Evropsko računsko sodišče (2024) Industrijska politika EU na področju obnovljivega vodika – Pravni okvir je bil večinoma sprejet – čas je za pregled dejanskega stanja


Evropsko računsko sodišče (2024) Industrijska politika EU na področju obnovljivega vodika – Pravni okvir je bil večinoma sprejet – čas je za pregled dejanskega stanja. Posebno poročilo 11/2024, Evropsko računsko sodišče: Luksemburg, 111 str. – https://www.eca.europa.eu/sl/publications/sr-2024-11 – prosto dostopni dokument pdf – CC BY 4.0

Evropsko računsko sodišče je v posebnem poročilu ocenilo napredek EU pri doseganju ciljev na področju obnovljivega vodika. Poročilo analizira zakonodajni okvir, financiranje, usklajevanje med Komisijo, državami članicami in industrijo ter ugotavlja, da cilj proizvodnje 10 milijonov ton obnovljivega vodika do leta 2030 verjetno ne bo dosežen zaradi številnih izzivov, kot so zapletena pravila, pomanjkanje usklajenosti in negotovosti na trgu. Poročilo vsebuje priporočila Komisiji za izboljšanje strategije in usklajevanja.

1. Uvod

Ta briefing dokument povzema ključne ugotovitve revizije Evropskega računskega sodišča (v nadaljevanju Sodišče) o uspešnosti Evropske komisije (v nadaljevanju Komisija) pri ustvarjanju pogojev za nastajajoči trg obnovljivega in nizkoogljičnega vodika v Evropski uniji (EU). Dokument zajema oceno ciljev, zakonodajnih aktov, finančne podpore in koordinacije med različnimi deležniki.

2. Ozadje

  • Pomen vodika: Vodik je ključni kemični element, ki je v plinastem stanju in se lahko uporablja kot čisto gorivo ali surovina, s potencialom za zmanjšanje emisij ogljika v sektorjih, kot so industrija in promet. Med derivate vodika spadajo amoniak in sintetična elektrogoriva. (Odstavek 01)
  • Strategija EU za vodik: Komisija je julija 2020 objavila strategijo za vodik, ki se osredotoča na pridobivanje, distribucijo in povečanje uporabe obnovljivega vodika, s cilji za njegovo proizvodnjo in podporo za nizkoogljični vodik v prehodnem obdobju. (Odstavek 10)
  • Financiranje EU: Za obdobje 2021–2027 je predvideno skupno financiranje EU za projekte, povezane z vodikom, v višini 18,8 milijarde EUR, ki se dodeljuje prek več programov, predvsem mehanizma za okrevanje in odpornost ter sklada za inovacije. (Odstavek II)
  • Revizija Sodišča: Sodišče je ocenjevalo uspešnost Komisije pri ustvarjanju pogojev za trg vodika, vključno z doseganjem ciljev, zakonodajnimi akti, celovitostjo programov financiranja in usklajevanjem med Komisijo, državami članicami in industrijo. (Odstavek III)

3. Ključne ugotovitve

  • Delna uspešnost Komisije: Sodišče ugotavlja, da je bila Komisija delno uspešna pri ustvarjanju pogojev za nastajajoči trg vodika, vendar opozarja na številne izzive, ki jih je treba rešiti. (Odstavek IV)
  • Nezanesljive analize in preambiciozni cilji: Komisija pri določanju ciljev za proizvodnjo in uvoz obnovljivega vodika ni izvedla zanesljivih analiz. Cilji niso bili razčlenjeni na zavezujoče cilje za države članice in niso bili usklajeni z nacionalnimi cilji. EU verjetno ne bo dosegla ciljev do leta 2030. Prav tako niso bili določeni cilji za nizkoogljični vodik. (Odstavek V, 22-27)
  • “Komisija je za proizvodnjo in uvoz vodika določila nerealne cilje, saj ni videti, da jih bo EU lahko dosegla.” (Odstavek 22)
  • “Prvotni cilj za zmogljivost elektrolizatorjev (40 GW) je temeljil na dokumentu („pobuda 2×40 GW“), ki ga je izdal vodikov lobi” (Odstavek 27)
  • Pravni okvir: Pravni okvir za obnovljivi vodik je večinoma določen, za nizkoogljični vodik pa nekatere akte še treba sprejeti. Pravila za proizvodnjo obnovljivega vodika so bila določena brez predhodne ocene njihovega učinka. Dolgo časa je bilo potrebno za dogovor o teh pravilih, kar je odložilo investicijske odločitve. (Odstavek VI, 47-50)
  • “Za dogovor o pravilih o obnovljivem vodiku je bilo potrebno veliko časa, zato so bile številne naložbene odločitve v tem obdobju odložene.” (Odstavek VI)
  • Standardizacija in certificiranje: Še veliko je treba storiti na področju standardizacije in certificiranja. (Odstavek VII, 48)
  • Dovoljenja: Napredek trga je odvisen od izpolnjevanja ciljev povpraševanja in od skrajšanja časovnic izdaje dovoljenj. (Odstavek VII)
  • Financiranje: Potrebe po naložbah so velike, Komisija pa nima popolnega pregleda nad nacionalnimi naložbami. Sredstva EU so razpršena na več programov, kar otežuje preglednost in usklajevanje. (Odstavek VIII, 83)
  • “Sredstva EU za vrednostno verigo vodika so razpršena na več programov financiranja EU.” (Odstavek 83)
  • “Ni še zagotovila, da so razpoložljiva javna sredstva zadostna, da se izkoristi potencial za proizvodnjo vodika v vsej EU” (Odstavek 98)
  • Nacionalne strategije: Države članice imajo različne ambicije, ki niso nujno usklajene s cilji EU, in niso zavezane pripraviti strategij za vodik. (Odstavek 31, 111)
  • “Komisija državam članicam ni zagotovila smernic ali podpore glede tega, kako oblikovati strategije, niti ni z njimi razpravljala o njihovih ciljih (niti prvotnih niti posodobljenih …), da bi zagotovila, da si skupaj prizadevajo za dosego istega izida” (Odstavek 111)
  • Trg v Povojih: Trg vodika je še v povojih, kar otežuje določitev natančnih ciljev. (Odstavek 26)
  • Konkurenčnost: Učinek regulativnega okvira na stroškovno konkurenčnost obnovljivega in nizkoogljičnega vodika še ni viden, tudi zaradi vpliva cen ogljika. (Odstavek 62)
  • “Učinek regulativnega okvira EU na stroškovno konkurenčnost obnovljivega in nizkoogljičnega vodika še ni viden” (Odstavek 62)
  • Časovni Okvir: Zamude pri odobritvi državne pomoči in pri dodeljevanju nepovratnih sredstev vplivajo na stroške projektov in časovni okvir za njihovo izvedbo. (Odstavek 73)
  • “Predstavniki industrijskih panog, s katerimi so se revizorji sestali, so se pritožili tudi zaradi časa, ki ga države članice in Komisija potrebujejo za postopek priglasitve in odobritve.” (Odstavek 73)
  • Neenakomerna Porazdelitev Projektov: Večina projektov (proizvodnja in omrežja) in finančnih sredstev je skoncentrirana v manjšem številu držav članic. (Odstavek 101, 102)
  • “Sodišče je ugotovilo, da se večina projektov, ki so bili glede na objave v napredni fazi in/ali fazi preverjanja izvedljivosti … nahaja samo v štirih državah članicah.” (Odstavek 101)
  • Usklajevanje: Usklajevanje znotraj Komisije in med Komisijo, državami članicami ter industrijo ni zadostno. (Odstavek 107, 134)
  • “Prizadevanja Komisije za uskladitev, tako interno kot z državami članicami, pa tudi z industrijo, so bila nezadostna” (Odstavek 107)
  • “Komisija je sprejela ukrepe za usklajevanje pri krepitvi vrednostne verige vodika, vendar usklajevanje znotraj Komisije ter med Komisijo in državami članicami še ni zadostno za zagotovitev, da si vsi deležniki prizadevajo za isti cilj.” (Odstavek 134)

4. Pozitivni razvoj

  • Spodbujanje povpraševanja: Cilji za uporabo obnovljivega vodika v industriji in prometu krepijo povpraševanje. (Odstavek 126)
  • “Zaradi ciljev glede uporabe obnovljivega vodika v industriji in prometu, kot so bili določeni v več pravnih aktih EU, se krepi povpraševanje.” (Odstavek 126)
  • Pospešitev dovoljenj: Komisija je sprejela ukrepe za pospešitev postopkov izdaje dovoljenj v državah članicah. (Odstavek 126)
  • “Komisija je države članice pozvala, naj v svojih nacionalnih energetskih in podnebnih načrtih obravnavajo počasnost nacionalnih postopkov za izdajo dovoljenj, ter sprejela več zakonodajnih ukrepov, v skladu s katerimi morajo države članice ta postopek pospešiti” (Odstavek 126)

5. Priporočila Sodišča

Sodišče je Komisiji dalo več priporočil, med drugim:

  • Strateške odločitve na podlagi preverjanja dejanskega stanja: Prihodnje strateške odločitve naj temeljijo na realnih analizah in ne ustvarjajo novih strateških odvisnosti. (Priporočilo 1)
  • Realni cilji: Cilje za proizvodnjo in uvoz obnovljivega vodika je treba posodobiti tako, da bodo ambiciozni, vendar realistični, in bodo upoštevali regionalne posebnosti. (Priporočilo 2)
  • Zanesljivi podatki o nacionalnem financiranju: Komisija naj tesno sodeluje z državami članicami, da pridobi zanesljive podatke o naložbenih načrtih in nacionalnem financiranju. (Priporočilo 3)
  • Spremljanje dovoljenj: Spremljati postopke izdaje dovoljenj v državah članicah. (Priporočilo 4)
  • Jasna odločitev o podpori in usklajevanju: Komisija naj vzpostavi “vse na enem mestu” za deležnike, da poiščejo razpoložljiva sredstva EU in sprejme jasno odločitev o prihodnosti zavezništva za čisti vodik. (Priporočilo 5)

6. Zaključek

Revizija Sodišča poudarja, da je EU naredila prve korake pri vzpostavljanju trga vodika, vendar so potrebni dodatni napori za dosego ciljev razogljičenja. Ključno je, da se cilji določijo na podlagi zanesljivih analiz, uskladi med državami članicami, skrajšajo postopki izdaje dovoljenj, zagotovi ustrezno financiranje in izboljša usklajevanje med različnimi deležniki. Komisija bi morala prihodnje strateške odločitve sprejemati na podlagi preverjanja dejanskega stanja, da se ne ustvarjajo nove strateške odvisnosti.

7. Priloge Priloge (kot so Priloga II, III, V, VI, X, XI, XII, XIII, XIV, … ) vsebujejo podrobne podatke o ciljih EU, nacionalnih strategijah, projektih v državah članicah in podatke o financiranju.

URL: https://www.eca.europa.eu/sl/publications/sr-2024-11