Prispecek na spletnem portalu CNN Climate poroča o neverjetnem uspehu Kitajske na področju električnih vozil (angl. Electric vehicle – EV). Desetletja trajajoča strategija, ki je izhajala iz nezmožnosti konkuriranja ZDA na trgu bencinskih avtomobilov, se je izplačala z dominantnim položajem na največjem avtomobilskem trgu na svetu. To ima ogromne posledice za globalni trg nafte, saj Kitajska zmanjšuje povpraševanje po naftnih derivatih. V nasprotju s Kitajsko ZDA pod predsednikom Trumpom zavirajo razvoj električnih vozil, kar ogroža njihovo konkurenčnost na svetovnem trgu. Članek poudarja kontrast med Kitajsko in ZDA v pristopu k čisti energiji in posledice teh odločitev.
Ključne teme in ideje v prispevku:
1. Preobrazba kitajskega avtomobilskega trga:
- V kitajskih mestih se hitro širi uporaba električnih vozil (EV). Opazen je prehod iz hrupnega in onesnaženega prometa na tišji promet, pretežno sestavljen iz električnih vozil z zelenimi registrskimi tablicami.
- “Ulice Pekinga so se v nekaj letih dramatično spremenile. Hrupno, smrdljivo brnenje prometa je zamenjala nenavadna tišina za velemesto. Po cestah teče tok pretežno električnih vozil, vsa s svojimi značilnimi, zelenimi registrskimi tablicami.”
- Ta fenomen ni omejen le na Peking, temveč je viden v mnogih večjih kitajskih mestih.
- Več kot polovica novih prodanih avtomobilov je električnih, kar nakazuje na potencialno izginotje avtomobilov na bencinski pogon v prihodnjih desetletjih.
- Lani je prodaja električnih vozil na Kitajskem dosegla 11 milijonov, kar je skoraj 40-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2023.
2. Vzroki za uspeh električnih vozil na Kitajskem:
- Dolgoročna strateška odločitev: Kitajska je pred desetletji sprejela odločitev o razvoju električnih vozil, ker ni mogla tekmovati z ZDA na področju avtomobilov na bencinski pogon.
- “Avtomobilski proizvajalci z dolgo tradicijo v ZDA, na Japonskem in v Evropi so imeli ‘tako veliko prednost’ na področju vozil na bencinski pogon, da je bilo malo verjetno, da bi jih Kitajska kdaj dohitela. Električna vozila so ponujala priložnost za prevlado na novem trgu.”
- Energetska varnost: Kitajska se je zanašala na uvoženo nafto, kar je predstavljalo “geopolitično obveznost”. Električna vozila se lahko napajajo iz domače električne energije.
- Državna podpora: Vlada je okoli leta 2009 začela uvajati politike, ki so naklonjene električnim vozilom, s poceni posojili in financiranjem raziskav.
- Razvoj baterijske tehnologije: Izboljšave v tehnologiji baterij so prav tako prispevale k uspehu.
- Konkurenčnost podjetij: Kitajska ima konkurenčna podjetja, kot je BYD, ki tekmujejo s Teslo.
- Infrastruktura: Vzpostavili so robustno polnilno infrastrukturo ter lastno strokovno znanje.
- Cenovna dostopnost: Kitajska proizvaja veliko količino cenovno dostopnih električnih vozil.
3. Vpliv na globalni trg:
- Kitajska električna revolucija krepi njen položaj na področju čiste tehnologije in vodilne vloge pri podnebnih spremembah.
- Upočasnjuje se rast povpraševanja po nafti na Kitajskem, kar je pomembno za svetovne trge.
- “Implikacije so osupljive,” je dejal Lauri Myllyvirta, soustanovitelj Centra za raziskave o energiji in čistem zraku.
- Uvoz surove nafte na Kitajsko je leta 2024 padel za skoraj 2%, kar je prvi letni padec v dveh desetletjih, razen med pandemijo COVID-19.
- Kitajska je bila največji gonilni dejavnik rasti svetovnega povpraševanja po nafti med letoma 2013 in 2023, zdaj pa se njeno povpraševanje zmanjšuje.
- Predvideva se, da se bo globalno povpraševanje po nafti do konca tega desetletja ustalilo in začelo upadati v 2030-ih, pri čemer bodo električna vozila igrala pomembno vlogo.
- Kitajski izvoz električnih vozil se povečuje, zlasti v države globalnega juga, kar potencialno pospešuje prehod na elektriko v drugih državah.
4. Izzivi in prihodnost:
- Čeprav se povečuje uporaba obnovljivih virov energije, je električna energija, ki poganja električna vozila, še vedno pretežno odvisna od premoga.
- Še vedno je veliko negotovosti glede prihodnjega razvoja povpraševanja po nafti.
- Kljub temu naj bi se do leta 2040 lahko 100% novih prodanih avtomobilov na Kitajskem spremenilo v električne.
5. Kontrast z ZDA:
- V ZDA gospodarski argument za električna vozila brez subvencij ni tako močan, ker je bencin “izjemno poceni” in Američani raje “izjemno velika vozila”.
- Politika ameriškega predsednika Donalda Trumpa je nasprotna kitajski, saj obljublja umik podpore električnim vozilom in povečanje carin na kitajska električna vozila in baterije.
- To povzroča razhajanja med trgoma ZDA in ostalim svetom, kar otežuje konkurenčnost ameriških proizvajalcev v tujini.
- Obstaja nevarnost, da bodo ZDA postale “fosil” avtomobilske zgodovine.
Zaključek:
Kitajska je s svojo dolgoročno strategijo na področju električnih vozil ustvarila preobrazbo, ki močno vpliva na globalne energetske in avtomobilske trge. Medtem ko ZDA zaostajajo v tem razvoju, Kitajska utrjuje svoj položaj kot vodilna sila v čisti tehnologiji. Ta preobrazba je v veliki meri posledica državne podpore, tehnološkega napredka in konkurenčnosti podjetij.
URL: https://edition.cnn.com/2025/01/23/climate/china-evs-growth-oil-market/index.html