Na tisoče grenlandskih ledenikov se hitro krči. Fotografije pred in po razkrivajo desetletja sprememb (CNN Climate – 13. november 2023)

Prispevek na spletnem podtalu CNN Climate poroča o zaskrbljujočem umikanju grenlandskih ledenikov. Raziskovalci so primerjali stare zračne posnetke iz 30. let prejšnjega stoletja s sodobnimi satelitskimi slikami. Ugotovili so, da se je umikanje ledenikov v 21. stoletju podvojilo v primerjavi z 20. stoletjem. Študija poudarja, da se Arktika segreva štirikrat hitreje od preostalega sveta, kar povzroča dramatične posledice za dvig morske gladine. Avtorji upajo, da bo vizualno nazorna študija spodbudila ukrepanje za zmanjšanje izpustov in varstvo ogroženih obal.

To poročilo se osredotoča na hitro taljenje ledenikov na Grenlandiji in posledice tega taljenja. Poročilo temelji na študiji (Larocca LJ et al. (2023) Greenland-wide accelerated retreat of peripheral glaciers in the twenty-first century. Nature Climate Change 13, 1324-1328 – https://doi.org/10.1038/s41558-023-01855-6), ki analizira arhivske zračne fotografije iz 1930-ih in jih primerja s satelitskimi posnetki Grenlandije danes.

Glavne ugotovitve in teme prispevka so:

  • Pospešeno taljenje ledenikov: Študija je pokazala, da se je hitrost taljenja ledenikov v 21. stoletju podvojila v primerjavi z 20. stoletjem.”
  • Vpliv podnebnih sprememb: Grenlandija se hitro segreva, pri čemer se je Arktika segrela štirikrat hitreje od ostalega sveta. Posledice vključujejo dež na vrhu Grenlandije (na nadmorski višini približno dveh milj) poleti 2021, kar se je zgodilo prvič v zgodovini.
  • Potencialne posledice za dvig morske gladine: Taljenje ledenikov na Grenlandiji prispeva k dvigu morske gladine, kar ogroža obale po vsem svetu. Raziskovalci so ugotovili, da so veliki ledeniki v severni Grenlandiji, za katere so dolgo menili, da so relativno stabilni, zdaj potencialno “dramatični” za dvig morske gladine.
  • Pomen preteklih arhivskih podatkov: Ironično je, da vojaški piloti, ki so posneli originalne fotografije v 1930-ih, niso vedeli, da bodo 100 let kasneje njihove fotografije ključnega pomena za podnebno znanost.
  • Nujnost ukrepanja: Študija poudarja nujnost zmanjšanja emisij toplogrednih plinov za upočasnitev taljenja ledenikov.
  • Vizualni poudarek: Poročilo poudarja moč vizualne predstavitve podatkov, da pritegne pozornost na težave s podnebnimi spremembami in njihove učinke na Grenlandijo.

Na splošno poročilo poudarja dramatične učinke podnebnih sprememb na Grenlandiji in poziva k hitremu ukrepanju za zmanjšanje emisij in omejitev globalnega segrevanja, da se preprečijo nadaljnje izgube ledenikov in preprečijo dvig morske gladine.

URL: https://edition.cnn.com/2023/11/12/climate/greenland-glaciers-before-after-climate/index.html