Vegelj Sumrak T (2024) Do Managers Dare to Lead Sustainably? Building Blocks for Managing Stakeholders in an Organization to Promote Sustainable Practices. Izzivi prihodnosti / Challenges of the Future 9(4), 206-228 – https://doi.org/10.37886/ip.2024.011 – open access article pdf
Abstract (Povzetek):
Naslov prispevka:
Si menedžerji upajo voditi trajnostno? Gradniki vodenja deležnikov v organizaciji z namenom spodbujanja trajnostnih praks.
Raziskovalno vprašanje:
Delovanje in razvoj vsake organizacije v smeri trajnosti je v veliki meri odvisno od vodij, njihovih veščin, načina komunikacije in motiviranja ostalih deležnikov. Ta raziskava se tako osredotoča na vodje, njihov način delovanja, vodenja in sprejemanja odločitev, ko so postavljeni pred dejstvo, da jim vizija narekuje spodbujanje trajnostnih praks. Raziskovalno vprašanje se tako glasi: Kateri so najbolj pogosto izpostavljeni gradniki vodenja, ki zagotavljajo uspešnost pri vplivanju na trajnostno razmišljanje deležnikov?
Namen:
Glavni namen raziskave je preveriti obstoječo literaturo glede stilov vodenja, ki jim lahko pripišemo elemente trajnosti in izpostaviti raziskave o korelaciji med stilom vodenja in spodbujanjem trajnostnih praks v organizaciji.
Metoda:
Metodološki pristop smo na podlagi uvodnih spoznanj začeli s sistematičnim pregledom domače in tuje literature in člankov, ki so objavljeni v dostopnih bazah podatkov (Scopus, ProQuest, Science Direct, Web of Science) ter po repozitorjih slovenskih univerz. Pri iskanju ustreznih člankov smo uporabili ključne besede, in sicer “trajnost”, “slog vodenja”, “družbena odgovornost”, v slovenskem jeziku ter “sustainability”, “corporate leadership” in “social outcomes” v angleškem jeziku.
Rezultati:
Analizirani članki dokazujejo izpostavljenost transformacijskega stila vodenja kot trajnostnega in podajajo ključne gradnike, ki so za takšne vodje značilni.
Organizacija:
Raziskava bo vodstvenemu kadru dala vpogled v ključne gradnike njihovega vodenja za zagotavljanje trajnostnih praks v organizaciji.
Družba:
Implementacija in prepoznavanje ključnih lastnosti vodij in načinov vodenja ima pozitiven vpliv tudi na zaposlene in ostale deležnike, torej na družbo nasploh, saj izpostavlja ključne gradnike, s katerimi lahko vodje vplivajo na družbo.
Originalnost:
Zaradi izpostavljanja pozornosti uveljavitvi trajnostnih praks v organizacijo v korelaciji z vodstvenim stilom, bo originalnost raziskave povečala preglednost do sedaj raziskanih tez na področju menedžmenta, saj bomo izpostavili gradnike trajnostnega vodenja in jih povezali s teorijo trajnostnega vodenja. To bo zasnovalo temelje za nadaljnje raziskovanje v smeri definiranja novega, trajnostnega stila vodenja.
Omejitve/nadaljnje raziskovanje:
Omejitve izvedene raziskave vidimo v sorazmerno majhni količini raziskovanih enot, ki smo jih obravnavali in omejenim številom tistih, ki zajemajo dejansko implementacijo trajnostnega razvoja do deležnikov, zato smo se osredotočili na ugotovitve vpliva celostnih trajnostnih dejavnikov. Predlog nadaljnjih raziskav gre v smeri empiričnega preverjanja dejanskega zavedanja in uporabe izpostavljenih gradnikih vodstvenega stila za vzpostavitev trajnostnega poslovanja.