Klikni na sliko za kratek video (1:40 minute) o tej podatkovni spletni platformi.
Dimensions Analytics je novo spletno orodje – na voljo zaposlenim in študentom Univerze v Ljubljani – ki zagotavlja interdisciplinarno podatkovno zbirko s celovitim pregledom nad znanstvenimi objavami v svetovnem merilu.
Od marca 2024 lahko za čas enega leta na Univerzi v Ljubljani uporabljamo za svoje znanstvene raziskave polno različico orodja Dimensions Analytics – gre za eno največjih multidisciplinarnih baz podatkov za znanstvene objave in njihove citate (260 milijonov). Z orodjem Dimensions Analytics si lahko ogledamo tudi, s katerimi patenti, raziskovalnimi sredstvi (granti), političnimi dokumenti ali kliničnimi študijami so te publikacije povezane.
Kje in kako iskati informacije?
Dimensions Analytics omogoča celovit pregled nad stalno posodobljenimi informacijami o znanstvenih publikacijah. S spletnim orodjem lahko iščemo po šestih različnih vrstah podatkov:
- objave (orig. Publications – 140 milijonov)
- podatkovne zbirke (orig. Datasets – 29 milijonov)
- raziskovalne subvencije (orig. Grants – 7 milijonov)
- patenti (orig. Patents – 160 milijonov)
- klinične študije (orig. Clinical Trials – 0,8 milijona)
- politični dokumenti (orig. Policy documents – 1,8 miljona)
Sistem Dimensions Analytics omogoča istočasno spremljanje preteklih, sedanjih in prihodnjih dogodkov na področju posamezne raziskave:
Analiza povezanih podatkov
Z orodjem Dimensions Analytics lahko rezultate prej navedenih iskanj po podatkovni bazi analiziramo na več ravneh, na primer glede na raziskovalne teme, podeljena nepovratna sredstva za raziskave, sodelujoče raziskovalce ali raziskovalne organizacije pri teh raziskavah/objavah. Rezultate iskanja lahko izvozimo/prenesemo tudi neposredno v spletno orodje Altmetric Explorer in tako ugotovimo, v katerih družbenih medijev (X – nekdanji Twitter, Facebook, blogi, novice itd.) so bile posamezne objave omenjene in tako analiziramo njihov družbeni odmev.
Prilagajanje iskanja in nabora
Do polne različice orodja Dimensions Analytics lahko dostopamo znotraj omrežja Univerze v Ljubljani in prek omrežja VPN – prijavimo se enostavno z uporabniškim imenom Univerze v Ljubljani, kar velja tudi za vse študentske uporabnike, ter nato:
- določimo svoje filtre iskanja
- shranimo rezultate iskanja in se naročimo na lastna iskanja kot priljubljene krajšnice
- izvozimo rezultate za lastne analize
Posodobitve podatkovne baze Dimensions
Dnevno: publikacije, raziskovalni podatki, klinične študije, politični dokumenti
Tedensko: patenti
Mesečno: raziskovalno financiranje (granti)
Dostop do orodja Dimensions Analytics
Želite uporabljati Dimensions Analytics za svoje raziskave? Zaradi licenčnih razlogov lahko do podatkovne zbirke Dimensions Analytics v celoti dostopate le v IP-območju Univerze v Ljubljani ali prek dostopa na daljavo (VPN na UL). Če imate kakršne koli tehnične težave ali vprašanja v zvezi z odobritvijo dostopa, pišite naši službi za pomoč uporabnikom podatkovne zbirke.
Podpora in usposabljanje
Potrebujete pomoč? Razvijalec orodja Dimensions Analytics, to je podjetje Digital Science, je za uporabnike pripravilo obsežno gradivo, ki olajša delo s to podatkovno zbirko.
V letu 2024 bomo skupaj z razvijalcem organizirali več spletnih delavnic, ki bodo najavljene in prosto dostopne, da vam bo delo z zbirko olajšano in bodo ponujeni odgovori na vaša vprašanja.
Spletna podpora
Za uporabnike orodja Dimensions Analytics je na njihovi spletni strani namenjeni podpori uporabnikom na voljo obširno gradivo. Vabljeni k ogledu. Za prevajanje v slovenščino lahko razen Googlovega prevajalnika (za Chrome) uporabite v svojem poljubnem spletnem iskalniku spletno različico orodja DeepL.
Podporna gradiva – spletna stran
- Dimensions Resources – pregled vseh proizvodov Dimensions
- Dimensions Videos – uvodno video gradivo
- Dimensions Webinars – prihajajoči webinarji in webinarji na zahtevo (UL bo 2024 organizirala svoje webinarje)
- Dimensions Product updates – Posodobitve izdelkov, ki opisuje najnovejše funkcije, izboljšave in posodobitve izdelkov Dimensions
- Dimensions Case studies – 30 primerov uporabe orodij Dimensions
- Dimensions Blog – različne ideje o uporabi orodij Dimensions
Analiza podatkov z dodatnimi aplikacijami Dimensions
Rezultate iskanja po izbranih filtrih lahko izvozimo in analiziramo zunaj sistema Dimensions Analytics. Rezultate iskanja najdete v svojem računu (My Account – Saved result sets).
Lastniki dodatnih licenc za aplikaciji Landscape & Discovery ter Perspectives & Insights lahko take nize rezultatov iskanja analizirajo s temi aplikacijami in pridobijo vrsto zanimivih primerjav raziskovalne produkcije in odličnosti raziskovalnega dela na UL v primerjavi z drugimi ustanovami in državami.
Analiza podatkov za načrtovanje raziskav na UL v prihodnosti
Analiza podatkov za načrtovanje raziskav je nujno področje dela raziskovalcev in predvsem starejših raziskovalcev (vodje programskih skupin, vodje raziskovalnih projektov, prodekani za znanstveno-raziskovalno delo) na UL – gre za sistemsko in sistematično načrtovanje prihodnje raziskovalne dejavnosti raziskovalne skupine, programske skupine, članice in UL kot celote. Orodje Dimensions Analytics je v pomoč pri izbiri raziskovalnih področij in umeščanju raziskovalnih projektov v raziskovalno politiko na UL, tudi za iskanje smeri za prebojne raziskave:
- Analiziranje raziskovalnih trendov: Želite razviti prihodnje raziskovalne dejavnosti in vas zanima, kakšni so trendi na področju raziskovalnih tem in njihovega financiranja ter kompetenc UL na določenem raziskovalnem področju?
- Raziskovanje raziskovalnih področij: Ali razmišljate o izbiri določenega raziskovalnega področja za prihodnje raziskovalne dejavnosti in vas zanima, katere ustanove, mreže in finančni mehanizmi so dejavni na tem raziskovalnem področju?
- Preverjanje raziskovalnih segmentov: Želite posebej prilagoditi nov projekt na izbranem raziskovalnem področju (vključno z ustreznimi partnerji za sodelovanje) in vas zanima, katere discipline, podteme in raziskovalci sestavljajo določene raziskovalne segmente?
- Usmeritev raziskovalnega projekta: Ali si prizadevate za izostritev vašega predloga raziskovalnega projekta, ki je pripravljen za prijavo na razpis, in vas zanima, katere ključne besede bi bile koristne za njegovo predstavitev in pozicioniranje predloga projekta v konkurenci za financiranje s strani tretjih oseb?
Štirje koraki strateške in idejne faze načrtovanja raziskovalnih projektov v pregledni obliki:
Izbira področij raziskovanja (strateška faza) | Umeščanje raziskovalnih projektov (idejna faza) |
1. Analiza raziskovalnih trendov | 3. Preverjanje raziskovalne segmentacije |
– prepoznavanje trendov na področju raziskav in njihovega financiranja ter primerjava s kompetencami na UL | – podrobna analiza posameznih segmentov raziskav (npr. podteme in partnerji za sodelovanje) |
– izhodiščna točka za pripravo možnih prihodnjih raziskovalnih aktivnosti | – podlaga za prilagoditev in umestitev načrtovanega raziskovalnega projekta |
2. Pregled raziskovalnih področij | 4. Usmerjanje raziskovalnih projektov |
– analiza tematskih raziskovalnih področij (npr. objekti, omrežja, promotorji) | – prispevek k natančnejši opredelitvi in usmeritvi raziskovalnega projekta (npr. glavni pojmi za opredelitev projekta) |
– izhodiščna točka za izbor konkretnega (novega) prihodnjega raziskovalnega področja | – podpora oblikovanju podrobnejšega predloga projekta |
Osnovno iskanje publikacij – objave Univerze v Ljubljani, razvrščene po datumu objave – stanje na dan 20. april 2024
Osnovno iskanje publikacij – objave Univerze v Ljubljani s področja inženirstva, ki so bile financirane s strani ARRS (ARIS), razvrščene po svoji citiranosti – stanje na dan 20. april 2024
Osnovno iskanje publikacij – objave Univerze v Ljubljani s področja cilja trajnostnega razvoja #13 Podnebni ukrepi , ki so razvrščene v področje objav o vedah o Zemlji, razvrščene po svojih navednkih v bazi Altmetric (X, Facebook, …) – stanje na dan 20. april 2024
Osnovno iskanje patentov – patenti Univerze v Ljubljani s področja inženirstva, razvrščeni po datumu vloge – stanje na dan 20. april 2024