Projekt Načrt za kovine in minerale (2024)

Švedska kraljeva akademija inženirskih znanosti (Royal Swedish Academy of Engineering Sciences ali Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien – IVA) je nedavno zaključila večletni projekt Načrt za kovine in minerale (Roadmap for Metals and Minerals), ki ga je začela izvajati leta 2022 skupaj z deležniki iz javnega in zasebnega sektorja na področju rudarstva in raziskav. Ugledna mednarodna referenčna skupina, ki je zastopala več držav iz celega sveta, je zagotovila dragocene poglede na obravnavano problematiko. V okviru projekta so bila pripravljena štiri obsežna poročila, ki obravnavajo pogoje, priložnosti in ovire za trajnostno zagotavljanje oskrbe s kovinami in minerali za zeleni prehod v Evropi. V okviru projekta so bili predstavljeni konkretni predlogi in priporočila politikom in drugim nosilcem odločanja na Švedskem in v EU. Vsa štiri poročila so zdaj na voljo v angleščini na spletnem mestu akademije:

Izzivi pri izpolnjevanju povečanega povpraševanja po kovinah in mineralih
Poročilo Švedske kraljeve akademije inženirskih znanosti (IVA) analizira naraščajoče povpraševanje po kovinah in mineralih, potrebnih za prehod v družbo brez fosilnih goriv. Opozarja na geopolitične izzive, omejeno vlogo Evrope v rudarstvu in potrebo po večjih vlaganjih v raziskave, tehnologijo in predelavo. Poročilo preučuje vrednostne verige, od rudarjenja do recikliranja, ter poudarja pomen trajnostnih praks in novih partnerstev z bogatimi državami. Švedska, kot uveljavljena rudarska država, ima ključno vlogo pri zadovoljevanju prihodnjega povpraševanja.

Krožni tokovi za zadovoljevanje povečanega povpraševanja po kovinah in mineralih
To poročilo poudarja pomen razvoja krožnih sistemov in preučuje vlogo, ki jo lahko imajo krožni tokovi pri oskrbi s kovinami in minerali. Opredeljuje več ovir, ki jih je treba odpraviti, da bi v celoti izkoristili potencial krožnih tokov.

Povečano povpraševanje po kovinah in mineralih – Strategije in konflikti pri ciljih in interesih
To poročilo se osredotoča na politične izzive, s katerimi se soočata EU in Švedska pri upravljanju oskrbe s kovinami in minerali. Zakon EU o kritičnih surovinah zagotavlja okvir za strategije Švedske in drugih držav EU na področju mineralnih surovin. V poročilu je obravnavano, kako obravnavati nasprotja ciljev in interesov, ki se pogosto pojavljajo.

Kovine in minerali za trajnostni razvoj in okrepljeno konkurenčnost
Švedska je ena najpomembnejših rudarskih držav v Evropi. V tem poročilu so poudarjene odločitve, ki jih mora Švedska sprejeti, da bi prispevala k oskrbi s kovinami in minerali za krepitev evropske konkurenčnosti.

IVA (2024) Challenges for Meeting Increased Demand for Metals and Minerals. Royal Swedish Academy of Engineering Sciences, Stockholm. 42p. – free access document pdf

Namen poročila je pomagati Švedski in Evropi pri dolgoročnem in trajnostnem dostopu do kovin in mineralov, potrebnih za prehod na brezfosilno družbo in povečanje konkurenčnosti, ugotavlja orodje NotebookLM.

Glavne tematike v poročilu:

1. Povečanje povpraševanja:

  • Vzroki: Poročilo poudarja več dejavnikov, ki spodbujajo povečano povpraševanje po kovinah in mineralih, vključno s prehodom na brezfosilno družbo, elektrifikacijo, digitalizacijo, rastjo prebivalstva, in izboljšanjem življenjskega standarda.
  • Količine: Čeprav je natančno kvantificiranje prihodnjega povpraševanja težko, poročilo ugotavlja, da bo povpraševanje po večini baznih kovin raslo sorazmerno z gospodarsko rastjo, povpraševanje po bakru pa še hitreje. Poleg tega bo močno raslo povpraševanje po kritičnih/strateških kovinah, ki so potrebne za nove tehnologije.

“Rast prebivalstva, elektrifikacija in izboljšani življenjski standardi bodo povečali povpraševanje. Vendar pa sta obseg tega povpraševanja in katere kovine bodo najbolj kritične, predmet velike negotovosti.”

2. Zmanjšana vloga Evrope v rudarstvu:

  • Potencial: Evropa ima geološki potencial za kritične kovine, vendar primanjkuje strokovnega znanja in tehnologije za njihovo pridobivanje in rafiniranje.
  • Primer: Švedska je močna v pirometalurgiji, vendar nove kovine zahtevajo drugačne procese, kot je hidrometalurgija.

“Evropa ima geološki potencial za kritične kovine in minerale, vendar primanjkuje metalurškega strokovnega znanja, zato bodo potrebne velike naložbe, da jih pridobimo.”

3. Geopolitični vidiki trga:

  • Kompleksnost verig vrednosti: Verige vrednosti za kovine so globalne in bolj kompleksne od verig vrednosti nafte.
  • Koncentracija trga: Tržna koncentracija pri kovinah, ki se uporabljajo v energetskem prehodu, je večja kot pri tradicionalnih gorivih.
  • Kitajska prevlada: Kitajska ima prevladujoč položaj pri proizvodnji številnih kritičnih kovin.

“Verige vrednosti za kovine in minerale so globalne. Različne faze v dobavnih verigah, od pridobivanja do končnega izdelka, niso vedno v isti državi, globalna trgovina pa obstaja celo z mineralnimi koncentrati.”
“Kitajska prevlada nad kritičnimi kovinami ni samoumevna”.

  • Nacionalizem Virov: Proizvajalske države poskušajo ohraniti večji delež dodane vrednosti v svoji državi, kar lahko povzroči izvozne omejitve.
  • Nestabilnost in naravne katastrofe: Nestabilnost in naravne katastrofe lahko omejijo pridobivanje in izvoz mineralov.

4. Švedska kot rudarska država:

  • Pomen: Švedska je ena najpomembnejših rudarskih držav v Evropi s proizvodnjo železove rude, baznih kovin in plemenitih kovin.
  • Prednosti: Švedsko rudarstvo je značilno po visokih standardih trajnosti in skoraj brezfosilni energetski sistem.
  • Rudarski grozd: Švedska ima močan rudarski grozd, ki vključuje rudarstvo, dobavitelje rudarske opreme, industrijo, ki proizvaja vložke za rudarstvo, ter raziskovalne vire.

“Švedski rudarski strokovni kader, ki ga odlikujejo visoki standardi trajnosti, ponuja konkurenčno prednost na mednarodnem prizorišču.”
“Švedski industrijski razvoj temelji na njenih naravnih virih, inženiringu, raziskavah in uspešnem podjetništvu.”

4. Kritične surovine:

  • Definicija: Kritične surovine so tiste, ki so bistvene za strateške tehnologije, povezane z zelenim prehodom, digitalizacijo in obrambo.
  • Kompleksni Trgi: Trgi kritičnih kovin so kompleksni in imajo specifične lastnosti, ki otežujejo njihovo nadomeščanje.
  • Primeri: Poročilo omenja številne kritične kovine, vključno z litijem, kobaltom, redkimi zemeljskimi elementi (REE), grafatom, in druge.

5. Preučitev verige vrednosti:

  • Faze: Veriga vrednosti vključuje raziskovanje, rudarjenje, predelavo mineralov, pridobivanje in rafiniranje ter proizvodnjo komponent.
  • Rudarjenje odpadkov: Poročilo poudarja potencial predelave rudarskih odpadkov za pridobivanje dodatnih kovin.
  • Morsko dno: Poročilo omenja tudi možnost pridobivanja mineralov iz morskega dna, vendar ob tem opozarja na tehnične in okoljske izzive.

“Rudarski odpadki lahko vsebujejo različne količine različnih kovin in mineralov. To so lahko ciljni minerali iz pridobljene rude ali povezani minerali, ki niso bili pridobljeni ali jih iz nekega razloga ni bilo mogoče predelati. Tehnološki razvoj lahko spremeni situacijo na različne načine.”

Ključni izzivi in predlogi:

  • Dovoljenja: Poročilo ugotavlja, da so postopki pridobivanja dovoljenj za rudnike precej dolgotrajni in kompleksni, kar omejuje razvoj rudarstva.

“Z družbenega vidika so postopki dovoljevanja način, kako demokracije upravljajo okoljsko tveganje tako kratkoročno kot dolgoročno, rešujejo nasprotujoče si cilje in upravljajo nasprotujoče si interese.”

  • Več sodelovanja: Poročilo poudarja potrebo po povečanju sodelovanja z državami z bogatimi viri, zlasti z Afriko, da se zagotovi dostop do kritičnih kovin in mineralov.
  • Učenje od drugih držav: Švedska se lahko uči od rudarskih držav, kot sta Kanada in Avstralija, ki imajo podobne pogoje in izzive, vendar imajo bolj agresivne strategije.

Ključne ugotovitve:

  • Povečano povpraševanje po kovinah in mineralih bo zahtevalo pomembne spremembe v načinu pridobivanja in predelave teh materialov.
  • Evropa se mora okrepiti v pridobivanju in predelavi kritičnih surovin, da bi zmanjšala odvisnost od drugih regij, zlasti Kitajske.
  • Švedska ima potencial, da igra pomembno vlogo pri zagotavljanju trajnostnega dostopa do kritičnih surovin, vendar mora izboljšati postopke pridobivanja dovoljenj in razviti nove tehnologije.
  • Rudarstvo ima lahko pomemben vpliv na okolje, zato je potrebno celostno načrtovanje in upravljanje celotne življenjske dobe rudnika.

Zaključek:

Poročilo opozarja na kompleksnost in izzive, ki so povezani z zagotavljanjem zadostne količine kovin in mineralov za prihodnost. Poudarja pomembnost trajnostnega pristopa, inovativnosti, in mednarodnega sodelovanja za dosego ciljev zelenega prehoda in povečanja konkurenčnosti. Dokument služi kot koristen vir za informiranje politike in strateškega načrtovanja na področju rudarstva in kritičnih surovin.

IVA (2024) Circular Flows to Meet Increased Demand for Metals and Minerals. Royal Swedish Academy of Engineering Sciences, Stockholm. 65p. – free access document pdf

IVA (2024) Increased Demand for Metals and Minerals – Strategies and Conflicts of Objectives and Interests. Royal Swedish Academy of Engineering Sciences, Stockholm. 61p. – free access document pdf

IVA (2024) Metals and Minerals for Sustainable Development and Strengthened Competitiveness. Royal Swedish Academy of Engineering Sciences, Stockholm. 42p. – free access document pdf

URL: https://www.iva.se/en/what-iva-does/projects-and-programmes/roadmap-for-metals-and-minerals/