Video prispevek (7:01) na YouTube kanalu Sabine Hossenfelder o tem, da so v zadnjem desetletju vlade po vsem svetu veliko vlagale v vodikovo gospodarstvo, tj. v zamisel o uporabi vodika za shranjevanje in prenos energije iz nestalnih obnovljivih virov. Toda v zadnjem letu so delnice številnih ključnih podjetij na tem področju padle tudi za 50 %. Za to obstajajo dobri razlogi.
Kritični prispevek o vlaganjih v vodikove tehnologije lahko povzamemo v naslednjem:
Sodobno stanje vodikovega gospodarstva
- Vodikovo gospodarstvo, ki je nekoč veljalo za obetavno energetsko rešitev, se sooča s precejšnjimi finančnimi težavami, pri čemer so bili projekti v Evropi in Avstraliji precej odpovedani.
- Poročila kažejo, da je bilo v Evropi opuščenih približno 20 % projektov zelenega vodika, kar odraža širši trend upadanja zaupanja vlagateljev. Vir: Westwood Insight – Over a fifth of all European Hydrogen projects stalled or cancelled (17. december 2024).
- Večja podjetja, vključno z Air Products v ZDA in vodilnimi podjetji v Avstraliji, so se umaknila iz načrtovanih obratov za proizvodnjo zelenega vodika, kar kaže na spremembo pogledov. Vir: Renewables Now – Air Products pulls out of green hydrogen JV project in Texas (11. november 2024), Vir: ABC News – Energy giant Origin retreats from flagship green hydrogen project as hopes for fuel fade (3. oktober 2024).
Problemi pri vodiku kot skladišču energije
- Čeprav lahko vodik teoretično učinkovito shranjuje in prenaša energijo, se pri praktični uporabi pojavljajo številni izzivi, vključno z varnostnimi pomisleki zaradi njegove eksplozivne narave v mešanici z zrakom.
- Zaradi majhnosti vodikovega atoma prihaja do razgradnje materiala, kar otežuje skladiščenje in vzdrževanje infrastrukture, zaradi česar je vodik drag in potencialno nevaren.
- Učinkovitost proizvodnje in uporabe vodika je nizka, saj je stopnja pretvorbe energije (angl. Round-trip efficiency, angl. Energy conversion efficiency) ocenjena med 40 % in precej nižja, zlasti v nihajočih proizvodnih pogojih.
Naložbe in tržni trendi
- Velike naložbe ZDA, Združenega kraljestva in EU v vodikov sektor ne prinašajo pričakovanih rezultatov, cilji zmogljivosti za leto 2030 pa se zdijo vse bolj nerealni. Vir: U.S. National Clean Hydrogen Strategy and Roadmap, vir: UK hydrogen strategy – Policy paper, vir: Hydrogen strategy for a climate-neutral Europe
- Razlika med ambicioznimi načrti za zeleni vodik in dejanskimi operativnimi zmogljivostmi je očitna, saj je trenutna proizvodnja drastično nižja od načrtovanih ciljev (Evropski cilj do 2030 je instaliranih 120 GW moči, realiziranih je danes le 0,2 GW). Vir: PriceWaterCoopers – Navigating the global hydrogen ecosystem, vir: IEA – Hydrogen Production and Infrastructure Projects Database.
- Tečaji delnic večjih vodikovih podjetij so padli za 30-50 %, kar kaže na korekcijo trga in spoznanje o nepraktičnosti prejšnjih napovedi. Vir: Financial Times – US and European hydrogen stock prices collapse as prospects deflate (27. oktober 2024).
Lobiranje in napačna pričakovanja
- Domneve kažejo, da so vodikov mehurček napihnili politični pritiski in lobiranje, ki so zasenčili znanstveno analizo in izvedljivost.
- Poročila Evropskega računskega sodišča kritizirajo strategije EU na področju vodika kot nerealne, saj so jih bolj vodile politične ambicije kot trdna znanstvena utemeljitev. Vir: European Court of Auditors – Special report 11/2024: The EU’s industrial policy on renewable hydrogen – Legal framework has been mostly adopted – time for a reality check.
- Prevlada zemeljskega plina v sedanji proizvodnji vodika (modri vodik, angl. Blue hydrogen) vzbuja skrb glede prehoda na resnično trajnostno vodikovo gospodarstvo brez uporabe fosilnih goriv.