IEA (2024) Coal 2024 – Analysis and forecast to 2027


IEA (2024) Coal 2024 – Analysis and forecast to 2027. Paris: International Energy Agency. 126p. – free access document pdf – CC BY 4.0

About this report (o poročilu):

Premog pogosto velja za gorivo preteklosti, vendar se je njegova svetovna poraba v zadnjih treh desetletjih podvojila. Na vrhuncu zapor zaradi pandemije Covid-19 leta 2020 se je povpraševanje močno zmanjšalo. Vendar so se zaradi odboja z najnižjih ravni, ki so ga podpirale visoke cene plina po ruski invaziji na Ukrajino, v zadnjih letih svetovna proizvodnja premoga, poraba, trgovina in proizvodnja električne energije iz premoga povečali.

Zdaj se pojavljajo vprašanja v zvezi z napovedjo. V tem obdobju se je močno povečala tudi zmogljivost obnovljivih virov energije, ki zdaj ogroža stoletno prevlado premoga pri proizvodnji električne energije. Hkrati bi lahko vse večje povpraševanje po električni energiji po vsem svetu dalo premogu nov zagon.

V igri so številni konkurenčni dejavniki. Kako hitro se bo zmanjšala poraba premoga v razvitih gospodarstvih, ko se bodo ta elektrificirala? Kdaj bo poraba premoga na Kitajskem, ki je največja svetovna proizvajalka in porabnica, dosegla vrhunec? Kako bo Indija spodbujala svojo gospodarsko rast? Kdaj bo premog nadomeščen v industrijskem sektorju? In kaj lahko različni regionalni trendi pomenijo na svetovni ravni?

Poročilo Premog 2024 na podlagi najnovejših podatkov predstavlja nedavne trende in triletno napoved povpraševanja, ponudbe in trgovine s premogom po razredih in regijah. To je nujno branje za vse, ki jih zanima razumevanje svetovne energetike.

Executive summary (izvršni povzetek):

Svetovno povpraševanje po premogu bo leta 2024 doseglo novo rekordno vrednost…

Svetovno povpraševanje po premogu naj bi se leta 2024 povečalo za 1 % in doseglo doslej najvišjo vrednost 8,77 milijarde ton (Bt). To pomeni znatno upočasnitev rasti v primerjavi s prejšnjimi leti: leta 2021 se je svetovna poraba premoga povečala za 7,7 %, ko se je opomogla od Covidovega šoka leto prej, leta 2022 za 4,7 % in leta 2023 za 2,4 %. Čeprav se je v tem obdobju povečala tudi industrijska poraba, je bil glavno gonilo rasti povpraševanja po premogu energetski sektor, v katerem bo proizvodnja električne energije iz premoga leta 2024 dosegla rekordnih 10.700 teravatnih ur (TWh).

Na regionalni ravni naj bi se povpraševanje po premogu na Kitajskem leta 2024 povečalo za 1 % in doseglo 4,9 milijarde ton, kar je še en rekord. V Indiji se bo povpraševanje povečalo za več kot 5 % na 1,3 milijarde ton, kar je raven, ki jo je doslej dosegla le Kitajska. V Evropski uniji in Združenih državah Amerike povpraševanje po premogu še naprej upada, vendar bistveno počasneje. Letos se bo zmanjšalo za 12 % oziroma 5 %, leta 2023 pa za 23 % oziroma 17 %.

… vendar bi se lahko povpraševanje do leta 2027 ustalilo, odvisno od razmer na Kitajskem

Potem ko se je svetovno povpraševanje po premogu od leta 2020 povečalo za več kot 1,2 milijarde ton, se bo v naslednjih treh letih ustavilo in do leta 2027 doseglo približno 8,87 milijarde ton. Glede na počasen napredek pri uvajanju tehnologij zajemanja, uporabe in shranjevanja ogljika (CCUS) v sektorju se glede na današnje nastavitve politike in tržne trende v tem obdobju ne pričakuje zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida iz premoga. Medtem ko se povpraševanje po premogu v razvitih gospodarstvih še naprej zmanjšuje, naj bi to zmanjšanje nadomestila rast v nekaj nastajajočih gospodarstvih in gospodarstvih v razvoju, kot so Indija, Indonezija in Vietnam, kjer naj bi se dodatno povpraševanje po energiji, povezano z gospodarsko rastjo, zadovoljilo z različnimi viri, vključno s premogom. Kljub naraščajoči proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov se bo poraba premoga v prihodnjih letih predvidoma najbolj povečala v Indiji, in sicer zaradi porabe v energetskem sektorju in industriji. Kitajska, ki porabi 30 % več premoga kot preostali svet skupaj, bo tako kot že 25 let še naprej določala svetovne trende.

Hitrejša rast porabe električne energije na Kitajskem povečuje povpraševanje po premogu

Tretjina vsega premoga, ki se porabi na svetu, se sežge v elektrarnah na Kitajskem, zato je tamkajšnji elektroenergetski sektor glavno gonilo svetovnih trgov s premogom. Leta 2024 se je Kitajska še naprej osredotočala na diverzifikacijo svojih virov električne energije, nadaljevala gradnjo jedrskih elektrarn in pospešila obsežno širjenje zmogljivosti fotovoltaičnih in vetrnih elektrarn. Tudi hidroenergetski sektor v državi je po več letih slabših rezultatov doživel okrevanje. Vendar se povpraševanje po električni energiji na Kitajskem močno povečuje in od leta 2021 v povprečju raste hitreje kot BDP. Rast povpraševanja po električni energiji na Kitajskem podpirata dva glavna dejavnika: elektrifikacija storitev, ki so jih prej zagotavljala druga goriva, kot sta mobilnost in industrijska toplota, ter nastajajoče industrije, kot so podatkovni centri in umetna inteligenca.

Vremensko pogojena nihanja kratkoročno zasenčijo strukturne spremembe

V napovedi tega poročila so medletne spremembe svetovnega povpraševanja po premogu do leta 2027 razmeroma majhne in znašajo manj kot 50 milijonov ton (Mt). V Indiji, državi, v kateri se bo povpraševanje po premogu najbolj povečalo, se bo do leta 2027 povečalo za nekaj več kot 100 milijonov ton. V Evropski uniji se bo povpraševanje po premogu v istem obdobju zmanjšalo za 68 milijonov ton. Na Kitajskem analiza možnih sprememb povpraševanja po premogu glede na vremenske razmere in njihov vpliv na proizvodnjo iz obnovljivih virov kaže, da bi lahko bilo povpraševanje v obdobju napovedi za približno 140 milijonov ton večje ali manjše od osnovnega scenarija. To poudarja, da vremenske spremembe vse bolj določajo kratkoročne trende, čeprav prihaja do strukturnih sprememb na regionalni in svetovni ravni. Ker ima Kitajska prevladujočo vlogo na svetovnih trgih s premogom, so lahko vremenske spremembe na Kitajskem še posebej vplivne – tako na ravni države kot na svetovni ravni.

Povpraševanje po premogu se bo v večini razvitih gospodarstev do leta 2027 še naprej zmanjševalo

Povpraševanje po premogu v večini razvitih gospodarstev je doseglo vrh pred nekaj leti in se zmanjšuje, čeprav se gibanje lahko razlikuje glede na regijo ali državo. V Evropi in Severni Ameriki, kjer se je poraba premoga v zadnjem desetletju zmanjšala, se stopnja upadanja zdaj upočasnjuje. Povpraševanje po električni energiji v elektroenergetskem sektorju bi lahko v prihodnjih letih v teh regijah še dodatno upočasnilo upadanje. Kljub temu se bo do leta 2025 v Evropski uniji in Združenih državah Amerike skupaj porabilo manj kot polovica premoga kot v Indiji. Zaprtje zadnje premogovne elektrarne v Združenem kraljestvu septembra 2024 je bil pomemben simbolni trenutek za državo, kjer je premog poganjal industrijsko revolucijo.

Tudi svetovna proizvodnja premoga naj bi se do leta 2027 izravnala

Leta 2024 naj bi svetovna proizvodnja premoga dosegla rekordno vrednost in prvič presegla 9 milijard ton. Trije največji proizvajalci – Kitajska, Indija in Indonezija – so dosegli nove rekorde v proizvodnji. Na Kitajskem, ki predstavlja polovico svetovne proizvodnje, naj bi se proizvodnja do leta 2024 povečala za 1 %, kljub zmanjšanju v prvi polovici letošnjega leta zaradi varnostne kampanje v provinci Shanxi, ki je največja proizvajalka. V Indiji vlada spodbuja proizvodnjo v javnih podjetjih, predvsem Coal India, ter pri lastnih in komercialnih proizvajalcih. Zato naj bi se proizvodnja povečala za več kot 7 %. Pričakuje se, da bodo indonezijski proizvajalci, ki so imeli koristi od velikega domačega povpraševanja po premogu in stalnega povpraševanja na mednarodnih trgih, prvič presegli 800 milijonov ton.

V prihodnosti se bo proizvodnja na Kitajskem zaradi velikih zalog in pomanjkanja znatne rasti povpraševanja zmanjšala. Nasprotno pa naj bi se proizvodnja v Indiji še naprej povečevala zaradi velikega povpraševanja po premogu in vladnih politik za zmanjšanje uvoza. V Indoneziji se bo proizvodnja kljub še vedno močnemu domačemu povpraševanju zmanjšala zaradi šibkejših mednarodnih trgov za energetski premog. Na splošno pričakujemo, da bo letna svetovna proizvodnja premoga do leta 2027 znašala skoraj 9 milijard ton. Avstralija bo do leta 2027 postala četrta največja proizvajalka in prehitela Združene države Amerike in Rusijo. Proizvajalci v Rusiji se spopadajo z mednarodnimi sankcijami, nizko donosnostjo in infrastrukturnimi ovirami.

Obseg trgovine bo leta 2024 dosegel rekordno vrednost, nato pa se bo zmanjšal

Mednarodna trgovina s premogom bo po pričakovanjih leta 2024 dosegla novo rekordno vrednost, in sicer 1,55 milijarde ton. Vse kategorije bodo dosegle nove rekorde v smislu rasti in skupnega obsega, in sicer morski energetski premog, skupni energetski premog, morski metalurški premog in skupni metalurški premog. Na Kitajskem se pričakuje, da bo kljub velikim zalogam in mlačnemu povpraševanju uvoz leta 2024 presegel 500 milijonov ton. V Indiji je zaradi velikega povpraševanja uvoz ostal na podobni ravni kot leta 2023, kljub spodbujanju proizvodnje v tej državi. Vietnam je prehitel kitajski Tajpej kot peti največji uvoznik na svetu. Glede na te trende naši modeli kažejo, da se bo obseg trgovine v prihodnosti zmanjšal, pri čemer se bo najbolj zmanjšala trgovina z energetskim premogom. Kljub temu je bil kitajski uvoz v zadnjih letih večkrat večji od pričakovanega.

Preoblikovanje trgovinskih tokov se nadaljuje, premik v Azijo se pospešuje

Več kot dve leti po tem, ko je Evropska unija prepovedala uvoz ruskega premoga, ruski proizvajalci pa so izvoz preusmerili na vzhod, se preoblikovanje trgovinskih tokov nadaljuje. Težko je ugotoviti učinek razširitve ameriških sankcij na nekatere ruske proizvajalce, ki se spopadajo tudi z ozkimi grli na železnici do vzhodnih trgov, višjimi železniškimi tarifami, izvoznimi dajatvami in novimi uvoznimi dajatvami v nekaterih državah, kot je Kitajska. Drugi dejavniki, ki spreminjajo trgovinske tokove, vključujejo obnovitev avstralskega izvoza na Kitajsko in varnostna tveganja za nekatere ladijske poti. Poleg tega se težišče trga zaradi upada povpraševanja v Evropi še naprej vse bolj seli v Azijo. Indonezija se je ponovno izkazala za najbolj prilagodljivega izvoznika. Potem ko se je indonezijski izvoz leta 2023 povečal nad 500 milijonov ton, naj bi leta 2024 presegel 550 milijonov ton. Mongolija je postala druga največja izvoznica metalurškega premoga za Avstralijo, čeprav je njena vloga v svetovni trgovini omejena, saj gre ves njen izvoz na Kitajsko.

Premog ostaja dobičkonosen, saj cene ostajajo nad ravnjo pred krizo

Zaradi pandemije in s tem povezanega zmanjšanja povpraševanja po premogu so cene leta 2020 strmo padle, vendar so se nato ponovno dvignile na rekordno raven – najprej oktobra 2021, nato pa še po ruski invaziji na Ukrajino leta 2022. Od takrat so se cene znižale, vendar so še vedno za 50 % višje od povprečja v obdobju 2017-19. Novembra 2024 je cena uvoženega energetskega premoga v Evropi znašala približno 120 USD na tono v primerjavi s povprečjem 80 USD na tono v obdobju 2017-19. Za avstralski energetski premog je cena danes približno 140 USD na tono, medtem ko je bila ob koncu prejšnjega desetletja v povprečju 90 USD.

Izvozniki premoga imajo na splošno solidne dobičke. Glavna izjema so ruski proizvajalci. Potem ko so leta 2022 in v manjši meri leta 2023 ustvarili precejšnje dobičke, so številni proizvajalci zaradi povečanih železniških tarif in drugih dajatev, ki dopolnjujejo popust, po katerem morajo prodajati premog zaradi zahodnih sankcij, zašli v izgubo.

Lastništvo izvozno usmerjenih zmogljivosti za pridobivanje premoga se spreminja

V zadnjih nekaj letih je opazna sprememba lastništva izvozno usmerjenih rudnikov, ki konkurirajo na mednarodnih trgih. Po eni strani nekatera podjetja, ki želijo zmanjšati svoj ogljični odtis ali izboljšati svoje reference na področju okolja, družbe in upravljanja (ESG), prodajajo premogovna sredstva, da bi se osredotočila na druge surovine. Po drugi strani pa številna podjetja, ki so zaradi velikih dobičkov od leta 2021 ustvarila znatna denarna sredstva, podvajajo svoje naložbe v premog. Nedavna pomembna poteza je bil prevzem družbe Elk Valley Resources s strani družbe Glencore, največjega izvoznika energetskega premoga, ki je po prevzemu postal tudi glavni izvoznik metalurškega premoga.

URL: https://www.iea.org/reports/coal-2024/