Prispevek na spletnem portalu BBC News pojasnjuje koncept ničelne neto stopnje izpustov toplogrednih plinov, kar pomeni, da se v ozračje ne dodaja več skupne količine teh plinov. Ta cilj je mogoče doseči z znižanjem izpustov in aktivnim odstranjevanjem preostalih izpustov. Prispevek opisuje cilje Združenega kraljestva za dosego ničelne neto stopnje izpustov (angl. Net-zero emissions) do leta 2050 ter obljube in izzive drugih držav, vključno s Kitajsko, ZDA in Evropsko unijo. Poudarja tudi kontroverznosti in pomisleke glede različnih pristopov k doseganju teh ciljev ter vlogo posameznikov pri zmanjševanju izpustov.
Glavne teme prispevka:
- Definicija in nujnost doseganja neto ničelnih izpustov: Svet mora doseči neto ničelne izpuste ogljikovega dioksida (CO2) do leta 2050, da bi izpolnil mednarodne podnebne cilje Združenih narodov (Z) in omejil globalno segrevanje na 1,5 °C do leta 2100 (Pariški sporazum iz leta 2015). Neto nič pomeni, da se v ozračje ne dodaja več nič več k skupni količini toplogrednih plinov, ki je že v ozračju
- Načini doseganja neto ničelnih izpustov: Glavni način je zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov. Preostale izpuste je treba aktivno odstraniti iz ozračja.
- Toplogredni plini vključujejo CO2 (izgorevanje fosilnih goriv) in metan (kmetijstvo, odlagališča).
- Naravni načini odstranjevanja CO2 vključujejo sajenje dreves in obnovo mokrišč (angl. Wetland).
- Razvijajo se tudi tehnologije za neposredno zajemanje CO2 iz zraka in zajemanje CO2 iz industrijskih procesov (angl. Carbon capture and storage – CCS). Te tehnologije so trenutno drage in ne morejo nadomestiti drastičnega zmanjšanja uporabe fosilnih goriv.
- Prizadevanja Združenega kraljestva (ZK): ZK si prizadeva doseči neto ničelne izpuste do leta 2050 in je sprejel več zavez, vključno z:
- Doseganjem “čiste” električne energije do leta 2030 (povečanje proizvodnje iz vetra in sonca).
- Koncem prodaje novih bencinskih in dizelskih avtomobilov do leta 2030.
- Namestitvijo 600.000 električnih toplotnih črpalk na leto do leta 2028.
- Vlaganjem v tehnologije za zajemanje in shranjevanje CO2.
- Emisije ZK so se do leta 2023 zmanjšale za približno 50 % v primerjavi z letom 1990. Za dosego cilja neto nič do leta 2050 mora ZK do leta 2030 zmanjšati emisije za 68 % glede na raven iz leta 1990.
- Neodvisni podnebni svetovalci (angl. Climate Change Committee – CCC) so julija 2024 opozorili, da ima le tretjina potrebnih zmanjšanj izpustov verodostojne politike, ki bi jih podpirale.
- Na podnebni konferenci COP29 je premier ZK napovedal nov cilj: zmanjšanje letnih emisij za 81 % do leta 2035 v primerjavi z letom 1990.
- Prizadevanja drugih držav: Približno 145 držav ima ali razmišlja o ciljih neto ničelnih izpustov, ki pokrivajo okoli 90 % globalnih izpustov. Vendar nimajo vse države roka izvedbe do leta 2050.
- Kitajska, največja proizvajalka CO2, si prizadeva za “ogljično nevtralnost” do leta 2060.
- ZDA, zgodovinsko največja onesnaževalka in še vedno izpušča več na prebivalca kot Kitajska, se je zavezala k neto ničelnim izpustom do leta 2050 in sprejela zakon o zmanjšanju inflacije za spodbujanje zelene energije.
- EU, tretja največja emitentka CO2, ima cilj neto nič izpustov do leta 2050 in je sprejela zakon o industriji z neto ničelnimi izpusti.
- Rusija in Indija, pomembni emitentki, sta si zastavili cilja neto nič izpustov do leta 2060 oziroma 2070, vendar sta objavili malo politik za to.
- Kontroverznosti in izzivi pri doseganju neto ničelnih izpustov: Obstajajo pomisleki glede načina, kako nekatere države in podjetja nameravajo doseči neto nič izpuste, na primer z uvozom energijsko intenzivnih dobrin ali s shemami kompenzacije ogljika (plačevanje drugim za zmanjšanje izpustov). Učinkovitost teh shem je lahko vprašljiva.
- Nekateri podnebni znanstveniki opozarjajo, da se lahko s poudarjanjem ciljev za leto 2050 ali pozneje zanemari potreba po hitrem zmanjšanju izpustov danes.
- Vloga posameznikov: Poleg vlad in podjetij lahko tudi posamezniki prispevajo k doseganju neto ničelnih izpustov z:
- Manj letenja.
- Zmanjšanjem porabe energije.
- Izboljšanjem izolacije domov in energijske učinkovitosti.
- Prehodom na električna vozila.
- Zamenjavo plinskega centralnega ogrevanja z električnimi sistemi (npr. toplotne črpalke).
- Zmanjšanjem uživanja rdečega mesa.
Ključne ugotovitve:
- Doseganje neto ničelnih izpustov do leta 2050 je ključno za omejitev globalnega segrevanja in izpolnjevanje mednarodnih podnebnih ciljev.
- Potrebni so drastični ukrepi za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov, skupaj z razvojem in uporabo tehnologij za odstranjevanje CO2 iz ozračja.
- Številne države so si zastavile cilje neto ničelnih izpustov, vendar se njihove ambicije in sprejete politike za dosego teh ciljev razlikujejo.
- Obstajajo pomisleki glede verodostojnosti in učinkovitosti nekaterih pristopov k doseganju neto ničelnih izpustov.
- Poleg ukrepov na ravni vlad in podjetij je pomembno tudi prispevanje posameznikov.
Nadaljnji koraki/razmisleki:
- Podrobnejša analiza politik in ukrepov posameznih držav za doseganje neto ničelnih emisij.
- Ocena učinkovitosti različnih tehnologij za zajemanje in shranjevanje ogljika.
- Preučitev vloge mednarodnega sodelovanja pri doseganju globalnih ciljev neto ničelnih emisij.
- Analiza potencialnih družbenih in gospodarskih vplivov prehoda na neto ničelno gospodarstvo.