Diffenbaugh NS & Barnes EA (2023) Data-driven predictions of the time remaining until critical global warming thresholds are reached. PNAS 120(6), e2207183120, https://doi.org/10.1073/pnas.2207183120 – Open access pdf
Abstract (prevod):
S pomočjo umetnih nevronskih mrež (ANN), usposobljenih na rezultatih podnebnih modelov, uporabljamo prostorski vzorec preteklih temperaturnih opazovanj za napovedovanje časa, v katerem bodo doseženi kritični pragovi globalnega segrevanja. Čeprav med učenjem, potrjevanjem ali testiranjem ne uporabljamo nobenih opazovanj, ANN na podlagi zemljevidov preteklih letnih temperatur natančno napovedujejo čas preteklega globalnega segrevanja. Osrednja ocena praga globalnega segrevanja za 1,5 °C je med letoma 2033 in 2035, vključno z razponom ±1σ med letoma 2028 in 2039 v vmesnem scenariju (SSP2-4,5), kar je skladno s prejšnjimi ocenami. Vendar naš pristop, ki temelji na podatkih, kaže tudi na precejšnjo verjetnost prekoračitve praga 2 °C celo v scenariju nizke stopnje (SSP1-2,6) podnebnih dejavnikov. Čeprav je naš pristop omejen, naši rezultati kažejo na večjo verjetnost, da bo temperatura 2 °C dosežena po scenariju nizke stopnje, kot je bilo navedeno v nekaterih prejšnjih ocenah, čeprav ni izključena možnost, da bi se 2 °C lahko izognili. Razložljive metode umetne inteligence razkrivajo, da se ANN pri napovedovanju časa do doseganja globalnega praga osredotočajo na določene geografske regije. Naš okvir zagotavlja edinstven, s podatki podprt pristop za količinsko opredelitev signala podnebnih sprememb v zgodovinskih opazovanjih in za omejevanje negotovosti v projekcijah podnebnih modelov. Glede na številne obstoječe dokaze o vse večjem tveganju za naravne in človeške sisteme pri 1,5 °C in 2 °C so naši rezultati dodaten dokaz za podnebne spremembe z velikimi posledicami v naslednjih treh desetletjih.
Pomen (prevod):
Cilj Pariškega sporazuma Združenih narodov je zadržati globalno segrevanje precej pod 2 °C in si prizadevati za 1,5 °C. Glede na jasne dokaze o vse hitrejših vplivih na podnebje je čas, ki ostaja do doseganja teh globalnih mejnih vrednosti, zelo zanimiva tema. Z metodami strojnega učenja na podlagi prostorskega vzorca preteklih temperaturnih opazovanj napovedujemo ta čas, ki je resnično zunaj vzorca. Naši rezultati potrjujejo, da je globalno segrevanje že tik pred tem, da preseže prag 1,5 °C, tudi če se v bližnji prihodnosti znatno zmanjša vpliv na podnebje. Naše napovedi tudi kažejo, da tudi ob znatnem zmanjšanju toplogrednih plinov še vedno obstaja možnost, da globalnega segrevanja ne bomo uspeli zadržati pod mejo 2 °C.