Spletni prispevek portala McKinsey & Company Featured Insights poudarja pomen trajnostnih goriv v luči podnebnih sprememb in potrebe po zmanjšanju emisij toplogrednih plinov. Čeprav fosilna goriva omogočajo sodoben način življenja, njihova uporaba pospešuje segrevanje planeta. Trajnostna goriva se pojavljajo kot ključna rešitev za zmanjšanje emisij, zlasti v sektorjih, kjer je elektrifikacija težavna.
Pdf izvirnega prispevka je na voljo tukaj. Strojni prevod izvirnega prispevka je na voljo tukaj.
Povezava na zvočno predstavitev prispevka What are sustainable fuels ? (9:39).
Vrste trajnostnih goriv
Prispevek opredeljuje tri glavne kategorije trajnostnih goriv:
- Konvencionalna goriva na osnovi biomase: Proizvajajo se iz organske snovi, kot so pridelki in ostanki. Primeri vključujejo etanol, biodizel, biometanol in bioplin.
- Vstavljiva trajnostna goriva: Lahko se uporabljajo v obstoječih motorjih z notranjim zgorevanjem. Proizvajajo se iz biomase ali z uporabo nizkoogljičnega vodika in ujetega ogljika.
- Nevstavljiva e-goriva ali goriva na osnovi vodika: Proizvajajo se z uporabo ujetega ogljika in vodika iz nizkoogljičnih virov energije, kot so obnovljivi viri ali jedrska energija. Primeri vključujejo e-metanol in e-amonijak.
Rast in pomen trajnostnih goriv
McKinseyjeva raziskava napoveduje znatno rast povpraševanja po trajnostnih gorivih do leta 2030, s potencialnim štirikratnim povečanjem do leta 2050. Kljub temu prispevek opozarja na potrebo po odgovorni proizvodnji in upoštevanju prehranske varnosti, saj se nekatera goriva pridobivajo iz užitnih surovin.
Poleg tega članek izpostavlja pomen trajnostnih goriv za dekarbonizacijo težkega transporta, kot so letala, ladje, tovornjaki in avtobusi, kjer je elektrifikacija še vedno v zgodnji fazi.
Naložbe in izzivi
Naložbe v trajnostna goriva naraščajo, vendar bodo za doseganje podnebnih ciljev potrebne znatno večje investicije. Članek ocenjuje, da bodo do leta 2040 potrebne naložbe v višini 1,4 tisoč milijard dolarjev.
McKinsey predlaga, da lahko letalska industrija s spodbujanjem proizvodnje trajnostnega letalskega goriva (angl. Sustainable Aviation Fuel – SAF) pomembno prispeva k zmanjšanju emisij v sektorju. Članek navaja štiri ključne ukrepe:
- Individualni sporazumi: Letalske družbe se dogovorijo o nakupu goriva od dobaviteljev.
- Partnerstva in konzorciji: Deležniki v industriji sodelujejo pri združevanju povpraševanja.
- Neposredne naložbe: Letalske družbe vlagajo neposredno v dobavitelje ali projekte.
- Skladi SAF: Partnerji s skupnim interesom za povečanje proizvodnje ustanovijo sklade.
Preoblikovanje rafinerij
Članek obravnava tudi možnost preoblikovanja obstoječih naftnih rafinerij za proizvodnjo trajnostnih goriv, kar bi lahko bilo hitrejše in stroškovno učinkovitejše od gradnje novih obratov. Ključni dejavniki pri preoblikovanju so razpoložljivost surovin, konfiguracija obrata in proizvodna zmogljivost.
Zaključek
Prispevek portala McKinseyja poudarja pomen trajnostnih goriv za doseganje podnebnih ciljev in dekarbonizacijo težko elektrificiranih sektorjev. Čeprav obstajajo izzivi, kot so potreba po večjih naložbah in odgovorni proizvodnji, imajo trajnostna goriva potencial, da odigrajo ključno vlogo pri prehodu na trajnostno energijo.
URL: https://www.mckinsey.com/featured-insights/mckinsey-explainers/what-are-sustainable-fuels#/