April in maj sta v jugovzhodni Aziji običajno najbolj vroča meseca v letu, saj se temperature dvignejo, preden monsunsko deževje prinese nekaj olajšanja. Letos pa so v večini držav v regiji, vključno s turistično najbolj obiskanima Tajsko in Vietnamom, dosegle doslej neznano raven.
Na Tajskem je bil 15. aprila s 45,4 stopinje Celzija (114 stopinj Fahrenheita) zabeležen najbolj vroč dan v zgodovini, v sosednjem Laosu je bila maja dva dni zapored najvišja temperatura 43,5 stopinje Celzija (110 stopinj Fahrenheita), v Vietnamu pa je bil v začetku maja s 44,2 stopinje Celzija (112 stopinj Fahrenheita) podrt rekord vseh časov, kaže analiza podatkov meteorološkega centra in zgodovinarja vremena Maximiliana Herrera.
Vietnam je 1. junija s 43,8 stopinje Celzija (111 stopinj Fahrenheita) podrl rekord za najbolj vroč junijski dan v zgodovini – do konca meseca je še 29 dni.
Mednarodna koalicija znanstvenikov je v nedavnem poročilu Svetovne atribucije vremena (World Weather Attribution – WWA) navedla, da je bil aprilski vročinski val v jugovzhodni Aziji dogodek, ki se zgodi enkrat na 200 let in bi bil brez podnebnih sprememb, ki jih povzroča človek, “praktično nemogoč”.