Prispevek na spletnem portalu BBC News obravnava potencialno oživitev jedrske energije po obdobju upadanja zaradi pomislekov glede varnosti, stroškov in odpadkov. Navaja, da ponovno zanimanje spodbujajo tehnološki giganti in pritiski za zmanjšanje emisij ogljika. Članek raziskuje zgodovino jedrske energije, nesreče v Černobilu in Fukušimi ter trenutne globalne trende v jedrski industriji, vključno s povečanjem jedrskih reaktorjev v nekaterih državah in prizadevanji za razvoj manjših modularnih reaktorjev. Prav tako obravnava nasprotujoča si mnenja o jedrski energiji in nerešeno vprašanje radioaktivnih odpadkov.
Glavne teme v prispevku:
- Potencialno oživitev jedrske energije: Prispevek obravnava trenutne znake, ki nakazujejo ponovno zanimanje za jedrsko energijo po desetletju navidezno neizogibnega upada.
- Dejavniki, ki spodbujajo oživitev: Pritiski za zmanjšanje emisij ogljika, potreba po zanesljivem energijskem viru za tehnološke velikane (zaradi rasti umetne inteligence in podatkovnih centrov) ter povečana skrb za energetsko varnost so ključni dejavniki.
- Pretekle ovire in nesreče: Prispevek spominja na zgodovinske zadržke glede jedrske energije, ki so jih spodbudile nesreče v Černobilu in Fukušimi, kar je vodilo v upočasnitev rasti industrije in celo opustitev jedrske energije v nekaterih državah.
- Različni pristopi držav: Medtem ko nekatere države (npr. Nemčija) opuščajo jedrsko energijo, druge (npr. Kitajska, Francija, Južna Koreja, Združeno kraljestvo, ZDA) ponovno investirajo vanjo ali spreminjajo svoje politike v njeno korist.
- Vloga tehnoloških podjetij: Investicije Microsofta, Googla in Amazona v jedrsko energijo, zlasti v kontekstu naraščajočih potreb po energiji za podatkovne centre in umetno inteligenco, so pomemben dejavnik oživitve.
- Izzivi tradicionalnih jedrskih elektrarn: Visoki stroški in dolgi časovni okvirji gradnje velikih jedrskih elektrarn predstavljajo pomemben izziv. Primeri Hinkley Point C v Združenem kraljestvu in Plant Vogtle v ZDA to ponazarjajo.
- Potencial majhnih modularnih reaktorjev (angl. Small modular reactor – SMR): SMR-ji se promovirajo kot rešitev za težave velikih reaktorjev, saj naj bi bili manjši, cenejši in hitrejši za gradnjo. Vendar pa ta tehnologija še ni komercialno dokazana.
- Različna mnenja o jedrski energiji: Zagovorniki trdijo, da je jedrska energija nujna za doseganje podnebnih ciljev in da je kljub preteklim nesrečam eden najvarnejših virov energije. Nasprotniki pa jo označujejo za drago in nečisto ter opozarjajo na nerešeno vprašanje radioaktivnih odpadkov.
- Vprašanje radioaktivnih odpadkov: Dolgoročno shranjevanje radioaktivnih odpadkov ostaja nerešeno vprašanje, kljub prizadevanjem za geološko odlaganje.
Pomembne ideje in dejstva iz prispevka:
- Preobrat po Fukušimi: Po jedrski nesreči v Fukušimi leta 2011 je prišlo do globalnega upada zanimanja za jedrsko energijo. Med letoma 2011 in 2020 je svet izgubil 48 GW električne energije iz jedrskih virov.
- Kitajska kot izjema: Medtem ko je drugod zanimanje upadalo, je Kitajska močno povečala svoje jedrske zmogljivosti, s 13 reaktorjev leta 2011 na 55 danes, z dodatnimi 23 v gradnji.
- Podnebni cilji in energetska varnost kot gonilni sili: Razvite države iščejo načine za doseganje ciljev Pariškega sporazuma in zagotavljanje energetske varnosti po ruski invaziji na Ukrajino, kar prispeva k ponovnemu zanimanju za jedrsko energijo.
- Globalna pobuda za potrojitev jedrske energije: Na konferencah COP28 in COP29 se je 31 držav, vključno z Združenim kraljestvom, Francijo in Japonsko, zavezalo, da si bo prizadevalo za potrojitev uporabe jedrske energije do leta 2050. ZDA so na COP29 potrdile svoj namen potrojiti proizvodnjo jedrske energije do leta 2050.
- Sodelovanje ZDA in Združenega kraljestva: ZDA in Združeno kraljestvo sta na COP29 napovedali sodelovanje pri pospeševanju razvoja novih jedrskih tehnologij.
- Povečana poraba energije zaradi umetne inteligence: Tehnološki giganti potrebujejo zanesljiv vir energije za podatkovne centre, ki poganjajo umetno inteligenco. Barclays Research ocenjuje, da bi se lahko poraba električne energije podatkovnih centrov v ZDA povečala z 3,5 % na več kot 9 % do konca desetletja.
- Vključitev tehnoloških podjetij v jedrsko energijo: Microsoft je podpisal 20-letno pogodbo za nakup energije, kar bo vodilo v ponovno odprtje jedrske elektrarne Three Mile Island. Vodja Constellation Energy Joe Dominguez je to označil za „močan simbol ponovnega rojstva jedrske energije kot čistega in zanesljivega vira energije“.
- Google načrtuje nakup energije iz SMR-jev, Amazon pa podpira razvoj in gradnjo SMR-jev.
- Izzivi velikih projektov: Gradnja novih velikih jedrskih elektrarn je pogosto zamudna in draga, kot kažejo primeri Hinkley Point C in Plant Vogtle.
„Jedrska fisija ima sedemdesetletno zgodovino, ki kaže, da je eden najvarnejših razpoložljivih virov energije… Je trajen in zanesljiv vir energije z nizkimi tekočimi stroški, vendar so kapitalski stroški v zahodnih državah previsoki.“ – Rod Adams, Nucleation Capital
„Neumnost je, da bi jedrsko energijo obravnavali kot čisto“ in da je ‚eden najdražjih načinov pridobivanja električne energije. Vlaganje v cenejše nizkoogljične vire energije bo zagotovilo večje zmanjšanje emisij na dolar.“ – M.V. Ramana, profesor na Univerzi Britanske Kolumbije
„Toda le ena država, Finska, je dejansko zgradila takšno napravo…“ – o tem, kdo je dosedaj na svetu zgradil obrat za geološko odlaganje radioaktivnih odpadkov
Zaključek:
Članek nakazuje, da se jedrska energija morda resnično vrača v ospredje, predvsem zaradi nujnosti zmanjšanja emisij ogljika in naraščajočih potreb po energiji. Vendar pa ostajajo pomembni izzivi, povezani s stroški, varnostjo in predvsem z dolgoročnim shranjevanjem radioaktivnih odpadkov. Uspeh novih tehnologij, kot so majhni modularni reaktorji (SMR), in rešitev vprašanja odpadkov bodo ključni dejavniki pri določanju, ali bo prišlo do resnične renesanse jedrske energije.