EERA (2024) 10 recommendations for EU competitiveness and Strategic Autonomy: The central role of low-carbon energy research & innovation.


EERA (2024) 10 recommendations for EU competitiveness and Strategic Autonomy: The central role of low-carbon energy research & innovation. Brussels: European Energy Research Alliance. 10p. – free access document pdf

Dokument poudarja opredelitev trajnostne konkurenčnosti (angl. sustainable competetivness) – čeprav pojem trajnostne konkurenčnosti nima enotne opredelitve, ga lahko na splošno označimo kot doseganje gospodarske konkurenčnosti ob hkratnem zagotavljanju okoljske trajnosti in družbenega napredka. Trajnostno konkurenčnost je torej mogoče opredeliti kot hkratno doseganje naslednjih treh ciljev:

  • Gospodarska konkurenčnost – sposobnost proizvajanja kakovostnega blaga in storitev po konkurenčnih cenah, obenem pa ustvarjanje delovnih mest in spodbujanje rasti.
  • Okoljska trajnost – zmanjšanje okoljskega odtisa zgoraj opisanih postopkov z zmanjšanjem izpustov, odpadkov in izčrpavanja virov. To pogosto vključuje sprejetje načel krožnega gospodarstva, naložbe v zelene tehnologije ter spodbujanje učinkovitosti in zadostnosti virov.
  • Družbena odgovornost – zagotavljanje kakovostnih delovnih mest, poštenih delovnih pogojev, dostojnih plač, socialne vključenosti in pravične porazdelitve ugodnosti. To pogosto vključuje premisleke v zvezi s spoštovanjem človekovih pravic v celotni dobavni verigi.

Dokument ponuja 10 političnih pripočil:

Priporočilo 1 – Spodbujanje trajnostne konkurenčnosti kot ključnega dejavnika uspešne Evrope, podprte s celovitim političnim okvirom, ki se osredotoča na sposobnost konkuriranja na svetovni ravni.

Priporočilo 2 – Spodbujanje raziskav in inovacij na področju nizkoogljične energije (R&I). kot ključno gonilo trajnostne konkurenčnosti EU.

Priporočilo 3Zagotavljanje enakih konkurenčnih pogojev kot vzvod za spodbujanje EU trajnostno konkurenčnost na svetovni ravni.

Priporočilo 4 – V trgovinskih politikah ohranjati pristop “čim bolj odprto, čim bolj zaprto” s spodbujanjem partnerstev s podobno mislečimi državami in upravljanjem kritičnih soodvisnosti z drugimi državami.

Priporočilo 5 – Vzpostaviti okvir politike trajnostne konkurenčnosti EU, ki bo vključeval raziskave in inovacije, industrijsko in trgovinsko politiko, da bi kar najbolje podprl industrijsko strategijo EU.

Priporočilo 6Uveljavitev pete svoboščine EU, ki izobraževanje, raziskave in inovacije postavlja v središče enotnega trga EU.

Priporočilo 7 – Povečanje vpliva raziskav in inovacij s korenitim povečanjem financiranja raziskav in inovacij ter zmanjšanjem razdrobljenosti okolja EU na področju raziskav in inovacij.

Priporočilo 8Ponovno uravnotežiti javno financiranje raziskav in inovacij v razponu ravni tehnološke pripravljenosti (TRL).

Priporočilo 9 – Ponovna preučitev strategije EU za financiranje raziskav in inovacij, da bi selektivno usmerili prizadevanja na kritičnih vrednostnih verigah in tehnologijah, kjer lahko EU doseže vodilno vlogo na svetovni ravni, ter sprejme raznolike pristope za zmanjšanje tveganja, kjer premagovanje konkurenčne vrzeli ni verjetno.

Priporočilo 10Povečanje prispevka raziskav in inovacij na področju nizkoogljične energije k trajnostni konkurenčnosti EU s skrajšanjem inovacijskega cikla in pospeševanjem prenosa tehnologije v industrijo.