Iovine RS, Pelullo C, Arienzo I et al. (2025) Insights into magma reactivation times prior to a catastrophic highly explosive event: the Campanian Ignimbrite eruption (Campi Flegrei, Italy). Bulletin of Volcanology 87, 27 – https://doi.org/10.1007/s00445-025-01812-5 – open access article pdf – CC BY 4.0
Abstract (povzetek):
Časovni in dinamični procesi nastajanja eruptivne magme v magmatskih sistemih v Zemeljski skorji, ki napajajo zelo eksplozivne vulkanske izbruhe, so zakodirani v spremembah sestave magmatskih kristalov. Približno 40.000 let staro campanijsko nahajališče ignimbrita (strjenega vulkanskega tufa), produkt najobsežnejšega eksplozivnega izbruha v vulkanskem polju Campi Flegrei (angl. Campanian Ignimbrite eruption), vsebuje raznovrstne po sestavi conirane sanidinske fenokristale (angl. Phenocryst) in antikristale. Barijeva difuzijska kronometrija (angl. Diffusion chronometry) je bila uporabljena za 79 coniranih kristalov sanidina (angl. Sanidine) – kalijevega glinenca – iz različnih enot in vrst klastov plovca (angl. Pumice) iz vulkanske odkladnine. Osredotočili smo se na meje sestave na zunanjih robovih kristalov sanidina, ki naj bi kazale na procese zmešanja/mešanja in polnjenja tik pred izbruhom. Profili sivega pasu, ekstrahirani iz akumuliranih slik elektronov s povratnim sipanjem čez te prekinitve v sestavi, vračajo čase difuzije večinoma <60 let pri temperaturi 902 °C, ki je najprimernejša ocenjena temperatura. Pri ca. 850 °C je večina časov med približno 380 in 8 leti; pri približno 970 °C je večina ocen < 4 leta do 1 meseca. Naši rezultati kažejo, da se lahko rezidenčne magme tudi v velikih, dolgoživih rezervoarjih, kot je tisti, ki je napajal kampanski ignimbit v Campi Flegrei, aktivirajo in postanejo eruptivne v razmeroma kratkih časovnih okvirih, ki so primerljivi s tistimi, dobljenimi za podobne velike erupcije s kremenom bogate magme.

Rezultati so zaskrbljujoči, saj kažejo na relativno kratek čas, ki ga je ob izbruhu potreboval vulkan od mirujočega stanja do izbruha v prvem flegrejskem obdobju – pred približno 39.280 ± 110 leti, pri čemer je izbruhal približno 200 km³ magme (500 km³ v razsutem stanju) in povzročil kampanjski izbruh ignimbrita. In prav to kamnino so razskovali v zgornjem članku.

URL: https://link.springer.com/article/10.1007/s00445-025-01812-5