbana območja za precej nižje stroške, kot bo Britanijo stala 140 milj dolga povezava med Londonom in Birminghamom. Jakarta-Bandung “WHOOSH” hitra železnica v Indoneziji je stala okoli 80 milijonov dolarjev na miljo kljub zahtevnemu terenu.
- Vzroki za visoke stroške in težave: Članek navaja več razlogov za naraščajoče stroške in težave pri projektu HS2:
- Politični vplivi in kronično kratkoročno razmišljanje.
- Pomanjkanje dolgoročne, integrirane prometne in industrijske politike.
- Počasni in preveč birokratski postopki načrtovanja in okoljske presoje.
- Slaba vodstvena struktura projekta in neustrezen nadzor s strani državnih uslužbencev in vlade.
- Gradbena industrija, ki v svoje ponudbe vključuje visoke stroške za blaženje tveganj.
- Pogoste menjave vodstvenih kadrov (pet izvršnih direktorjev in sedem predsednikov v času obstoja projekta).
- Spremembe obsega projekta in naraščajoči skepticizem: Projekt HS2 je bil prvotno zasnovan kot omrežje v obliki črke Y, ki bi povezovalo London z Birminghamom ter se nato razvejalo proti Manchesterju in Leedsu. Vendar je bil vzhodni krak leta 2021 ukinjen, sledili sta mu še odseka Crewe-Manchester in pomembna povezava med Birminghamom in Crewejem. Obstajajo tudi negotovosti glede končne oblike londonske postaje Euston. Zaradi zmanjšanega obsega projekta in naraščajočih stroškov se je med javnostjo in strokovnjaki povečal skepticizem glede njegove smiselnosti.
- Okoljski in družbeni vplivi: Že od začetka je projekt HS2 povzročal nasprotovanja lokalnih skupnosti, okoljevarstvenikov zaradi uničevanja starodavnih gozdov in tistih, ki so menili, da je prvotna cena previsoka za le minimalno hitrejše potovanje. Prizadevanja za ublažitev vplivov na okolje, kot je gradnja dolgih tunelov in “bat shed” (skrivališče za netopirje), so dodatno povečala stroške.
- Primerjava z železniško mrežo v Španiji: Španija je zgradila celotno mrežo hitrih železnic, dolgo 2500 milj, za približno 65 milijard dolarjev, kar je manj, kot bo v Združenem kraljestvu stala le 140 milj dolga povezava med Birminghamom in londonskim predmestjem.
- Izguba prvotnih ciljev: HS2 je bil prvotno predstavljen kot priložnost za “izravnavo” regionalnih razlik in spodbujanje gospodarske rasti v postindustrijskih regijah severne in osrednje Anglije. Z okrnjenim obsegom projekta obstaja bojazen, da ne bo dosegel teh ciljev in da bo dejansko bolj koristil Londonu.
- Opozorila o zmanjšani kapaciteti in višjih cenah: Strokovnjaki za železnice in neodvisni nadzorni organi opozarjajo, da bo trenutni načrt HS2, namesto da bi povečal zmogljivosti za potnike in tovor, dejansko povzročil zmanjšanje železniške kapacitete in višje cene vozovnic, kar bo potnike preusmerilo nazaj na ceste ali kratke letalske linije.
- Mnenje skeptikov: Železniški novinar Christian Wolmar meni, da je bil projekt HS2 verjetno obsojen na propad že od začetka zaradi napak v zasnovi, vključno z odločitvijo za hitrost delovanja 400 km/h, kar je hitreje od mednarodnega standarda.
Zaključek:
Članek izpostavlja HS2 kot primer dragega in problematičnega infrastrukturnega projekta v Veliki Britaniji. Zaradi prenapihnjenih stroškov, političnih vplivov, sprememb obsega in dvomov o njegovih koristih, mnogi zdaj menijo, da je postal “mutiliran in nesmiseln”. Projekt, ki je bil nekoč zamišljen kot gonilo regionalnega razvoja, se zdaj zdi kot opomin o težavah Združenega kraljestva pri uspešnem zaključevanju velikih infrastrukturnih projektov.
URL: https://edition.cnn.com/travel/hs2-britain-expensive-high-speed-railway/index.html