Prispevek na spletnem portalu BBC Future Planet poroča o sedmih pomembnih, a manj odmevnih dosežkih na področju podnebja in narave v letu 2024. Opisani so konec uporabe premoga v Veliki Britaniji, globalni porast obnovljivih virov energije, podeljevanje pravne osebnosti rekam, goram in živalim, nova zaščitena morska območja na Azorih, zmanjšanje krčenja gozdov v Amazoniji, uspešnost ohranitvenih ukrepov ter uspehi domorodnih skupnosti pri obnavljanju rek in gozdov. Članek poudarja pozitivne spremembe kljub nenehnim podnebnim izzivom.
Podrobneje o prispevku pa z uporabo virtualnega asistenta NotebookLM:
Glavne teme in ključne ideje:
Konec premoga v Združenem kraljestvu:
- Združeno kraljestvo je zaprlo svojo zadnjo termoelektrarno na premog. Kot pionir v uporabi premoga za proizvodnjo električne energije predstavlja ta poteza simbolično prelomnico.
- “The UK closed its last coal-fired power plant in 2024. It was a symbolic moment as the UK was the first country in the world to use coal for public power generation.“
- Nekdanje termoelektrarne se preurejajo v skladišča energije iz baterij, kar ponuja rešitev za shranjevanje obnovljivih virov energije.
Globalni porast zelene energije:
- Obnovljivi viri energije hitro rastejo po vsem svetu. V ZDA je proizvodnja vetrne energije aprila presegla proizvodnjo energije iz premoga.
- Mednarodna agencija za energijo (IEA) pričakuje 2.7-kratno povečanje svetovne zmogljivosti obnovljivih virov do leta 2030 v primerjavi z letom 2022.
- “The International Energy Agency (IEA) expects the world to add 5,500 GW of renewable energy capacity between now and 2030 and to grow global renewable capacity 2.7 times compared to 2022…“
- Kitajska je glavni gonilni dejavnik tega povečanja in naj bi do leta 2030 predstavljala vsaj polovico svetovne kumulativne zmogljivosti obnovljive električne energije.
- “The lion’s share of this growth comes from just one country: China. By 2030, China is forecast to make up at least half of the world’s cumulative renewable electricity capacity, according to the IEA.”
- Glavni razlog za to širitev naj bi bila ekonomika, saj so obnovljivi viri, zlasti sončna energija, najcenejša možnost v večini držav.
Reke, gore, valovi in kiti pridobivajo pravno osebnost:
- Vse več naravnih značilnosti in prostorov dobiva pravno osebnost, kar pomeni, da imajo pravice in interese, ki jih je treba ščititi.
- “Legal personhood provides the understanding that nature and living non-human beings should be understood as subjects [as opposed to objects] – with intrinsic value and interests and needs of their own,“
- Primeri vključujejo ekvadorski deževni gozd Los Cedros, reko Machángara, gore Te Papakura o Taranaki na Novi Zelandiji, valove ob obali Linhares v Braziliji in kite/delfine v Tihem oceanu.
- Ta koncept poudarja, da ima narava in živa nečloveška bitja svojo notranjo vrednost in ne bi smeli biti obravnavani samo kot objekti.
Nova zaščita oceanov na Azorih:
- Azori so razglasili novo morsko zavarovano območje (MPA), ki bo največje v regiji, zajemajoč 30 % morja okoli otočja. Polovica območja bo popolnoma zaščitena, brez ribolova ali drugega pridobivanja naravnih virov.
- “The North Atlantic saw a new marine protected area (MPA) announced by the Azores. When established, it will be the largest in the region, spanning 30% of the sea around the Portuguese archipelago.“
- MPA-ji so lahko zelo učinkoviti pri varovanju biotske raznovrstnosti, če so njihove omejitve ustrezno izvajane.
Krčenje gozdov v Amazoniji na najnižji ravni v zadnjih devetih letih:
- Krčenje gozdov v brazilski Amazoniji je leta 2024 padlo na najnižjo raven v zadnjih devetih letih, kar je več kot 30-odstotni padec v 12 mesecih do julija.
- “Deforestation in the Brazilian Amazon dropped to a nine-year low in 2024, falling by more than 30% in the 12 months to July…“
- Kljub temu, da je območje krčenja še vedno veliko, je to najnižja letna izguba od leta 2015. Razvoj je bil dosežen dve leti po tem, ko je predsednik Lula da Silva obljubil, da bo do leta 2030 končal krčenje gozdov.
Varstvo narave resnično lahko vpliva na biotsko raznovrstnost:
- Velika študija varstvenih pobud je pokazala, da so te pogosto učinkovite pri upočasnjevanju ali preprečevanju izgube biotske raznovrstnosti.
- “A major review of conservation initiatives this year found that more often than not they are effective in slowing or reversing biodiversity loss.“
- Primer uspešne varstvene akcije je pobuda Altyn Dala v Kazahstanu, ki je pomagala pri obnovi populacije saig, ki je bila leta 2003 kritično ogrožena in jih je bilo le 20.000. Danes jih je 2,86 milijona, vrsta pa ni več kritično ogrožena.
Prizadevanja, ki jih vodijo domorodci, obnavljajo nebo in reke:
- V Kaliforniji se je divjad okoristila z desetletnimi prizadevanji domorodnega plemena Yurok za obnovo živali na plemenskih ozemljih. Leta 2024 se je losos vrnil v reko Klamath, po zgodovinskem odstranjevanju jezov.
- “In California, wildlife has benefited from decades-long drives by the Native American Yurok Tribe to replenish animals on tribal territories. In 2024, this culminated in salmon returning to the Klamath River.“
- Podobno so uspešno izvedli program ponovne naselitve kalifornijskih kondorjev. Plemenski člani so pričakovali, da bo vrnitev lososov dolgotrajna, a so jih biologi odkrili že v zgornjih pritokih.
Zaključek:
Kljub izzivom, ki jih prinašajo podnebne spremembe, leto 2024 prinaša vrsto pozitivnih dosežkov na področju okolja. Članek poudarja, da je s kombinacijo političnih odločitev, inovacij, pravnih sprememb in prizadevanj lokalnih skupnosti mogoče doseči napredek pri varovanju narave in podnebja.