SCOPUS založnika Elsevier je največja svetovna podatkovna baza povzetkov in citatov na področju recenzirane literature, tj. znanstvenih revij, knjig in konferenčnih zbornikov. Od januarja 2024 baza SCOPUS omogoča v profilu posamezne ustanove/organizacije (SCOPUS Organizational Profile) merimo njen vpliv na cilje trajnostnega razvoja (17 SDGs) Agende 2030 Združenih narodov. Več o uresničevanju Agende 2030 v Sloveniji lahko preberemo na spletnih straneh Vlade Repbulike Slovenije o uresničevanju Agende 2030.
Baza SCOPUS torej omogoča vpogled v prispevek posamezne raziskovalne ustanove (inštituta, univerze, fakultete) v Sloveniji k doseganju posameznega colja trajnostnega razvoja – novi zavihek SDG, ki je nemoteno vključen v SCOPUS-ovo stran s profilom organizacije, uporabnikom ponuja celovit pregled nad tem, kako njihova ustanova prispeva k svetovni trajnosti.
Pregledni maski je dodan nov zavihek (gumb) “Sustainable Development Goals 2023” – z oznako Beta. V bazi SCOPUS so cilji trajnostnega razvoja (SDG) posebna raziskovalna področja, ki pomagajo reševati resnične probleme. Elsevierjeve ekipe za podatkovno znanost so oblikovale obsežne poizvedbe po ključnih besedah, dopolnjene s strojnim učenjem, da bi dokumente v bazi z zelo visoko natančnostjo pripisale posameznim ciljem trajnostnega razvoja. Ustanova Times Higher Education (THE) uporablja Elsevierjevo kartiranje podatkov o ciljih trajnostnega razvoja kot del svoje lestvice vpliva (Impact Ranking – glej podrobne rezultate te lestvice za zadnje leto: University Impact Rankings for 2024).
Elsevier je izrazi (v angleščini) v članku v bazi, ki se upoštevajo pri kartiranju v cilje trajnostnega razvoja, iskal iz naslova zapisa, ključnih besed, ključnih deskriptorjev, predmetnih področij revije in povzetkov. Cilji trajnostnega razvoja se prikažejo v določenem dokumentu z ujemanjem izrazov iz zapisa SCOPUS z iskalnimi poizvedbami in napovednim elementom strojnega učenja za vsak cilj trajnostnega razvoja. Podrobnosti tega mapiranja (preslikave SDG) za leto 2023 so javno dostopne.
V nadaljevanju poglejmo, kakšen prispevek lahko najdemo za Univerzo v Ljubljani, kot največjo raziskovalno ustanovo v Sloveniji. Žal v bazi SCOPUS konec leta 2024 še vedno ni razdelana organizacijska struktura (posamezne članice Univerze v Ljubljani niso vidne).