Unescovo priporočilo o odprti znanosti je vzpostavilo mednarodni standard vodilnih načel za odprto znanost. Vključuje vrsto načel in praks, katerih cilj je, da so znanstvene raziskave z vseh področij dostopne vsem v korist znanstvenikov in družbe kot celote. Odprta znanost poudarja dostopnost, vključenost, pravičnost in trajnost pri ustvarjanju znanstvenega znanja.
Koncept odprte hidrologije, povzet v dokumentu: Dogulu N, Verbist K, Mertens A (2024) Open Hydrology. UNESCO, Paris., 100p. – https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000390401 – CC BY-SA 3.0, je nastal v okviru projekta o vodni odpornosti (Hydro-Resilience: Citizen and Open Science for Climate Adaptation), podprtega s strani Flandrije in se sklada z Unescovim priporočilom o odprti znanosti. Gre za pomemben prispevek k tekočemu dialogu o odprti znanosti na področju hidrologije.
Odprta hidrologija predstavlja strateški okvir za vključitev odprte znanosti v hidrologijo in ponazarja njen resnični potencial za izboljšanje preglednosti raziskav, sodelovanja in dostopnosti v praksah upravljanja voda.
Unescov dokument “Odprta hidrologija” predstavlja strateški okvir za vključitev odprte znanosti v hidrologijo. Osredotoča se na šest stebrov: odprte podatke (Open Data), odprtokodno programsko opremo (Open Source), odprto izobraževanje (Open Education), odprto infrastrukturo (Open Infrastructure), odprto objavljanje (Open Publishing) in odprto sodelovanje (Open Participation). Cilj je povečati preglednost raziskav, sodelovanje in dostopnost informacij v upravljanju z vodnimi viri.