“Ni sinhronizirano”: Bilijon dolarjev vredna podnebna uganka, ki je postala diplomatska nočna mora (BBC Future – 18. november 2024)

Spletni članek portala BBC Future obravnava perečo tematiko financiranja prilagajanja na podnebne spremembe. Prispevek se osredotoča na napetosti med razvitimi državami in državami v razvoju glede finančne pomoči za blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje.

Ključne ugotovitve: članka

  • Neizpolnjena obljuba: Razvite države so leta 2009 obljubile, da bodo do leta 2020 mobilizirale 100 milijard dolarjev letno za pomoč državam v razvoju pri soočanju s podnebnimi spremembami. Cilj je bil dosežen šele leta 2022, in to s sporno metodologijo.

“Bogate države niso izpolnile svoje obljube o roku 2020 za cilj zbrati 100 milijard dolarjev, letni cilj so prvič dosegle šele dve leti pozneje, leta 2022.”

  • Nezadostna sredstva: 100 milijard dolarjev letno je premalo glede na potrebe držav v razvoju. Različne ocene kažejo, da so letne potrebe v bilijonih dolarjev.

“Analize drugih organizacij in raziskovalcev pravijo, da je znesek dejansko veliko nižji od podatkov OECD, kar pomeni, da cilj 100 milijard dolarjev še vedno ni dosežen.”

  • Klici po pravičnosti: Države v razvoju poudarjajo, da so razvite države zgodovinsko odgovorne za večino emisij toplogrednih plinov, zato bi morale nositi večji del finančnega bremena.

“Vprašanje je v končni fazi vprašanje pravičnosti, pravijo te države. Navsezadnje so bogatejše države zgodovinsko povzročile levji delež podnebnih sprememb.”

  • Razhajanja glede novega cilja: Na konferenci COP29 v Bakuju se države pogajajo o novem cilju financiranja podnebnih sprememb. Države v razvoju si prizadevajo za vsaj bilijon dolarjev letno, medtem ko razvite države še niso predstavile konkretnih predlogov.

“Razvite države še niso uradno dale kvantuma na mizo, zato ne vemo, koliko večji od 100 milijard dolarjev bo.”

  • Predlogi za financiranje: Članek predstavi različne predloge za financiranje podnebnih ukrepov, kot so obdavčitev izkopavanja fosilnih goriv, obdavčitev izrednih dobičkov podjetij za fosilna goriva, davek na premoženje G20, davek na emisije ladijskega prometa in davek na pogoste lete.

“Predlog, ki ga podpira več ranljivih držav in vrsta neprofitnih organizacij, je, da onesnaževalci plačajo mednarodni davek na izkopavanje fosilnih goriv, kar bi po njihovem mnenju tudi spodbudilo postopno opuščanje fosilnih goriv.”

Zaključek:

Financiranje prilagajanja na podnebne spremembe je ključno vprašanje za doseganje globalnih podnebnih ciljev. Neuspeh pri dogovoru o novem, ambicioznem cilju financiranja bo imel daljnosežne posledice za vse države.

Dodatni poudarki članka:

  • Članek poudarja pomen upoštevanja potreb in prioritet držav v razvoju pri določanju novega cilja financiranja.
  • Izpostavlja pomen transparentnosti in odgovornosti pri zagotavljanju in porabi sredstev za podnebne ukrepe.
  • Opozarja na potrebo po večji podpori prilagajanju na podnebne spremembe, zlasti v najranljivejših državah.

Pomemben članek, ki poudarja nujnost dogovora razvitih držav o nujnostzi dovolj obsežnega financiranja prilagajanja podnebnim spremembah najbolj ranljivih držav, ki tega bremena ne morejo nositi same.

URL: https://www.bbc.com/future/article/20241115-five-charts-explaining-a-trillion-dollar-climate-problem