Novico s tem naslovom je objavil Švicarski zvezni inštitut za raziskave gozda, snega in krajine (Swiss Federal Institute for Forest, Snow and Landscape Research – WSL).
Glavna tema članka:
Članek obravnava vpliv podnebnih sprememb na naravne nesreče v Alpah. Avtorja, Samuel Weber in Mylène Jacquemart, sta pregledala več kot 300 znanstvenih člankov, objavljenih v zadnjih treh desetletjih, in ugotovila, da podnebne spremembe na številnih območjih krepijo naravne nesreče, kar predstavlja poseben izziv za alpsko regijo.
Najpomembnejše ugotovitve:
Članek se osredotoča na pet glavnih tipov naravnih nesreč, ki so značilne za Alpe:
- Padanje kamenja in skal: V zadnjih desetletjih se je aktivnost povečala, vendar le v visokogorskem območju, kjer se odtaja permafrost in se umikajo ledeniki. To na širokem območju slabi skale in spodbuja sproščanje kamenja in skalnih mas.
“Naša opažanja jasno poudarjajo vplive podnebnih sprememb na masne premike v gorah,” pravi Samuel Weber – avtor članka
- Skalni plazovi: Za te velike dogodke je na voljo razmeroma malo podatkov.
“Čeprav jasna izjava še ni mogoča, obstaja veliko znakov, da se veliki skalni plazovi danes pojavljajo pogosteje,” pravi Weber – avtor članka.
- Drobirski tokovi: Število močnih padavin, ki lahko sprožijo drobirske tokove, se je očitno povečalo.
“Vendar le polovica pregledanih študij kaže na povečanje nevarnosti drobirskih tokov,” pravi Jacquemart – avtor članka.
Vendar obstajajo znaki večje aktivnosti nad gozdno mejo in na območjih, ki prej niso bila prizadeta. Zaradi umika ledenikov in povečanega padanja kamenja je na voljo več sproščenega drobirskega materiala, ki ga lahko proži deževje.
- Snežni plazovi:
“Aktivnost se zmanjšuje na nižjih nadmorskih višinah, ker se količina snega zmanjšuje. Na visokih nadmorskih višinah pa se je aktivnost plazov nekoliko povečala,” pojasnjuje Weber.
Hkrati snežni plazovi spreminjajo svoje značilnosti. Suhi snežni plazovi se danes v povprečju pojavljajo redkeje, medtem ko so plazovi mokrega snega pogostejši.
- Ledni plazovi: Na mnogih mestih ledni plazovi izginjajo skupaj z ledeniki. Vendar regionalna opazovanja kažejo, da se od začetka tisočletja pogosteje pojavljajo večji ledni plazovi.
“Kje in kako natančno se ledeni plazovi spreminjajo, je treba še podrobneje raziskati,” priznava Jacquemart.
Pričakovanja za prihodnost:
Raziskovalci pričakujejo, da bodo snežni in ledni plazovi do konca 21. stoletja postali redkejši, saj se bo segrevanje nadaljevalo. Obenem se bo permafrost še naprej segreval, tudi na visokih nadmorskih višinah. Zato raziskovalci domnevajo, da bodo padanje kamenja, hudourniki in plazovi postali pogostejši.
“Ta sprememba predstavlja velik izziv za družbo v alpski regiji,” poudarjata Jacquemart in Weber.
Zaključek:
Članek ponuja pregled vpliva podnebnih sprememb na naravne nesreče v Alpah. Avtorja opozarjata na povečano pogostost in intenzivnost nekaterih vrst nesreč, kar predstavlja resen izziv za prebivalce in obiskovalce gorskih območij. Potrebne so nadaljnje raziskave, da bi bolje razumeli te procese in se nanje ustrezno odzvali.
URL: https://www.wsl.ch/en/news/climate-change-leads-to-more-alpine-hazards/