Podnebni znanstveniki so zelo zmedeni (YouTube Sabine Hossenfelder – 2. januar 2025)

Video posnetek (7:32) na YouTube kanalu Sabine Hossenfelder, ki objavlja novosti in povzetke s področja znanosti in tehnologije, o letu 2024, ko so globalne temperature ponovno dosegle rekordne vrednosti. Podnebne znanstvenike začenja skrbeti, da temperature na Zemlji naraščajo hitreje, kot so pričakovali na podlagi svojih podnebnih modelov. V nedavno objavljenem članku v reviji Science je navedeno, da je razlog za hitro segrevanje ozračja na Zemlji zmanjšanje nekaterih vrst oblakov. Če to drži in če je to trend, je to zelo slaba novica. Avtorica opisuje svojo zaskrbljenost zaradi podcenjevanja hitrosti globalnega segrevanja s strani klimatologov. V prispevku analizira nedavne podatke o temperaturi in razpravlja o morebitnih vzrokih za nenavadno visoke temperature v letu 2023 in 2024, kot je zmanjšanje nizko visečih oblakov. Avtorica poudarja nujnost ukrepanja glede podnebnih sprememb, hkrati pa predstavlja pozitivne iniciative, kot je skupina Planet Wild, ki se ukvarja z ohranjanjem narave. V zaključku avtorica opozarja na resnost situacije in pomen ukrepanja, ne glede na mednarodne konflikte.

Slika: Povezava na YouTube posnetek.

Virtualni asistent NotebookLM je pripravil naslednji povzetek video prispevka:

Glavne teme video posnetka:

  1. Pospešeno segrevanje in negotovost znanstvenih napovedi: Vir izraža zaskrbljenost, da podnebni znanstveniki sistematično podcenjujejo hitrost segrevanja. “A year ago I told you why I’m worried about climate change. It’s because I suspect that climate scientists are systematically underestimating how fast it will get warmer.” (Pred letom dni sem vam povedala, zakaj me skrbi podnebna sprememba. To je zato, ker sumim, da podnebni znanstveniki sistematično podcenjujejo, kako hitro se bo ogrevalo.) Avtorica navaja, da so znanstveniki v preteklosti zavrgli modele, ki so napovedovali najhitrejše segrevanje, kar po njenem mnenju kaže na morebitno pristranskost pri izogibanju slabim novicam.
  2. Neskladja med podatki in modeli: V zadnjih dveh letih so globalne povprečne temperature na zgornji meji pričakovanj, kar povzroča zmedo med podnebnimi znanstveniki. Citira odziv udeležencev srečanja Ameriškega geofizikalnega združenja (American Geophysical Union – AGU) decembra 2024: “Dvignilo se je le nekaj rok. Namesto tega je velika večina podprla stališče, da zadostna razlaga ni bila ponujena in je potrebno več raziskav.” Avtorica poudarja, da pojasnila o vplivu zmanjšanja onesnaženja ladij, vulkanskih izbruhov in ENSO ne zadoščajo za razlago opažanj.
  3. Vloga oblakov in potencialni pospešek segrevanja: Nova študija, ki analizira podatke NASA in ECMWF, nakazuje, da je glavni razlog za visok skok globalnih temperatur leta 2023 manjša odbojnost sončne svetlobe zaradi znatnega upada nizkih oblakov: “Avtorji so ugotovili, da je glavni razlog, zakaj so globalne temperature leta 2023 tako poskočile, ta, da je Zemlja odbijala manj sončne svetlobe, kot je bilo pričakovano. Pravijo, da je to posledica znatnega zmanjšanja nizkih oblakov.” Avtorica opozarja, da če je ta trend upada nizkih oblakov resničen, lahko pospeši globalno segrevanje, saj nizki oblaki odbijajo sončno svetlobo, visoki oblaki pa jo zadržujejo.
  4. Vpliv El Niña in nevtralna faza: NOAA napoveduje, da bomo verjetno ostali v nevtralni fazi El Niño–Južne oscilacije vsaj do poletja 2025, kar pomeni, da je malo verjetno, da bomo letos videli pomembno ohladitev: “Sredi lanskega leta je NOAA napovedala, da bo topla faza prešla v hladnejšo v pozni jeseni. Toda nenehno so posodabljali to napoved in zdaj pravijo, da bomo verjetno ostali v vmesni, nevtralni fazi vsaj do poletja 2025…”.
  5. Primerjava z reševanjem potapljajoče se ladje: Kot metaforo za človeško reakcijo na podnebne spremembe avtorica navaja, da smo kot ljudje na potapljajoči se jadrnici, ki se prepirajo, kdo bo plezal na jambor: “Najboljša metafora za naš odziv na podnebne spremembe, ki si jo lahko zamislim, je ta, da smo kot ljudje na potapljajoči se jadrnici, ki se prepirajo, kdo bo plezal na jambor.” To poudarja fokus na mednarodno tekmovanje namesto na resnost situacije, ki vodi k uničenju ekosistemov in da nam grozi množično izumrtje vrst.
  6. Pozitivni elementi in aktivizem: Avtorica izraža novoletno zaobljubo, da se bo manj osredotočala na negativne novice in več na pozitivne spremembe. Predstavi Planet Wild, skupino za zaščito narave, pri kateri sodeluje: . “Da, sprejela sem novoletno zaobljubo. Osredotočila se bom manj na tisto, kar gre narobe, in bolj na tisto, kar gre prav. In želim začeti tukaj in zdaj s tem, da vam povem o Planet Wild…”. Izpostavi projekte, kot so obnova ekosistemov, ponovna naselitev živali in uporaba tehnologije za raziskovanje narave, ter pozove gledalce k sodelovanju.

Ključne ideje in dejstva:

  • Podnebni znanstveniki morda podcenjujejo hitrost segrevanja.
  • Trenutni podnebni modeli ne pojasnjujejo v celoti nedavnih temperaturnih anomalij.
  • Spremembe v oblačnosti (zmanjšanje nizkih oblakov) bi lahko pospešile segrevanje.
  • El Niño bo ostal v nevtralni fazi, kar bo verjetno preprečilo ohladitev.
  • Osredotočenost na konkurenco preprečuje učinkovito ukrepanje proti podnebnim spremembam.
  • Obstajajo pozitivni iniciative, ki si zaslužijo pozornost in podporo.

Zaključek:

Video prispevek opozarja na resnost in kompleksnost podnebnih sprememb, hkrati pa spodbuja k dejavnemu delovanju in podpira iniciative, ki prinašajo pozitiven vpliv. Dokument poudarja negotovost glede prihodnosti in potencialno pospešitev segrevanja ter poziva k takojšnjemu in usklajenemu delovanju.

URL: https://www.youtube.com/watch?v=P6EMJlt_Dsw